16 Февруари 2003 11:06
Милиони протестират срещу готвената от САЩ вoйна в Ирак – Washingtonpost.com
(със съкращения)
От Глен Франкел
ЛОНДОН, 15 февруари
Няколко милиона демонстранти излязоха по улиците на Европа и останалия свят в безпрецедентен протест срещу планираната от САЩ война срещу Ирак.
Най-големите ралита бяха в Лондон, Рим, Берлин и Париж – сърцето на западна Европа – където масови демонстрации подчертаха засилващата се пропаст между Вашингтон и някои от неговите най-близки традиционни съюзници. Протести имаше също и в други градове на 5 различни континента, от Канбера до Осло и от Кейп Таун до Дамаск, в един знаменателен израз на глобално координиран протест.
Тук в Лондон море от протестиращи определени от полицията на повече от 750,000 се стекоха в Хайд Парк и задръстиха улиците на няколко мили в този ясен студен ден, за който наблюдатели и организатори казват е вероятно най-голямата демонстрация в Британската история. Тя беше насочена не само срещу Буш, но и срещу Тони Блеър, най-близкия негов съюзник в кампанията срещу Ирак, но срещащ съпротивата на почти всяка от политическите партии в UK.
Блеар, в едно изказване днес каза, че ще продължава да поддържа позицията си, но че също Британия би чакала следващия репорт на инспекторите на ООН на 28 февруари, преди да поиска гласуването на втора резолюция от Съвета за сигурност, узаконяваща военна намеса.
Близо един милион души излязоха в Рим, чиито премиер Силвио Берлускони поддържа също позицията на САЩ. Между 300,000 и 500,000 души демонстрираха в Берлин, други 100,000 излязоха по улиците на Париж. Германия и Франция се изявиха като най-силна опозиция срещу военна акция в Ирак.
Демонстрантите тук пяха, скандираха и крещяха лозунги, носеха знамена, лозунги и плакати, вариращи от “Буш и Блеар търсени за убийство” до “Прави чай, а не война”. “Тони, изслушай хората”, настояваше един плакат, а на друг можеше да се прочете “Аз съм американец и на мен не ми е все едно – Моля, не мислете, че всички сме като Буш”. Често можеха да се видят и плакати - “Свобода за Палестина”.
Демонстрантите изглеждаха като модел на днешното Британско общество. Имаше цели семейства – бащи и майки с малки деца и престарели хора, движещи се бавно, но демонстрирайки желанието си да се движат без чужда помощ. Някои бяха в костюми, други – в джинси. Имаше и ветерани активисти, както и хора, които твърдяха, че никога през живота си не са били на демонстрация.
“Ние им обяснихме за какво е демонстрацията и те поискаха да дойдат” – каза Джули Ишерууд, чиито 4-годишни близнаци Джак и Роберт крачеха до нея с ръчно написани лозунги - “Момчета срешу войната”.
Лиза Розен, адвокат от Ню Йорк, живеещ тук от 5 години, каза че тя чувствува силни анти-американски настроения от множеството. “Някои от моите американски приятели решиха да не дойдат, но аз сметнах, че е важно да покажа, че може да си про-американски и едновремено анти-военно мислещ”, каза тя.
Радикални и умерени се сменяха на платформата да говорят. Кметът на Лондон Кен Ливингстон, дългогодишен ляв активист, нарече Буш “Марионетка на нефтени интереси” и каза, че Буш управлява “най-корумпираната и расистка американска администрация през последните 80 години“.
“Това е този който изпрати своите войници на смърт, но който бе освободен от баща си от служба”, каза Ливингстон. “Там, от където идвам, ние наричаме тези страхливци”. Чарлз Кенеди, водач на малцинството Либерал-Демократи, единствената от главните британски партии, противопоставили се на войната каза, че той не е анти-американец, но е силно разтревожен от администрацията на САЩ. “Предвид доказателствата на Д-р Бликс вчера, няма правна или морална причина за война срещу Ирак”, добави Кенеди.
Джеси Джаксън, който пристигна тук вчера от САЩ каза, че не е късно да се предотврати войната. “Намалете градуса,” каза той пред множеството. “Аз призовавам Тони Блеар, моля, отстъпете от войната, чуйте гласовете на Британия. Нима ще оставите война в наследство, мисър Блеар. Не вярвам да искате това”.
………….
В Рим около 1 милион протестираха, в Брюксел – десетки хиляди, въпреки ниските температури. Бели кърпички се вееха по много прозорци на къщи, магазини и заведения в подкрепа на мира.
Патриция Трабелси, 23 годишна американска студентка, каза че не може да не усети как анти-американските настроения в Европа са се увеличили. “Това те кара да почувствуваш, че твоята родина е мишена”, каза тя, “и аз мисля, че американците у нас не осъзнават колко гняв се е натрупал по света срещу нас напоследък”.
Имаше също демонстрации в Украйна, Босна, Кипър, Ирландия, Холандия, Австрия, Испания, Гърция, БЪЛГАРИЯ, Чехия, Япония, Индия, Бангладеш, Унгария, Южна Корея, Австралия, Малайзия, Хонг Конг, Тайланд.
…………………
Около 2000 протестиращи против войната, евреи и палестинци, манифестираха мирно в центъра на Тел Авив за около 90 минути, размахвайки плакати с надписи като “Хвърлете Буш, не бомби.”
Превод:
Граф Фоско
|