|
Снимка: ЕПА/БГНЕС Китайската икономика е отбелязала ръст едва с 6.9% през 2015 г., което е най-лошият резултат за последните 25 години. |
В стратегията за сигурност на Русия като основна заплаха за т.г. са посочени ниската конкурентоспособност и зависимостта от експорта на суровини. Най-важната задача пред държавата е да се намали дисбалансът в икономиката, съобщи вчера помощникът на председателя на Съвета за сигурност на Русия Сергей Вахруков, цитиран от "Интерфакс". В стратегията за национална сигурност на страната сериозно внимание е отделено на определянето на основните стратегически заплахи, към които се отнасят "ниската конкурентоспособност, запазването на експортно-суровинния модел на развитие и високата зависимост от външноикономическата обстановка". Както и изоставането в разработването и внедряването на перспективните технологии, недостатъчната балансираност на националната бюджетна система и недостатъчният обем на ресурсите за кредитиране, добавя Вахруков. За подпомагане на икономиката се планира развиването на промишлената и техническата база, модернизирането на приоритетни сектори на икономиката, но най-вече подобряване на финансовата и банковата система в Русия. Най-важната задача е участието на страната в международното икономическо сътрудничество, пише в документа. В края на м.г. руският президент Владимир Путин утвърди новата стратегия за национална сигурност на страната. В първоначалния й вариант като основни заплахи бяха посочени групировката "Ислямска държава", САЩ и техните съюзници, както и разширяването на НАТО и т.нар. "цветни революции".
Руснаците се безпокоят най-вече заради социално-икономическите си проблеми, отбелязва проучване на центъра "Левада", цитирано от РБК. През декември м.г. около 51% от анкетираните руски граждани са посочили, че най-много ги вълнува навременното изплащане на заплатите и пенсиите, както и социалната защита. За борбата с престъпността и за реда в страната са загрижени съответно една четвърт и една трета от населението. Въпреки това руснаците все още се влияят силно от идеологията под влияние на присъединяването на Крим, войната в Донбас и операцията в Сирия, отбелязва пред изданието политологът Дмитрий Орешкин. Властта няма парични средства, за да отговори на новото социално-икономическо търсене, но ефектът от мащабните политически решения ще се запази още около две години, смята той.
ЗАБАВЯНЕ
Темповете на растеж на БВП на Китай през 2015 г. се забавиха до 6.9%, съобщи вчера Националното статистическо бюро в Пекин, което е най-лошият показател от 1990 г. Китайското правителство прогнозираше растеж от 7 на сто. Основна причина за понижението е свиването на потреблението в световен мащаб, което намали търсенето на китайски стоки и тяхното производство вече не е толкова изгодно, както преди, коментират експерти. Забавянето на китайския икономически ръст се свързва и с движението надолу на цените на петрола.