|
Бан Ки Мун |
При наличието на 125 милиона души по света, нуждаещи се от хуманитарна помощ, международната общност трябва да промени модела за финансиране, като се фокусира върху развитието и по-ефективното изразходване на средствата. Това се казва в доклад на назначена от генералния секретар на ООН Бан Ки Мун работна група от деветима експерти под ръководството на европейския комисар Кристалина Георгиева, съобщи ДПА. На нея е било възложено да потърси систематични решения за затваряне на огромната дупка във финансирането на хуманитарната помощ, която в момента възлиза на 15 милиарда долара. В доклада се изтъква, че понастоящем международната общност изразходва по 25 милиарда долара за хуманитарна помощ, което е 12-кратно увеличение след 2000 г. Но поради растящия брой конфликти и природни бедствия нуждата от помощ непрекъснато расте. Броят на бедстващите се е увеличил четири пъти от началото на хилядолетието, казва Георгиева, цитирана от в. "Гардиън". Една от обсъдените възможности е въвеждане на данък "солидарност", който да бъде предназначен директно за хуманитарно финансиране върху някои стоки и услуги, главно луксозни, между които футболни мачове, таксиметровите услуги "Юбер", концерти и други развлечения. Пример за това е микроданъкът върху самолетни билети, въведен в 10 страни, чрез който между 2006 и 2011 г. са били събрани 1.6 милиарда долара. "Експертите обаче не са стигнали до съгласие как конкретно да изглежда този данък", съобщи Георгиева.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле пък представи идея за европейски налог върху бензина, за да се подпомогне финансирането на усилията на Стария континент да се справи с бежанската криза, предадоха агенциите. В интервю за в. "Зюддойче цайтунг" Шойбле заяви: "Ако средствата в националните бюджети и в европейския бюджет не са достатъчни, тогава да се споразумеем например да вдигнем акциза върху всеки литър бензин до определено равнище".
МЯРКА
Австрия въведе временен повсеместен контрол на границата си, при което ще контролира по-строго имигрантите и ще връща онези, които нямат право на убежище, заявява австрийският канцлер Вернер Файман в интервю за в. "Йостерайх". "Както Германия и ние усилено ще контролираме нашата граница и ще връщаме бежанци", каза той. Всеки, който идва у нас, трябва да бъде подложен на усилена проверка, допълни канцлерът. Ценности на пристигащи в Швейцария бежанци ще бъдат конфискувани, а заплатите на онези, които се установят в страната, ще се облагат с 10% данък, пише в. "Дейли експрес". Целта на отнемането на вещи на стойност, по-голяма от 1000 франка (900 евро), е да бъде осигурена издръжката на бежанците. Ако до 7 месеца даден бежанец напусне конфедерацията, отнетите средства ще му бъдат възстановени.