:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,255
Активни 481
Страници 20,185
За един ден 1,302,066

Четири фонда оспорват в съда прехвърлянето на втората пенсия към НОИ

Действието на наредбата може да причини значителни и непоправими вреди, смятат дружествата
Четири от деветте частни пенсионни дружества обжалват в съда наредбата за реда, по който парите за втора пенсия се прехвърлят към НОИ. Наредбата бе подготвена от финансовия министър и влезе в сила в началото на септември. С нея реално бе въведена възможността на осигурените, родени след 1959 г., да изберат да внасят пълната си вноска за пенсия само в държавния фонд. За два месеца над 1000 работещи са подали заявления до данъчните, за да се осигуряват само в държавния фонд.

Частните дружества, които управляват общо 8 пенсионни фонда - универсални и професионални, са поискали от Върховния административен съд да спре действието на нормативния акт, но магистратите са отхвърлили иска като неоснователен. Те обаче ще се произнесат по жалбата по същество.

Според фондовете действието на наредбата "може да причини значителни и непоправими вреди" както за тях самите, така и за осигурените. Дружествата смятат аргументите на министъра на финансите, че наредбата не води до допълнителни разходи за засегнатите страни или на държавните институции, за неверни. И посочват, че ще трябва да правят разходи за прехвърляне на средствата към сметките на НАП, за пощенските услуги за уведомяване на осигурените лица за размера на сумите по индивидуалните им партиди, за труд на служителите си. Парите за втора пенсия са инвестирани във финансови инструменти и при поискването им трябва да се изтеглят от тези инвестиции, което ще донесе трансакционни разходи. "Отчитайки структурата на портфейлите, може да се направи извод, че загуби биха понесли и общо всички участници на Българската фондова борса", пишат фондовете.

Другите мотиви са свързани конкретно с реда, по който ще става прехвърлянето на вноските и сумите по индивидуалните партиди. Той предвижда осигурените да подават заявление до НАП, което не е нотариално заверено и дори без да посочат фонда, в който в момента се осигуряват. "Предвидената наредба явно предполага, че след като се подават пред държавна институция, то това е достатъчно, за да се гарантира свободната воля на лицата. НАП обаче е заинтересована страна предвид нейния интерес възможно най-много средства да постъпят в ДОО, поради което възникват притеснения за безпристрастността и обективността", се посочва в жалбата. Фондовете се опасяват от злоупотреби и сериозни съмнения дали хората ще правят информиран и свободен избор. Фондовете възразяват срещу разпоредбата, според която финансовото министерство ще получава справка от НАП за всеки човек, решил да се върне към капиталовия стълб заедно с личната информация за размера на осигуровките му.

През лятото няколко десетки граждани се обърнаха с искане към омбудсмана да сезира Конституционния съд за промените в Кодекса за социално осигуряване. Според тях скритата цел на този избор е "нездрав интерес да се национализират пенсионните спестявания" на хората, за да се използват за текущи плащания на пенсиите.



СМЕТКИ

Според изчисленията универсалните пенсионни фондове ще загубят средно за всеки един, избрал да се прехвърли в НОИ, 15.32 лв. от таксите за период от шест месеца. Това е срокът, в който фондът ще трябва да прехвърли парите в НАП. За професионалните фондове загубата от човек средно ще е 24.28 лв. За осигурените хора са изчислени загуби на база на пропуснатите допълнителни средства от доходността за една година. След като прехвърлят осигуровките си в НОИ, парите от индивидуалните партиди на всеки осигурен ще стоят във виртуална сметка в Сребърния фонд, където няма да се трупа доходност. Така, ако след години осигуреният реши, че иска отново да се върне в капиталовия стълб, то ще получи толкова, колкото е внесъл. За осигурените от трета категория, родени след 1959 г., в универсален пенсионен фонд пропусната полза ще е в размер на 101.88 лв. От сумата са извадени удържаните такси. За хората от първа и втора категория, които се осигуряват в професионален фонд, загубата за една година ще е средно 154.27 лв.

В бюджета на Държавния осигурителен институт са заложени 140 млн. лв. приходи от осигурителни вноски на хората, които ще изберат да се прехвърлят към НОИ, според експерти най-вероятно сумата ще е около 200 млн. лв.



8
2680
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
22 Ноември 2015 19:28
Парите за втора пенсия са инвестирани във финансови инструменти и при поискването им трябва да се изтеглят от тези инвестиции, което ще донесе трансакционни разходи. "Отчитайки структурата на портфейлите, може да се направи извод, че загуби биха понесли и общо всички участници на Българската фондова борса", пишат фондовете.

Пак се тиражират глупостите за национализация ...
А цитираното е най-наглата лъжа.
Ежемесечно по сметките на частните фондове постъпват вноски от поне милион и половина осигурявани. Това позволява да се изплатят натрупванията на около 20 000 души месечно без изтегляне на инвестиции. А, както е писано в материала, досега средномесечно се изтеглят 500 човека.
22 Ноември 2015 19:51
Пенсионните осигуровки - опиум за народа.
22 Ноември 2015 19:56
Ами фондовете не са доволни че хората не им вярват и си искат парите. Някой да се учудва?
Вече патихме от пирамиди.
23 Ноември 2015 07:22
Брей, много загрижени за хората тези фондове! Как се връщат едни пари, които са изхарчени, това е проблема. Вижте само кои са собственици на фондовете и не е нужно да се коментира повече.
23 Ноември 2015 11:35
Само дето не казват ,че осигурените в частните фондове не получават пожизнена пенсия както е от НОИ. Пенсията от частните фондове е до размера на наличните пари и като свършат пенсия няма. Сега се оправдават с разходи доходности и прочие, но не казват дума какво ще платят. Пък може да направят някой номер да не платят нищо, когато дойде време да плащат.

23 Ноември 2015 11:47
Пак се тиражират глупостите за национализация ...
А цитираното е най-наглата лъжа.

За глупостите е така, но не е най-наглата лъжа. Става дума за разваляне на договори ... със задна дата. Друг е въпроса дали е трябвало да има такива договори.
Представи си, че си сключил договор със "строител" (инвеститор, какъвто и да е изпълнител) за построяването на дом (къща) за десет години като авансово превеждаш на "равни вноски" дължимата сума, ежегодно осъвременявана. И на деветата година Държавата ти казва, че тя ще завърши "дом"-а като изземе построеното от инвеститора (без оценка какво ти си дал и какво той е дал) и ще ти предостави по-малък дом, чията поддръжка ще е за сметка на работещите (другите строящи). Ако това важеше за всички, да го преглътнем. Но 90% имат право да се възползват от "държавната услуга" на 9-та гадина, а други -на 5-та година като получат дом все едно десет години са внасяли.
Вече патихме от пирамиди.
Защо мислиш, че НОИ не е пирамида? Как ще изглежда бюджет 2025 г. при 1.5 млн. работещи, 2.8 млн. пенсионери и 0.5 млн. деца (другите два милиона са "бежанци" нейде по света)? Ако сега се заделя една трета от доходите за осигуровки, то тогава трябва да станат две трети или всички данъци (ДДС и акциз) да отиват за пенсии.
23 Ноември 2015 12:09
Само дето не казват
То и друго не се казват като например, че пенсионните осигуровки на умрелите преди да се пенсионират остават за изплащане на пожизнените пенсии на другите, включително ранно-пенсионираните. Засега ефектът е недостатъчен, та се налага 5 млрд. лв. субсидия от данъците на другите, но когато възрастта за пенсиониране стане 75 г. съотношението ще се измени от 20 хил. умрели без пенсия/88 хил. пенсионирани към 50 хил. умрели без пенсия/38 хил. пенсионирани (общия брой намаля, защото населението се топи с 40 хил. годишно, без да се броят "мигрантите" - изходящи и входящи).
Сега се оправдават с разходи доходности и прочие, но не казват дума какво ще платят.
Ще платят това, което е внесено по партидата. Дали ще стига за един хляб или не, зависи колко дългове/дефицит ще натрупа държавата (инфлация, породена от глупава политика). Ако се влезе в еврозоната и левът се "деноминира" едно към 20 спрямо еврото или ЕС се разпадне и БНБ започне да "печата" като ЕЦБ, вероятно парите ще стигнат ... само за едното погребение.
Пък може да направят някой номер да не платят нищо
Може, случаят с КТБ е пресен. КТБ не плати депозитите - плати ги държавата с нов държавен дълг. Активите на КТБ, каквито и да са те, ще се стопят в "политики на управляващите" и ... държавният дълг ще си остане. А както е тръгнало, дори ще нарасне.
23 Ноември 2015 16:39
Само си чакам отпуската през декември и се прехвърлям от иззедниците. Ще имат да вземата да ми богатеят от вноските разни кисели алчни "бизнесменчета"! пък и без тва като се видят в зора след първата голяма вълна на пенсионирания от хората 60.63 набор т.е. към 2025 пирамидките наречени пенсионни фондове ще се изпофалират и пак ще препращат към държавата да им изплаща разни минимуми.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД