:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 434
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Асансьори и лифтове влизат в регистър на опасните съоръжения

В него ще бъдат вписани 500 000 обекта, но не е ясно кой ще ги контролира
Снимки: БГНЕС
Стефан Цанков
След серията от инциденти, свързани със зле поддържани асансьори в София и в страната, държавата реши да включи всички съоръжения в електронен регистър. В него освен асансьорите ще влязат и ски лифтовете, съдовете под налягане и отоплителните котли, съобщи вчера директорът на Държавната агенция за технически и метрологичен надзор (ДАМТН) Стефан Цанков.

Целта на регистъра е да показва в реално време какво е състоянието на съоръжението, кога е бил последният му ремонт, кой отговаря за поддръжката му, както и датата на производство и регистрационния номер. Той трябваше да заработи още от октомври тази година, но това така и не се случи. Новата цел е данните да бъдат готови до средата на идната година. Няма гаранции обаче, че подаваната информация към регистъра ще е достоверна, а не фиктивна.

Точно заради фиктивни ремонти и лош контрол част от съоръженията в страната са в трагично състояние. Нещо повече - само преди дни зам. икономическият министър Даниела Везиева съобщи, че 33-35% от асансьорите у нас не са в добро състояние и трябва да бъдат ремонтирани, за да отговорят на техническите изисквания за безопасност. Голяма част от съоръженията са произведени преди десетилетия и вече са амортизирани, но живеещите в сградите нямат пари за подмяната им, която е много скъпа, обобщи Везиева.

Шефът на ДАМТН Стефан Цанков обясни, че всички потенциално опасни съоръжения ще бъдат въведени в регистъра до юни 2016 г. Към момента в него са включени над 2000 асансьора. Общият брой на различните подемни съоръжения в страната е около 500 хиляди. Кой ще проверява дали наистина при някои от тях се прави ремонт, в момента не е ясно. Асансьорите, които вече са добавени в регистъра, ще имат специален стикер. С неговия номер всеки ще може да провери какво е състоянието на съоръжението и кога за последно "се е видяло" с техник.

"В рамките на 6 месеца всички фирми са длъжни да въведат данните за асансьорите, върху които осъществяват надзор. Няма да бъде извършен технически преглед, ако фирмата не е регистрирана в електронния регистър", обясни Даниела Везиева. След този срок съоръженията, които не са регистрирани в системата, ще бъдат спирани.



ОПРАВДАНИЯ

Асансьорите са само част от съоръженията и обектите, които контролира ДАМТН. През лятото тя трябваше да провери бензиновите колонки и тяхната изправност, както и качеството на горивата. Контролът на язовирите, част от които не са в добро състояние, също бе поверен на агенцията. Засега обаче язовирите остават извън контрол. Проверките ще започнат от януари, когато в ДАМТН ще бъдат назначени експерти, които да следят за изправността на водоемите. Преди дни прокуратурата предупреди за риск от нови наводнения заради лошото стопанисване и контрол на язовирите.











Снимка: Министерство на икономиката
Зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева смята, че след създаването на регистър на потенциално опасните съоръжения фирмите, които се занимават с поддръжка на асансьори, ще излязат на светло.
1155
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД