През последните седмици започнаха да се появяват снимки на трупове от града, който се намира високо в планините и е разположен на няколко километра от ливанската граница. "Около 20 души досега са загинали от глад", заяви Ибрахим. Една от жертвите е Джамил Алуш, възрастен фермер, за когото се говори, че е починал малко преди Коледа. Една снимка, разпространена в социалните медии, показва тялото му, което прилича на жертвите от нацистките концлагери. По думите на друг активист - Хюсеин Асаф, Алуш бил родом от град Забадани, но станал един от многото цивилни, обкръжени и принудени да се преместят в Мадая от членове на "Хизбула". Той твърди, че ливанската шиитска милиция, която се бие на страната на президента Башар Асад в сирийския конфликт, на практика държала заложници, за да ги използва като инструмент за въздействие заради два обкръжени от опозиционни сили шиитски града в северната сирийска провинция Идлиб. Градовете Кафрая и Фуа са обсадени от членове на ислямистката групировка "Джаиш ал Фатах".
Сирийската обсерватория за човешки права твърди, че сирийската армия и "Хизбула" използват Мадая като средство за прекратяване на обсадите срещу шиитските градове. От организацията обвиняват международната общност за "мълчанието" пред лицето на крайни човешки страдания. По-рано през седмицата се състоя размяна на ранени бойци и цивилни от Забадани, Кафрая и Фуа по време на рядко постигано и подкрепено от ООН временно примирие. Обсадата на Мадая продължава вече 200 дни и минаха месеци от последния път, когато в града бяха доставени помощи и храна. По думите на Ибрахим досега 10 души са загинали при опит да разкъсат обсадата, убити от снайперисти, или поради това, че са настъпили някоя от мините, поставени около града, за да предотвратят бягството на обсадените. Други 15 души и шест деца са загубили крайници от мините. Той казва, че 850 кърмачета имат спешна нужда от мляко, а пък шест новородени бебета са умрели, защото майките им не можели да ги хранят. Цените на храната в Мадая скачат непрекъснато, като 1 кг ориз е достигнал вече 100 долара. Автомобили се продават срещу 10 кг ориз или пет литра мляко за бебета. Ибрахим казва, че той и другите жители са стигнали до там, че да желаят смъртта пред мъчителния глад. Той заяви: "Как гледаме на света? Ако не ви е грижа за нас, само молим да ни помогнете да умрем като хора, не по този начин. Помолете някой да ни бомбардира и ни забравете."
ЗАЛОЖНИЦИ
Терористичната групировка "Ислямска държава" (ИД) продължава да държи като заложници десетки хора в източните квартали на иракския град Рамади, който е очистен на 80% от бойците на ИД. Представител на местната администрация потвърди пред РИА "Новости", че терористите вече над една седмица задържат голямо число жители и фактически ги държат в положение на заложници, като ги използват като "жив щит". Иракската армия води активни бойни действия срещу терористите в провинция Анбар при поддръжката на ВВС на страната и на международната коалиция, водена от САЩ и на бойците от местните сунитски племена. Според редица анализатори именно благодарение на тяхната подкрепа Багдад успя да си върне Рамади.