:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,707,219
Активни 430
Страници 18,149
За един ден 1,302,066

Безработицата намалява, внасящите осигуровки - също

Сивата икономика изкривява данните на заетостта
Пазарът на труда се възстановява в последната година и безработицата намалява, но в същото време хората, които реално плащат осигуровки, също намаляват. На какво се дължи този феномен? Според мотивите към проекта за промени в Кодекса на труда основните причини са: напускане на големи работодатели от България, политически и икономически сътресения, промени в цените на електрическата енергия и горивата, структурни промени в редица предприятия, формиращи добавена стойност, а също и в държавното управление. Мотивите са подписани от почти всички парламентарни групи - без "Атака" и независимите.

Само за девет месеца работещите и осигуряващи се хора, които на практика издържат пенсионната система, са намалели с 219 хиляди. Депутатите цитират справка на НОИ, според която през 2014 г. осигурени са били 2 165 339 българи. За деветте месеца на миналата година заетите, плащащи осигуровки в НОИ, са били 1 946 339. Безработицата обаче е намаляла от 10.7 на сто към края на 2014 г. на 8.3% към септември.
НОИ отчита заетите, които реално внасят пари за пенсия и другите социални вноски. Данните на Националния статистически институт (НСИ) са доста по-различни и те сочат, че към края на септември заетите са 3 104 700. Това означава, че 1 158 361 българи, или над 1/3 от работещите, не внасят осигуровки за пенсия. При това разминаването в статистиките на двете институции се задълбочава - през 2011 г. например разликата между осигурените в НОИ и заетите според НСИ бе значително по-малка - близо 512 хил. души.
Тези факти и съпоставки могат да бъдат обяснени с големия дял на сивата икономика, който според различни оценки е между 30% и 40%, и със законодателните "вратички", които позволяват човек да не се осигурява върху някои от доходите си. Вероятно влияе и сривът на доверието в осигурителната система, поради което все повече хора използват всяка възможност да избегнат плащането на осигуровки. Затова и хвалбите на социалното министерство, че заетите у нас са минали за първи път 3 млн. души от кризата насам през 2009 г., не са много уместни.
Друга част от промените в Кодекса на труда засягат синдикатите и работодателските организации. Предвижда се да се облекчат изискванията за членска маса, от които зависи признаването им за "национално представителни". Тази година предстои преброяване на социалните партньори, за да се види кои отговарят на условието да участват в националния съвет за тристранно сътрудничество, където се обсъждат всички важни социални закони и бюджетите на държавата, НОИ, здравната каса. Четиригодишният мандат на тристранката изтича през юли.
В съвета в момента участват двата синдиката КНСБ и КТ "Подкрепа" и четири работодателски организации - БСК, БТПП, АИКБ и КРИБ. Възможно е снижаването на критериите да позволи в съвета да се включат още бизнес организации. До 2012 г. например участваха шест, но две отпаднаха, след като ГЕРБ прие по-висок праг за членска маса.



НОВ ФИЛТЪР

Депутатите от ГЕРБ, ДСП, реформаторите и патриотите, БДЦ и АБВ са се подписали под облекчаването на изискванията за представителност на профсъюзните и работодателските организации. В момента за синдикатите се искат поне 75 хил. членове, а депутатите предлагат броят да се намали на 50 хиляди. За работодателите се предлагат да имат най-малко 1500 членове с не по-малко от 50 хил. работници общо, или да имат 100 хил. служители и работници на трудов договор общо за всичките си членове. През 2012 г. Конституционният съд отмени някои от разпоредбите за критериите за бизнес организациите - като това да обединяват браншови структури и фирми с наети не по-малко от 100 хил. осигурени на трудов договор. Другият отменен текст е за изискването работодателската организация да не извършва дейности, възложени само на нея със закон или с нормативен акт.



27
4378
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
17 Януари 2016 19:02
А не им ли минава през ум, че има трайно безработни и че все повече народ се изнася по чужбините да си търси препитанието?
17 Януари 2016 19:39
Преди рядко чувах българска реч наоколо, а сега постоянно срещам българи.
Така, че това е моят отговор на статията!
17 Януари 2016 19:54
Нормалният прочит е "Официално регистрираната безработица намалява..."... И тъй като неофициалната никой не я знае, не знам каква е идеята да се хвалим по този показател...
17 Януари 2016 20:01
А не им ли минава през ум, че има трайно безработни и че все повече народ се изнася по чужбините да си търси препитанието?
Минава им, и още как! Проблема им е, че ако го признаят за факт, трябва да признаят и колко "успешно" е управлението на мазната филия, а и те самите колко са кадърни.


