Милиони домакинства в България нямат централно парно, а други, които имат, страдат от безкрайните периоди на профилактика и спиране на топлата вода. Спасението за тях е в бойлера. Но широката гама уреди, множеството функции и характеристики затрудняват избора. Най-важните въпроси са два - какъв енергоизточник да загрява водата и дали бойлерът да е проточен или обемен.
Според експертите газовият бойлер е далеч по-ефективен от електрическия, тъй като загрява водата два пъти по-бързо. На газ е в пъти по-евтино и това лесно се вижда при сравнение на тарифите за двата енергоносителя. От 1 октомври осреднената актуална цена на природния газ за битови потребители е 0.095 лева за киловатчас, а средната цена на тока за битови потребители е 0.186 лева. Тричленно семейство може да спестява по 380 лв. годишно, ако ползва газов бойлер вместо електрически (табл. 1).
Противно на някои схващания, газовият бойлер е напълно безопасен за употреба, тъй като в него са монтирани множество защитни механизми. Например подаването на газ спира автоматично, ако горелката изгасне изведнъж. Самият процес за загряване е напълно автоматичен - тръгва с отварянето на крана за топла вода.
Вторият важен въпрос е какъв тип газов бойлер да изберем - проточен или обемен. За домакинства от 5 до 7 души, които използват едновременно няколко водочерпни точки - например две бани (два душа), трябва да се инсталира обемен бойлер с капацитет над 200 литра, съветват специалистите. За неголямо семейство е подходящ проточният бойлер, който нагрява водата почти мигновено. При избора на такова устройство е важно съобразяването на мощността. Ако домакинството не планира да се ползва душът, докато се мият чинии в кухнята, бойлер с мощност от 18-19 кВт ще върши работа. При паралелно използване на топла вода в банята и кухнята е добре мощността да е поне 24 кВт. При бойлерите на ток такава мощност изисква преоразмеряване на електроинсталацията с проводници със значително по-голямо сечение, подмяна на предпазители и наличие на трифазно електрозахранване, посочват експертите. Ето защо, ако до жилището има газова мрежа, няма място за колебание - газовият бойлер е за предпочитане.
|
|