Европейският съд осъди България за строителството в защитената зона "Калиакра". Това съобщи вчера Европейската комисия, като се позова на решението на съда, според което страната ни е погазила европейското право в сферата на опазването на околната среда. Проектите на 10 фирми за изграждането на ветроенергийни паркове и голф игрища са изпълнени в нарушение на директивите за местообитанията на птиците и са допуснати в мрежата от защитени зони НАТУРА 2000.
Основното нарушение, заради което са нанесени непоправими щети, е, че експертите не са включили изцяло територията в специалната защитена зона. В същото време властите в България не са оценили пагубния ефект от човешката дейност, констатира съдът в Люксембург. Съдът е отчел факта, че районът на Калиакра е оценен като важна зона за опазването на много птици и техните местообитания, позовавайки се на становище от неправителствената организация "БърдЛайф Интернешънъл" от 2007 г. Вчера от българското дружество за защита на птиците цитираха експерта по европейските политики на "БърдЛайф" Ваутер Лангоут: "С това си решение ЕС изпрати ясно послание на българското правителство, че защитените зони от НАТУРА 2000 не могат да бъдат разоравани, превръщани в голф игрища, както и че ветроенергийните паркове не трябва да застрашават важните миграционни пътища на птиците". Именно БДЗП сезира ЕК през 2008 г. за нарушенията в България.
В решението на съда няма санкции. Според експертите на БДЗП при подобно осъдително решение следва срок от 3 до 6 месеца, в който държавата да вземе мерки. Ако това не стане, Европейската комисия отново сезира съда, който в кратки срокове излиза с постановяване за санкции. При подобни нарушения Франция е била санкционирана еднократно с 600 000 евро и последващи месечни глоби, а Холандия - с 200 000 евро на ден до отстраняване на нарушенията.
Разрешенията за проектите са давани още от 2005 г. и продължават до 2012 г., когато бе наложен мораториум за строежи в района. В тези години управляват правителствата и на Симеон Сакскобургготски, на Сергей Станишев, както и на Бойко Борисов. Снощи екоминистерството разпространи позиция, в която прави ретроспекция на предприетите мерки, вкл. разширение на зоната и уверява, че се изготвя план за управление на "Калиакра" с цел недопускане на ново строителство.
ВИНОВНИЦИТЕ
В решението на съда от 13 януари, оповестено вчера от ЕК, са обявени 10 фирми с проекти в защитената зона. "Калиакра уинд пауър" е дружество, създадено през 2005 г. и реализирало първия голям проект за вятърен парк в България. Компанията е учредена от българска инженерингова фирма ИНОС 1 и японската компания Mitsubishi Heavy Industries. Ветропарк има и "АЕС Гео енерджи" ООД, зад която е американската AES, собственик на ТЕЦ "Марица-изток 1". Компанията "Дисиб" е собственост на фонда "Си Ес Ай Еф", представляван от Цветелина Бориславова. "Лонгман инвестмънт" е част от холдинг за вятърни генератори и паркове. "Уиндтех" ООД е собственост на "Юнион електрик", част от "Юнион Груп". В структурите на същата група е и "Брестиом" ООД, също с вятърен проект в Калиакра. "Еко Енерджи" е с гръцки капитали. Фирмата, собственик на комплекса "Трейшън клифс голф енд спа резорт", описан в решението на съда, се смята за близка до рекламния магнат Красимир Гергов и Георг Цветански. Комплексът е разположен на площ от 164 хектара в скалиста местност до нос Калиакра. На откриването му през юни 2011 г. присъства министър-председателят Бойко Борисов. Сред проблемните проекти са още "Вертикал - Петков и с-ие" ООД, енергийната компания "ЕВН Енертраг Каварна" ООД.
|
|