:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 179
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Държавните фирми и фалшивите пенсии застрашават икономиката

Мисията на МВФ препоръча на България да затегне бюджетните разходи
Правителството трябва да се съсредоточи в реформите в пенсионната система и да озапти рисковете, породени от загубите на държавните предприятия, ако иска икономиката да расте. Освен това държавата трябва да стегне разходите си и да намали бюджетния дефицит до 2%. Това са част от препоръките на мисията на Международния валутен фонд (МВФ). Екипът, ръководен от Мишел Шенън, бе в София между 4 и 9 ноември. Такива партньорски мисии се провеждат във всички страни, които са членки на МВФ.

В заключителния си доклад експертите на фонда открояват темата за фалшивите инвалидни пенсии и съветват правителството да осъществи отлагания с години план за справяне с този огромен проблем. По данни на НОИ в последните 15 години инвалидните пенсии у нас са се увеличили с невероятните 280%. Според работодателите всяка трета инвалидна пенсия е отпусната неправомерно, а загубите от пенсиониране на мними болни са от порядъка на 1 млрд. лева годишно.

Експертите от МВФ изтъкват, че трябва зорко да се следи какви са ефектите от нововъведената възможност за преминаване между общественото пенсионно осигуряване и частните фондове. Застаряващото население, емиграцията и болната здравна система също са области с висока степен на риск, напомня докладът.

Според МВФ особено тревожно е състоянието на държавните ни предприятия в транспорта и енергетиката. Задълженията само на БДЖ например са около 600 млн. лв. НЕК е във финансов колапс въпреки някои мерки, засягащи енергийния пазар. Повишената добавка в цената на тока за бизнеса влезе в сила от август и приходите на НЕК нараснаха, но компанията записва загуба от над 310 млн. лева за първите 9 месеца на годината.

Правителството е пропуснало възможността да намали бюджетния дефицит през настоящата година въпреки по-добрите от очакваните приходи, критикуват от МВФ. В доклада се прокрадва съмнение и за 2016 г., за която се планира по-нисък дефицит, но и се залагат несигурни приходи. Такъв е случаят със записаното постъпление от 600 млн. лева от концесия за летище София. Няма обаче никаква гаранция, че договорът за концесия ще бъде подписан и ще донесе приходи още догодина.

"Необходим е строг контрол на разходите, включително за заплати, както и готовност да се повишат икономиите, ако плановете за приходите се окажат неизпълними", съветва докладът.

От МВФ прогнозират, че българската икономика ще нарасне скромно - с 1.7% през 2015 г. Преди седмица и Европейската комисия даде същата прогноза. И от Брюксел, и от Вашингтон посочват, че износът и по-доброто усвояване са моторите на растежа за България през отиващата си година.



ПОХВАЛИ

МВФ приветства първите стъпки в реформата на банковия надзор у нас. Според плана до края на годината в БНБ ще бъде създаден специален отдел за анализ на рисковете в пазарното поведение на банките, а до пролетта на 2016 г. ще бъдат подготвени законодателни промени, които да разширят надзорните правомощия на БНБ. От фонда одобряват и предстоящите стрес тестове и преглед на активите на банките у нас. Обект на похвали стана и публикуването от страна на БНБ на подробния съвместен доклад със Световната банка за оценката на банковия надзор. Фондът отбелязва, че избирането на управител и подуправители на БНБ е премахнало един важен източник на несигурност при провеждането на политики.

8
5583
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
10 Ноември 2015 19:50
Имала си крушката опашка:
МВФ препоръча на България да затегне бюджетните разходи

и главния счетоводител реши да "затегне въжето" около врата на милиционерите
10 Ноември 2015 20:45
"...Да озапти рисковете..."?! Вервам, точно тоз глагол са използвали?
10 Ноември 2015 21:08
Държавните фирми и фалшивите пенсии застрашават икономиката
- да се чете: "Фалшивите държавници и държавните фирми застрашават икономиката"...
10 Ноември 2015 21:08
Добре че са държавните фирми.. да ги източват частните че иначе икономика - йок, щото това е икономиката послвдните 25 години. А да и разпарчетосване на купени за 1 лев фабрики и заводи.

Лошото е че задлъжняха яко държавните фирми.. 25 години точене ..


10 Ноември 2015 23:25
Доста точна диагноза на МВФ!
Не че не си го знаем!
11 Ноември 2015 00:11
МВФ бяха създали впечатление, че са си извадили поуки от резултатите на пагубните си съвети, унищожили и обрекли на бедност и социална поляризация не една и две страни, и са се кротнали, но май е вярна поговорката, че змията кожата си мени, но не и нрава.

Съветите им са пълни глупости, които обслужват интересите на глобалния и едър финансов капитал. Глупости, защото не отчитат най-главното - икономиката е взаимносвързана система. Не може да свиваш разходи, да увеличаваш социалната поляризация и да намаляваш търсенето и да очакваш да имаш друго освен свиване на производството, увеличаване на безработицата, нарастване на социалната поляризация и проблеми.
11 Ноември 2015 00:14
Правителството е пропуснало възможността да намали бюджетния дефицит през настоящата година

Е, баш това правителство може единствено да увеличава дефицит и дълг.
К`во да пра`иш, видими резултати.
11 Ноември 2015 08:13
Тия "разходи" и сега ни излизат през носа щото всяка година повишават по нещо, всяка година въвеждат нов данък /преди лихви, сега върху храните, после ще има и върху зъбите както си е редно/, а хич не ми се мисли какво ще става и когато 16те милиарда ще се връщат /а после и още петте/
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД