Американският държавен секретар Джон Кери разчита на прогрес на посещението си и разговорите в Москва с руския си колега Сергей Лавров и руския президент Владимир Путин, съобщиха световните медии. Преди срещата с руския министър на външните работи Кери подчерта, че от "сътрудничеството на Русия и САЩ ще спечели цял свят". Ние трябва да намерим "допирни точки" за спиране на гражданската война в Сирия и възстановяване на стабилността в Източна Украйна, каза Кери. "Дори когато между нас има различия, можем да работим ефективно по конкретни въпроси", заяви Кери, който засегна по-късно тези въпроси и по време на срещата с Путин. "Днес се надявам да намерим някакви допирни точки", каза държавният секретар на САЩ. "Ние виждаме, че вие много пътувате по целия свят и много работите. Имате уморен вид, трябва да се наспите", каза в началото на разговора руският държавен глава.
Сергей Лавров изтъкна наличието на неуредени въпроси със САЩ по политическия преход в Сирия, а във връзка с Украйна каза, че САЩ би трябвало да използват влиянието си върху правителството в Киев за уреждане на конфликта със сепаратистите. Джон Кери пък похвали Русия за това, че "оказва значителен принос за напредъка" в Сирия, и заяви, че Вашингтон и Москва споделят мнението, че "Ислямска държава" трябва да бъде унищожена. След срещата с Лавров американският държавен секретар се разходи по пешеходната търговска улица "Старият Арбат" в Москва и се спря при няколко магазина, при което си купи матрьошка и три кукли в национални носии. Лавров пък сподели, че е подарил на госта си кукла на Дядо Мраз, която той харесал в сградата на руското МВнР.
Преди това Саудитска Арабия обяви създаването на ислямски военен съюз от 34 страни, който ще се бори срещу тероризма. Обединеният команден оперативен център ще бъде базиран в саудитската столица Рияд. Някои от страните, които влизат в коалицията, са Йордания, Египет, Турция, Катар и Пакистан. Новият съюз веднага попадна под критики за това, че сред целите на борбата му не беше посочена "Ислямска държава" (ИД). По-късно обаче стана ясно, че антитерористичната коалиция, основана от Саудитска Арабия, ще се противопоставя не само на ИД, но и на "всяка терористична групировка", която се окаже пред нея, заяви министърът на отбраната на Саудитска Арабия Салман ал Сауд, цитиран от руското издание РБК. Саудитска Арабия обяви създаването на антитерористична коалиция, която включва 34 страни. В съвместно изявление членовете на коалицията подчертаха, че целта им е да защитят ислямските нации "от злото на всички терористични групировки и организации, които сеят смърт и тероризират невинни, независимо от това как се наричат".
ТВЪРДЕНИЯ
Президентът на САЩ Барак Обама приветства вчера "напредъка" в борбата в Сирия и Ирак срещу "Ислямска държава", но предупреди, че той трябва да стане още по-бърз, съобщиха агенциите. Като доказателства за прогреса той посочи факта, че организацията не е провела нито една успешна операция в Ирак и Сирия през последната половин година, както и че е загубила терен в Сирия и 40% от територията, която е контролирала в Ирак. В същото време Обама обяви, че е изпратил министъра на отбраната Аштън Картър в Близкия изток, а държавния секретар Джон Кери в Москва в рамките на дипломатическите усилия в борбата срещу терористичната организация. Шефът на Пентагона ще лобира за по-голям военен принос към международната коалиция срещу джихадистите. Ново проучване обаче сочи, че над 70% от американците са недоволни от външната политика на Барак Обама, както и от усилията, положени от него в борбата с тероризма.