Лихвите по кредити и депозити у нас ще продължават да намаляват и през 2016 г. Около това становище се обединиха банковите експерти по време на проведената вчера конференция "Банките и бизнесът". През следващата година лихвите по депозитите ще достигнат до нива, близки до нулата, прогнозира подуправителят на БНБ Калин Христов. Според него у нас засега не може да се говори за отрицателни лихви, поне по влоговете на домакинствата. По думите му спадът на ставките вероятно ще намали и склонността на българите да влагат парите си предимно в банкови депозити.
Христов посъветва банките да помислят за други фактори, които да стимулират печалбите им. В момента лихвите по кредитите са едно от основните пера, от които трезорите печелят. По думите му търсенето на заеми у нас расте по-бързо, отколкото в страните от еврозоната, като бизнесът предпочита краткосрочни и средносрочни кредити пред дългосрочните, а домакинствата избират потребителските заеми пред жилищните. Въпреки че лихвите ще продължат да падат, това все още не може да доведе до раздвижване на кредитната активност, стана ясно от думите на подуправителя на БНБ. Според главния изпълнителен директор на Сибанк Петър Андронов в момента банките по-скоро преразпределят съществуващи кредити, вместо да раздават нови. Той обясни още, че прегледът на качеството на активите в банковата система ще доведе до забавяне на кредитния процес и до увеличаване на разходите на банките. Ефектът обаче ще е краткосрочен, смята Андронов.
Отливът от кредитиране вече е започнал, показват оповестените вчера данни на БНБ. За последния месец те са се свили със 100 млн лв. до 50.308 млрд. лв. С 35 млн. намаляват фирмените заеми. Към края на октомври те вече са 30.824 млрд. лв. С 18 млн. лв. до 18.320 млрд. лв. пък намаляват кредитите на домакинствата. С още 46 млн. лв. са се свили заемите на финансовите предприятия, като застрахователи и пенсионни фондове. В същото време депозитите в банките през октомври са пораснали с 583 млн. лв. Към края на октомври те вече са 61.524 млрд. лв. Най-голям принос за огромния ръст имат влоговете на домакинствата. Те набъбват с 375 млн. лв. до 41.453 млрд. лв.
|
|