Въпреки откритите обвинения в лобизъм парламентът отмени вчера приетия само преди година график за поскъпване на цигарите до 2018 г. и одобри нов с гласовете на ГЕРБ, ДПС и АБВ. И при стария, и при новия график поскъпването при по-евтините марки ще бъде еднакво. По-значително обаче ще бъде увеличението при по-скъпите марки, далеч над първоначалните планове. Гласуваните на второ четене промени в Закона за акцизите и данъчните складове породиха дежурния въпрос "Кой?", а депутати от ГЕРБ и Реформаторския блок си размениха взаимни обвинения, че защитават частни интереси.
И според новата, и според старата формула за изчисляване на акциза върху цигарите поскъпването при цигарите в ценовия диапазон от 4.30 до 4.70 лв. ще е в рамките на до 30 стотинки през 2016 г., обясни председателят на бюджетна комисия в НС Менда Стоянова. Според нея обаче не било справедливо цялата тежест на поскъпването да се носи от евтините марки и затова скъпите трябва да поскъпнат извънредно. Така при цигари на цена от 5.90 до 6.50 лв. поскъпването догодина ще е с 55 стотинки вместо първоначално предвижданите 20 стотинки, обясни Стоянова.
Официална справка на финансовото министерство, разпространена от bTV, показа, че до 2018 г. новата формула ще доведе до чувствителни промени в цените. Заради догонването на минималния акциз кутия цигари, която сега струва 4.30 лв., ще се продава през 2016, 2017 и 2018 г. съответно за 4.55, 4.70 и 4.94 лв. Цената на цигари, които сега се продават за 5.20 лв., ще се вдигне съответно на 5.55, 5.81 и 6.09 лв. Крайната цена на кутия цигари, която сега се продава за 6 лв., през 2018 г. ще стигне 7.26 лв. Реформаторският блок разкритикува остро промените заради липсата на последователност и обвини партньорите си от ГЕРБ в лобизъм в полза на евтините марки, които се произвеждат основно от български фирми - "Булгартабак" и "Кингс Табако". От ГЕРБ върнаха жеста с обвинение в лобизъм в полза на скъпите цигари. Текстовете в крайна сметка бяха приети с гласовете на ГЕРБ, ДПС, АБВ и независими депутати.
Без спорове парламентът одобри и повишаването на акцизните ставките върху горивата, ползвани за отопление. Тези горива в момента се маркират и се облагат с по-нисък акциз заради начина на ползване. Занапред ставките за тях се изравняват с тези за моторните горива и така акцизът върху газьола и керосина, ползвани за отопление, се вдига от 50 лв. до 646 лв. на 1000 литра. За тежките горива акцизът скача от 50 на 400 лв. за 1000 кг. Парламентът запази нулева ставка само за пропан-бутана, ползван за отопление, където също се предвиждаше изравняване.
След като ограничи допустимата вместимост на съдовете, ползвани от малките обекти за варене на домашна ракия от 1000 на 500 литра, вчера парламентът реши да въведе и срок, в който те да могат да се ползват. Занапред казаните могат да варят домашна ракия от 1 юли до 31 декември, а ако искат да го правят извън този срок, трябва да уведомят митниците. Предложението е на Емил Димитров от Патриотичния фронт. "Ако имаше как да ни обложите с акциз за правенето на деца, щяхте по тази логика да ни кажете и кога да ги правим", възмути се обаче Димитър Байрактаров, също от ПФ.
СПОР
Остри спорове предизвика и предложението на депутати от Реформаторския блок да се въведе задължение за ежемесечно обявяване на свободните капацитети в данъчните складове за съхранение на гориво. Мартин Димитров обясни, че целта на тези промени е да се прекрати изкривяване на конкуренцията по линия на концентрацията на данъчните складове в една фирма. 80% от капацитета за съхраняване на гориво по данни на КЗК от 2011 г. е собственост на една фирма, коментира той. Според него прозрачността за свободния капацитет ще улесни вносителите и ще затрудни непазарните откази за осигуряване на достъп до складовете. Промяната бе отхвърлена с аргумента, че подобни данни са търговска тайна.
|
|