17 Януари 2016 21:58
Що ми се струва, че и за пенция ше требе пръстов отпечатък?
17 Януари 2016 22:14
само идиот няма да види, че намаляването и на едното, и на другото, може да има една единствена причина - намаляване на работещите в България, а не да дири под вола теле и напуснали инвеститори, че като са напуснали инвеститорите, нали безработицата щеше да се увеличава, бе тъпоумковци?
17 Януари 2016 22:16
Само за девет месеца работещите и осигуряващи се хора, които на практика издържат пенсионната система, са намалели с 219 хиляди.

При този темп пенсионната система ще клекне за не повече от 10 години.
Освен ако не вдигнат пенсионната възраст на 80 години.

17 Януари 2016 22:34
Определено пенсионната система няма да може да просъществува в този си вид.
То и за държавата е съмнително дали ще оцелее.
18 Януари 2016 01:22
Разликата между данните на НСИ и на НОИ е като разликата между изборните резултати обявявани от социологически агенции и след преброяване от ЦИК. Първите са ориентировачни на базата на "представителни извадки", а вторите реалните. Изводите за "сива икономика" правени от разликата в резултатите, са като изводите за "фалшифицирани избори".

А иначе няма никакво противоречие между намаляването на безработните и намаляването на заетостта. Просто, защото безработните са само тази част от неработещите, които са регистрирани в бюрата по труда.

При това за да се "намали" безработицата и се покажат "успехи", преди 15 години Лидия Шулева предприе реформи с които регистрацията в бюрата по труда максимално да се затрудни и обезсмисли.

Фактически, регистрирани като безработни са само тези, които непосредствено са загубили работата си и то за няколкото месеца, докато имат право на обезщетения. След това престават да са безработни, но не стават и работещи.
18 Януари 2016 03:52
Има още една причина за разликите - огромната част на държавна ясла, за които държавата "пропуска" да внася социални осигуровки. Знаете ги, да не ги изброявам (някои са особено активни във Форума)
18 Януари 2016 06:54
Държавата може и да пропуска, но се броят сред осигурените. Държавата им ги внася, че даже и повече, щото половината от размера на пенсиите, както и половината от парите на НЗОК са дотации от държавата, т.е. не са от осигуровки, а от другите данъци, най-вече ДДС и акцизи.
18 Януари 2016 08:38
***
18 Януари 2016 09:14
Всички държавни служители, полицаи, военни да почват да внасят, робите се изнасят.
18 Януари 2016 09:28
Сивата икономика е голям процент - факт. Населението в трудоспособна възраст има три избора:
1. Емиграция
2. Временна работа в чужбина
3. Нерегламентирани доходи

Плащането на осигуровки на държавата е глупаво, понеже не се вижда никаква полза от това. Така осигуровките стават вид данък. И колкото повече се увеличава осигурителното бреме, толкова повече се засилва влечението към някой от горните три изхода. ГЕРБ така и не разбраха, че намаляването на данъците (в т.ч. осигуровките) всъщност ще вдигне събираемостта и абсолютната сума в приходната част на бюджета дори ще е по-голяма.

Това има и други последствия. Например повече изнесени производства в България. А също и по-реални за изпълнение бизнес инициативи, съответно до намаляване на лихвите по кредитите и по-висок интерес към различни програмни схеми.
18 Януари 2016 09:34
При мен от 1.01. има 1 пенсионер и 2 напуснали. И тримата продължават да работят в други фирми без осигуряване, но взимат кеш. Cash is King
18 Януари 2016 10:23
Хората се изнасят, но админстрацията остава.
Всички сме преходни, тя вечна и набъбваща.
18 Януари 2016 12:10
Maй промяната на изискванията за синдикално членство се налага по простатат причина, че вече нито КТ Подкрепа, нито КНСБ имат 50 000 члена. Но се вижда как границата се движи около тяхната бройка, сакън ако е по-малка да не седнат някакви нови играчи на масата.
18 Януари 2016 13:38
kaily 17 Януари 2016 22:14
само идиот няма да види, че намаляването и на едното, и на другото, може да има една единствена причина - намаляване на работещите в България,


Другото обяснение е увеличаване процента на сивата икономика. При този герберски натиск за повишеване на осигуровките и минималната заплата това е реалното.
18 Януари 2016 13:40
@Neopol 18 Януари 2016 01:22

Просто, защото безработните са само тази част от неработещите, които са регистрирани в бюрата по труда.


