Над 1000 души са напуснали центровете на Държавната агенция за бежанците само в седмицата преди атентатите в Париж, показва статистиката на МВР. От 25 септември досега общият брой на заминалите нелегално към Западна Европа е 6702-ма души. От януари до края на септември избягалите са 17 481.
Тези стряскащи числа показват какъв огромен поток хора минава всекидневно през границите ни със Сърбия, без да бъде спрян от полицаите. МВР твърди, че от началото на годината е задържало на западната граница 9315 души, на границата с Турция - 9536 души, а във вътрешността на страната - 10 369 души. Те обаче явно са успели отново да избягат - по последна информация в центровете на агенцията за бежанците има само 1366 души.
Обясненията за изчезването на чужденците са две - или през браздата минават канали, за които МВР си затваря очите, или Гранична полиция се проваля в охраната. От началото на годината към 1 ноември броят на влезлите в страната чужденци е 28 038, като само за месец броят им се е увеличил с около 7000 души, сочи статистиката.
На въпрос как са влезли тези 28 хил. души, вътрешният министър Румяна Бъчварова вчера отговори: "Ние нямаме плътно полицейско присъствие. Имаме 30 км ограда и охраняваме границата с 900 полицаи, 500 от които командировани." Тя не даде обяснение за ситуацията в граничните райони със Сърбия и Румъния.
Арестите на дирекция "Миграция" на МВР са претъпкани и в тях има 4% повече хора, отколкото позволява капацитетът им, стана ясно вчера. В момента там са затворени 980 души. По закон задържаните се разпитват и проучват от ДАНС и ако не са съмнителни и подадат молба за бежански статут, в рамките на 15 дни биват прехвърлени в бежански център. Там режимът е свободен.
626 от арестантите бяха задържани през последната седмица. Само в събота и неделя при акция в цялата страна бяха арестувани 320 нелегални чужденци. Вчера още 15 души бяха спипани до пазарджишкото село Калугерово. МВР не е установило сред заловените заподозрени в тероризъм, съобщи главният секретар на МВР Георги Костов. "Сред тях обаче има такива, които отговарят на определени параметри на издигнатия рисков профил", каза той пред БНР. Часове по-рано в телевизионно интервю той твърдеше, че е установено, че няма подозрителни сред задържаните.
1200 служители на МВР са ангажирани с извънредните мерки за сигурност, обясни Костов. "Риск съществува, но той е в контекста на потенциалния терористичен риск, който съществува във всички страни на Европейския съюз, в контекста на последните събития в Париж. Действителна заплаха обаче няма регистрирана както от МВР, така и от другите правоприлагащи и правоохранителни структури. Не е констатирана заплаха и от някоя от партньорските служби", каза той.
Оперативният щаб на МВР и общината в столицата обявиха нови мерки за сигурност: Районът на бул. "Мария Луиза" и Женският пазар в столицата - местата, където се събират най-много бежанци - вече ще се охраняват от екип на жандармерията, допълнителен патрул на Общинска полиция и 5 патрула на СДВР, съобщи кметът Йорданка Фандъкова. Вече са започнали проверки на общинските училища, детски градини, подлези и публични места, пазени от частни охранителни фирми. Под засилен контрол са и всички публични места, където се събират много хора. Шофьорите в градския транспорт са инструктирани да следят за подозрителни пътници и багажи. Гражданите трябва да бъдат бдителни за съмнителни хора и предмети. Посетителите на концерти и мероприятия като детската Евровизия, особено в "Арена Армеец", трябва да се подготвят за сериозни проверки, които ще забавят значително влизането на публиката, съобщи оперативният щаб в столицата. Същите мерки са в сила и във всички големи градове в страната.