Радио "Фокус": 30 на сто от българските домакинства са енергийно бедни. Това показват данните на проучване на Европейската организация за енергийна бедност, а накратко казано това означава, че трима от 10 българи нямат средства да си позволят да заплащат за отопление. Как да се справим с енергийната бедност и доколко стартирането на енергийната борса може да повлияе не само на този, но и на останалите проблеми в енергетиката - добро утро на господин Иван Хиновски, с когото ще коментираме темата в следващите минути. Само стандартът на живот ли е причината за това или има проблем, свързан и с енергийната система?
Иван Хиновски: Не, в никакъв случай не може да се търси връзка между енергийната система и енергийната бедност. Това са двe коренно различни области. Енергийната система е вид индустрия, електроенергетиката е вид индустриално производство, което почива на отделни закони от социалните закони. Енергийната бедност е свързана с това, че в продължение на много дълго време не се полагаха усилия за преразпределение на БВП по начин, бих казал по един по-справедлив начин, респективно и пенсиите, за да се постигне една по-висока покупателна способност на българина, това, което всъщност е критерият за енергийната бедност. Енергийна бедност означава, че доходите на един пенсионер или на едно домакинство, процентът на енергийните разходи е много висок от общият доход на едно семейство, което надвишава значително европейските стандарти. Това всъщност означава енергийна бедност.
РФ: С либерализацията на електроенергийния пазар стана ясно, че може да се очаква леко поскъпване на тока. Би ли могло това да доведе до нарастване на процента на енергийно-бедните у нас?
ИХ: Да, във всички случаи, ако държавата не вземе спешно мерки и това е многократно препоръчвано от нашите експерти да се повиши стандартът и покупателната способност на българина или да се осигурят средства за компенсирането на този недоимък в приходите на българина, този процент ще се задълбочава. Все повече българи ще изпадат под чертата на енергийно бедните - хората, които харчат половината от доходите си за отопление, електроенергия или природен газ.
РФ: В средата на предстоящия месец предстои да стартира и Българската независима електроенергийна борса - какви ще бъдат ефектите от нея?
ИХ: Енергийната борса е събитие, което е важно за българската енергетика и не само по силата на задълженията ни към ЕС, а по силата на пазарната логика, че на нея ще се реализират сделки за покупко-продажба на елекроенергия на цени, които ще бъдат изгодни както за потребителите, за крайните потребители, за индустрия, така и за производителите. Тоест електроенергията ще бъде такава, каквато трябва да бъде. Разбира се, че ние, живеейки в дълъг период на декапитализация на бранша, вие знаете, че дълго време цената на електроенергията беше подтискана умишлено, бяха лишавани дружествата от инвестиции, от някои ремонти. Тези дружества в момента ще използват старта на борсата да си получат необходимите минимални разходи за тяхното съществуване, защото имайте предвид, че редица дружества са изпаднали под чертата на екзистенц минимума, да го нарека, тоест те не могат да поддържат вече съоръженията си в безопасност и в състояние на оперативност. Борсата ще бъде огледало и за справедливостта, тоест предлагане - купуване, ще бъдем сигурни, че тези цени на борсата ще бъдат точно такива, каквито трябва да бъдат. Това е ефектът от тази либерализация, която се очаква.
РФ: Търсенето ще определя предлагането?
ИХ: Да.
РФ: (...) Тоест няма как в момента да очакваме голямо поевтиняване на сметките си, само и само излизайки на свободния пазар, каквито коментари се лансираха преди стартирането на либерализацията.
|
|