В проекта за нов енергиен закон се допуска възможността монополът на НЕК да продължи още 35 години. Това се казва в становище на Българската стопанска камара (БСК) по повод обществените обсъждания на новия проектозакон.
Освен че на практика цялата либерализация на електроенергийния и на газовия пазар ще се прави без ясни критерии, е оставен твърде дълъг преходен период до нея - цели 2 години. През това време е създадена възможността всички необходими за този бизнес лицензии да се получат от НЕК, а максималният им срок е 35 години. През цялото това време на практика останалите играчи на енергийния пазар се отрязват от реален достъп до него, се казва в становището на БСК.
Премахването на монопола върху износа на ток е другото изискване на бизнеса. Единствено то може да доведе до нарастване на експорта и до повишаване на продажната цена при предстоящата приватизация на енергийни обекти, смятат в стопанската камара.
Този закон създава нелоялна конкуренция между държавните и частните енергийни предприятия, твърдят от БСК. Те настояват в него да се включи разпоредба, разрешаваща достъп и на частните дружества до предприсъединителните фондове на Европейския съюз. Другото изискване е да се премахне по законов път възможността да се субсидират битовите потребители за сметка на индустриалните. Законът създавал възможност при образуването на крайните цени енергийните предприятия да злоупотребяват с т.нар. "невъзстановими разходи" - неясен критерий, който ще им позволи да включват в крайната цена каквото си поискат. От стопанската камара предлагат в крайната цена да влизат само присъщите разходи.
ЕДНО КЪМ ЕДНО
Предложените в законопроекта процедури за отчуждаване на земя, учредяване на сервитутни зони и безвъзмездно ползване на части от сгради нарушават правото на частна собственост и в този смисъл са противоконституционни. Това се казва в становището на Българската стопанска камара, подписано от председателя й Божидар Данев. Има и почти пълна липса на ясни законови разпоредби за наредбите, които ще се пишат. Така се изключва възможността в бъдеще да се оспорва по какъвто и да е начин дейността на Държавната комисия по енергийно регулиране, която ще ги прилага, се казва още в становището.
|
|