Безработни са всички, които нямат работа, но си търсят - без значение дали са регистрирани в бюрата по труда. НСИ публикува данни за безработните, включително и за начина, по който си търсят работа. По-малко от половината от официално отчетените безработни го правят чрез бюрата по труда.
18 Януари 2016 13:41
кол4о
18 Яну 2016 10:23

Хората се изнасят, но админстрацията остава.

Администрацията крепи ГерБ.
Като при соца- номенклатура, но на по-ниско и по-масово ниво.
18 Януари 2016 14:22
"Безработицата (в България) намалява, внасящите осигуровки - също" - 20 коментара.

"Руското правителство очаква ръст на икономиката през 2016 г. въпреки кризата" - 101 коментара.

Е това е ясна индикация какви индивиди бродят из този форум.
18 Януари 2016 14:27
Пустата му "сива икономика", все тя виновна за всичко. А на никого не му иде на ум, че то в България няма вече почти никаква икономика - ни бяла, ни черна, ни сива. След 25 години крадене и разсипия, след 25 години рекет и тормоз над населението и нормалните предприемачи,за каква икономика става въпрос и за какъв БВП?Защо никой не направи по-точен анализ, къде всъщност са заети "заетите лица"? Отговорът е ясен: в държавната и общинска администрация, в дейностите на бюджетна издръжка, в предприятията монополисти и във фирмите изпълняващи строителство финансирано по еврофондовете.
18 Януари 2016 14:36
"Безработни са всички, които нямат работа, но си търсят - без значение дали са регистрирани в бюрата по труда"

Мисля, че грешиш.
Данните за безработицата се формират само и единствено от данните на бюрата по труда.
Ще се радвам да ме опровергаеш, но никъде не съм срещал други данни.
18 Януари 2016 18:03
Чорбаджиите изедници крадат от осигуровки и за тва намаляват приходите. Дорде е начело мутра на държавата ше е така!!!!!!
18 Януари 2016 18:58
Изводите за "сива икономика" правени от разликата в резултатите, са като изводите за "фалшифицирани избори".

Като приемем истината, че изборите са фалшифицирани какво следва?
18 Януари 2016 19:51
Вероятно влияе и сривът на доверието в осигурителната система, поради което все повече хора използват всяка възможност да избегнат плащането на осигуровки


Така казано излиза, че все повеме избягват да плащат осигуровки, независимо дали вноските им в НОИ отиват (в общия кюп, от който черпят "алчните" пенсионери, "изпълзели на припек", или пък отиват в т.нар. капиталов стълб на осигурителната система, формиран от близо дузина ЧАСТНИ (за разлика от НОИ) т.нар. ПЕНСИОННИ д-ва, УПРАВЛЯВАЩИ партидите на вносителите под формата на т.нар. ПЕНСИОННИ фондове...

Ако избягват вноските, които отиват в капиталовия стълб, значи този стълб ИМА някакъв ВГРАДЕН порок - и той, според мен, е в това, че "тухличките" от които този стълб е изграден, а именно горецитираните частни пенсионни д-ва, "ограбиха" от титулярите на осигурителните вноски две възможности. Първата, САМИ да УПРАВЛЯВАТ паричните средства от тези свои вноски, като прилагат същия данъчен режим спрямо вноските, какъвто и пенсионните д-ва прилагатте данят ... Втората, вместо сами да ги управляват, или пък частното пенсионно д-во, да ги управлява ДЪРЖАВНО пенсионно дружество, създадено под "шапката" на НОИ, но със статут на истински institutional investor!

Частниците, забравяйки, че лакомото дупе кръв се**ре, лишиха титулярите на осигурителни вноски от гореспоменатите две възможности за управление на парите, заграбиха ги ИЗЦЯЛО и САМО те да ги управляват, и сега риват, че хората избягват да си внасят осигуровките!

Дайте им на вноско-титулярите и тези 2 възможности, премахнете т.нар. максимален осигурителен доход, премахнете и ТАВАНА върху пенсиите на онези 30-ина хиляди пенсионери, които имат ОПРЕДЕЛЕНА от НОИ пенсия, ПО-ВИСОКА от тавана 910 лева, и само за броени години ще се заформи тренд на НАРАСТВАЩИ постъпления в пенсионните партиди!

Само с вдигане на възрастта за пенсиониране НЕ става! И по-малко лакомия (сред частните пенсионни д-ва) требе!
18 Януари 2016 19:59
mi6osp.
18 Яну 2016 13:38

Мишкос, ако ТАЯ минимална заплата пречи някому, то този някой не трябва изобщо да се занимава с предприемачество.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД