Защо някои хора ходят леко облечени, тичат голи при минусови температури, а други постоянно се увиват, тракат със зъби и все се оплакват, че им е студено?Чувствителността към студа е индивидуално състояние, не винаги е индикация за заболяване, но в отделни случаи може да наруши качеството на живот, твърдят специалистите. При продължително излагане на студ тялото ни не може да възстанови изгубената си топлина. Тогава телесната температура спада под нормалните 36.6 -36.8 градуса, настръхваме, започваме да треперим. Преохлаждането крие опасност от понижена жизненост, от изгубване на чувството за ориентация и нарушения на паметта. Затова треперенето от студ е ясен сигнал, че не трябва да подценяваме неблагоприятните метеорологични условия, че е време да се скрием на топло или да се снабдим с по-дебели дрехи, с ръкавици и шал.
Според статистиката жените са по-зиморничави от мъжете, те понасят по-лошо студа. По-често се оплакват от
студени ръце и крака
дори когато температурата в помещението е достатъчно висока. Дали виновник за това не е естрогенът, женският полов хормон, който регулира функциите на центъра за терморегулация - хипоталамуса? Според д-р Валери Гелев, началник на кардиологията към болница "Токуда", женската зиморничавост не е физиологично обусловена. Тя по-скоро се дължи на факта, че мъжете отделят повече време за физическите си закалки. Постепенното излагане на ниски температури, редуването на къпане с по-хладка вода, на студения душ с топлите парни бани и сауна, ни правят по-издръжливи на ниските температури. Закаляването на тялото обаче трябва да започне още в края на лятото и да продължи през преходния есенен период.
"Регулацията на топлообмена се осъществява на няколко нива, сред тях е т.нар. невро-хормонална система", разяснява д-р Гелев. Зад повишената зиморничавост може да се крият и доста тежки състояния. Студът причинява вазоконстрикция на кръвоносните съдовете, стесняване на стените им. Това е компенсаторен механизъм, по който организмът се опитва да запази топлината си при продължително излагане на студ. Подобно състояние може да се получи и при шок, когато се стига до недостатъчно кръвоснабдяване на жизненоважни органи. Причините може да са в сърцето, извън него, в загубата на кръв", казва още началникът на кардиологията на "Токуда".
Всъщност повишената зиморничавост и постоянният усет за студ може да се дължат на много фактори, а точната диагноза трябва да постави единствено лекар. Зад студените крайници може да се крие желязодефицитна анемия, съпроводена и с много други симптоми. Смята се, че
тютюнопушенето също е виновник за по-високата зиморничавост,
както и диетите.
През зимата организмът е изложен на стрес, а неправилното хранене лишава тялото от полезните елементи и витамини. Метаболизмът се понижава при занижен прием на храна, а забавеният обмен на веществата намалява и устойчивостта ни към студа. До нарушения на топлообмена и до многократно повишение на чувствителността към ниските температури може да доведе и дефицитът на йод и на желязо. В този случай специалистите препоръчват да се приемат повече плодове и зеленчуци, месо, морски дарове, риба.
Е, разбира се, настинките и грипните инфекции са сред най-честите заподозрени за тракането със зъби. Но зад усета за измръзване може да стои и недостатъчно количество сън. Причината е в отслабналата имунна система и изтощените от продължителното будно състояние мускули. Факт е обаче, че студът повишава сърдечно-съдовата смъртност. Това доказва и научно проучване от 2013 г. - при понижение на температурите с 10 градуса инфарктите скачат с 10%. Защото студът уморява сърцето и провокира сърдечните инциденти.
ИНТЕРВЮ
Д-р Валери Гелев, началник на Клиниката по кардиология на болница "Токуда":
Хората с исхемична болест на сърцето и стенокардия са по-чувствителни към ниските температури.
- Д-р Гелев, как влияе студът на хората със сърдечносъдови проблеми? Трябва ли да са по-грижовни към здравето си през зимните месеци?
- Студът намалява съпротивителните сили на организма. При по-дълъг престой на минусови температури се появяват компенсаторни механизми, които могат да доведат до увеличено периферносъдово съпротивление и повишено кръвно налягане. Това прави хората с исхемична болест на сърцето и стенокардия по-чувствителни към ниските температури. Студът провокира появата на стенокардични оплаквания като например стягане или дискомфорт в гръдната област. Натоварването на сърцето е по-голямо поради по-активното изпомпване на кръв към органите в тялото с цел да се поддържа нормална телесна температура. Възможно е при хората със сърдечна недостатъчност също да се обострят симптомите. В студените месеци честотата на сърдечносъдовите заболявания се увеличава и покрай повишената циркулация на вирусни инфекции, дължащи се на преохлаждане, както и на концентрацията на повече хора в затворени пространства. Вирусните инфекции и в частност грипът са много по-опасни за хронично болните от сърдечносъдови заболявания, тъй като техните съпротивителни сили са по-слаби, усложненията като бронхити и пневмонии протичат доста по-тежко. Ако един здрав човек може да изкара грип на крак, то при пациентите с исхемична болест на сърцето, сърдечна недостатъчност и др. инфекцията често протича тежко и предизвиква усложнения, които допълнително натоварват сърдечната дейност.
- Горещият чай и топлата дреха спасение ли са от студа?
- Не, те са само част от профилактиката на изстудяването и последиците му. Тя, разбира се, включва предпазване от нежеланото преохлаждане, но по-активната превенция е чрез ваксинация, балансирано хранене, както и ограничаване на контактите, особено по време на пик на епидемиите.
- Много хора посягат към алкохола за загряване, очакванията от греяното вино например са най-големи. Какво е физиологичното му действие върху телесната температура? Повишава ли я наистина?
- Алкохолът създава само илюзорни субективни усещания за затопляне. Той всъщност води до временна вазодилатация (разширяване на кръвоносните съдове), което понижава допълнително температурата на организма и може да доведе до усложнения. Когато съдовете се свиват (получава се т.нар. вазоконстрикция) се активира компенсаторен механизъм, който цели да намали площта на излъчване на топлината от тялото. Алкохолът прави точно обратното в студеното време - предизвиквайки разширяване на съдовете, организмът не може да съхранява телесната температура, а това може да е сериозна предпоставка за измръзване.
- Студени ръце и крака - какво се крие зад тази симптоматика, опасна ли е?
- Усещането за студените крайници може да се дължи на редица причини, част от които могат да са свързани с редица съдови заболявания както на големите, така и на малките съдове. Ако тези оплаквания продължават по-дълго време, би трябвало хората с подобен проблем да се обърнат към лекар. Той би могъл да прецени дали са необходими други изследвания и допълнителни консултации със специалисти.
Защо някои хора ходят леко облечени, тичат голи при минусови температури, а други постоянно се увиват, тракат със зъби и все се оплакват, че им е студено?
Защото едните имат по-бърз, а другите по-бавен метаболизъм. Най-сгорещените впоследствие се оказва, че имат Базедова болест, пък най-замръзналите - Хашимото. Пък ако, недайси Боже, такъви живеят в един панелен апартамент от две стаи и кухня, ситемни разправии студено ли е, или топло в стаята, не им мърдат. Освен ако имат наистина добросъвестно и компетентно джипи, де.