Предлаганите от финансовия министър Владислав Горанов промени, с които се орязват социалните придобивки на сектор "Сигурност", доведоха до бунт на полицаи. Протестът парализира движението в София и в редица други градове в страната. По информация на полицейските синдикати са били блокирани проходите Маказа, Шипка, Хаинбоаз, както и магистралите "Тракия" и "Марица". Полицаите се заканиха да спуснат бариерите на граничните пунктове и да минат на ръчни проверки на коли и багаж, което на практика би блокирало ГКПП-тата.
Финансовият министър Горанов обясни, че целта му е да има малка, модерна полиция и добре оборудвана. Затова с преходните и заключителни разпоредби в Закона за бюджета за 2016 г. той предлага обезщетенията при пенсиониране на полицаите, военните, разузнаванията, ДАНС, надзирателите и НСО да се намалят наполовина - на 10 вместо 20 заплати. Когато стажът е по-малко от 10 години, служителите ще получават 5, а не 10 заплати. При напускане при здравословни причини заплатите ще са 10 вместо 15. Премахва се класът прослужено време, чрез който сега заплатите се увеличават с по 2% за всяка прослужена година. Редовният платен годишен отпуск се намалява от 30 на 20 работни дни.
Разпоредбите не правят разлика между администрация и униформени, въпреки че Горанов доскоро твърдеше, че работещите на улицата трябва да си запазят привилегиите, за разлика от чиновниците. Промените са одобрени от кабинета в петък, без да са минали обществено обсъждане и без да са представени на полицейските синдикати. Вчера Горанов и вътрешният министър Румяна Бъчварова признаха, че те се готвят от два месеца. Вътрешният министър обяви, че ги подкрепя, въпреки че доскоро отричаше, че изобщо ще има орязване на обезщетенията.
Финансовият министър и синдикатите се срещнаха вчера, но силно се разминаха във вижданията си до какво ще доведат предлаганите промени. Според профсъюзите на практика заплатите в МВР ще намалеят с до 40%. Според сегашните правила това е максималната надбавка, която полицаите могат да получат за прослужено време. Горанов обаче твърди, че намаление няма да има, тъй като надбавката ще стане част от основната заплата. С промените обаче се отнема възможността тези пари да се увеличават, т.е. който има 10 години стаж в момента, ще получава по 2% за тях, но в бъдеще заплатата му няма да расте. Освен това новоназначените няма да се ползват от същата привилегия, т.е. разликата между заплатите на хора на еднакви длъжности с различен стаж може да е до 40% и няма шанс да се промени. Такава промяна беше направена за останалите държавни служители от първия кабинет на ГЕРБ - класът беше включен в основното възнаграждение.
Финансовият министър обясни, че 95% от бюджета на МВР се харчи за заплати, а парите за обезщетения при напускане и пенсиониране на практика не са част от него, защото финансират "бъдещи права" на служители, които ще излязат в пенсия един ден. С орязването им наполовина щели да се спестяват по 25 млн. лв. годишно, с които можели да се ремонтират сгради и да се купува техника, за да се подобрят условията на труд. "Ако мотивацията на служителите са тези 20 заплати, има нещо сбъркано в мотивацията им", заяви той. Бъчварова добави, че ако правилата за пенсиониране останат същите, МВР ще трябва да плати половин милиард обезщетения.
От Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) предупредиха, че полицаите масово подават рапорти за напускане. От МВР потвърдиха за над 200 молби само за ден. Рапорти за напускане са подали и шефове на две дирекции в министерството - правната и "Човешки ресурси", както и целият сектор "Тежки престъпления" в пловдивската дирекция. Бъчварова обясни, че в МВР вече имало инструкция при напускане на персонал функциите да се прехвърлят от по-ниско към по-високо ниво.
След края на пресконференцията, на която Горанов и Бъчварова защитаваха предлаганите промени, сградата на финансовото ведомство беше обградена от недоволни полицаи от всички софийски управления. Министрите обаче не излязоха да преговарят с тях. Появиха се главният секретар на МВР Георги Костов и шефът на СДВР Младен Маринов. На въпроса на чия страна е, Костов отвърна: "На страната на закона". Той се опита да убеди полицаите да прекратят протеста: "Имам уверение, че въпросът, който ви интересува, утре няма да стои". Костов каза, че премиерът Бойко Борисов му се обадил и му заявил, че орязаните обезщетения ще важат само за новоназначените. "Изпратили са него, защото знаят, че го уважаваме, нека да дойде министър или заместник", викаха недоволните. Костов им заяви, че протестът е незаконен, и ги призова да се разотидат. Думите му бяха освиркани, а полицаите се преместиха от ул. "Раковски" и блокираха кръстовището на университета и Орлов мост.
Все още не е ясно колко време ще продължат протестите. От СФСМВР взеха решение да излязат на улицата в неделя. Брожение вече има и сред надзирателите, които вчера поканиха Горанов да посети затвор и да боядиса килия, за да види какви са условията на работа. Очаква се и военните да реагират - министърът на отбраната Николай Ненчев свиква извънреден Съвет по отбрана днес, тъй като и военните са засегнати от предложенията на Горанов и има опасност от вълна от оставки и в армията.
Екстри
Въпреки сериозните промени полицаите и военните остават сред най-привилегированите служители в страната. И занапред те ще продължат да получават много по-високи обезщетения при пенсиониране от работещите по Кодекса на труда, които могат да получат до 6 заплати при дълъг стаж и 2, ако са работили при същия работодател под 10 г. Макар че се намалява отпускът им, се запазват редица възможности за допълнителни компенсации с почивни дни. Полицаите например имат право на един допълнителен почивен ден за всяка прослужена година, но не повече от 10 дни.