Полша и още няколко кандидатки за членство в ЕС демонстративно ще бъдат представени на извънредния съвет на ЕС във вторник от външни министри, а не от държавни или правителствени ръководители, каза за в. "Сега" посланикът ни към ЕС Станислав Даскалов. Освен Варшава, по чиято инициатива срещата на върха на Евросъюза беше предвидена първоначално като равнопоставено участие на 15-те членки и 13-те кандидатки, Турция, Естония, Малта и Латвия също понижиха равнището си на участие. Гръцкото председателство само ще информира кандидатките за решенията, взети предния ден от лидерите на 15-те.
"Имате право да бъдете недоволни след 16 април", коментира представител на ЕС. На 16 април т.г. 10-те страни кандидатки, които ще бъдат приети в ЕС на 1 май 2004 г., ще получат статут на наблюдатели.
България ще бъде представена във вторник от премиера Симеон Сакскобургготски, придружен от министъра по европейските въпроси Меглена Кунева и прессекретаря Цветелина Узунова, потвърди посланик Даскалов. След брифинга, в който ще участва премиерът, мисията ни е запазила зала, в която той може да даде пресконференция.
РАЗУМ
България в разговора си между Америка и ЕС не е в по-различна позиция от останалите страни-кандидати и не в нас е проблемът, коментира вчера министърът по европейските въпроси Меглена Кунева пред БНР. Проблемите са на няколко нива, обобщи тя. Първо - страните имат различно отношение към Ирак. Второ, някои страни мислят, че позицията на Америка по отношение на Багдад може да постави на карта други интереси. Трето, има тревога, че трите кита на световните институции (НАТО, ООН и ЕС) са разделени. Ние сме в категорията на най-многобройните и разумни гласове, заяви Кунева.
|
|