БНР: Сега, когато имаме независимата енергийна борса, там ще имаме ли традиционната спекулация - цената на тока я понижаваме малко преди изборите или пък я задържаме да минат изборите, за да я повишим след тях, без да сме го обещавали на избирателите?
Атанас Тасев, енергиен експерт: Трябва да се знае технологията. Купувачи и продавачи не се срещат. Това е компютърна игра. Вие давате вашия график - аз искам да купя в еди-колко си часа толкова мегавата, така, по график, на еди-каква си цена. Значи при мен стратегията е да купя по-големи количества на по-ниска цена, а обратно - продавачът да продаде колкото се може повече количества на по-голяма цена. Някъде те се срещат в компютъра. Така че това е невъзможно. Разбира се ние нямаме класическа борса, няма брокераж. Но постепенно ще се стигне и до там. Така че тук политическа намеса може да стане единствено в зоната на ликвидността. Тези 300 мегавата абсолютно са непредставителни и не могат да кажат как по-нататък ще работи енергийната борса. Едва когато и двустранните договори се включат, когато излязат 32 милиарда киловатчаса на пазара, тогава вече ще кажем, че не може никой да пречи. Но има четири неща, в които политиците могат да се намесят. Те ще останат в регулация. Това е достъп, пренос през системите високо напрежение, разпределителните и добавка „задължение към обществото", която трябва да расте, за да можем да покрием онзи дефицит. Ето тук вече политиците могат да влияят, в останалото вече не.
БНР: Гражданинът Хикс, който не е енергетик, а само обикновен потребител и е средностатистически българин и има затруднение с доходите, той как трябва да разбира проблема енергетика към днешна дата 24 януари? Какво е неговото бъдеще, ако можем да го обобщим с едно изречение?
АТ: Неговото бъдеще - внимателно, все пак, да се запознае какви са новите правила. Тук се изисква нова култура на поведение, защото ние сега като граждани трябва да си намерим съответния доставчик. Тук трябва внимателно да се подбират доставчиците. Общо взето шанс имат големите доставчици. Защото основният проблем е дебалансите. В момента, когато на вас не ви достига енергия, тя може да стигне до невероятна цена. Добре, че регулаторът я ограничи. В отделни случаи стигнаха до 2500 лева за мегаватчаса. Значи, колкото сте по-голям, толкова по-лесно можете да балансирате. И разбира се този процес постепенно ще се стабилизира. Малките ще си отидат. Отново ще останат големите, но потребителят, битовият потребител сам на този пазар няма никакъв шанс. Той трябва да участва, да представи съответния график, да участва в тази игра, той не може, това е изключено, само с това трябва да се занимава и вероятността да фалира на втория ден е много голяма.
БНР: Делян Добрев каза, че може много реформи да не са направени или да не са придвижени докъдето е трябвало, но не и тази в енергетиката. 70-80% от всичко, което е трябвало да се направи, вече е направено. Вие споделяте ли това?
АТ: Аз го казах в самото начало. Всъщност Делян Добрев въведе някакъв процент, докато аз казах, че тихата реформа в енергетиката е приключила. Остава сега тези дебаланси да се изчистят, но много важно е и това е много важна тема, и очевидно ще трябва и вие да я коментирате тук - ние трябва да посрещнем новите предизвикателства от Париж. До 2050 г. термоцентралите на въглища трябва да бъдат занулени, нулеви емисии. Което означава, че още отсега, в т.ч. и профсъюзите, аз вече се обърнах към Пламен Димитров, много сериозно трябва да мислим за съдбата на комплекса „Марица Изток", защото това може да се окаже много сериозен проблем, в т.ч. и в политически план.
БНР: Да. Казано с други думи, миньорите ще трябва да си търсят работа!
АТ: Не само. Нови технологии и прочие, но това предстои.
БНР: Благодаря ви за това гостуване. Със сигурност ще се срещнем отново. Проф. Атанас Тасев - енергиен експерт.
|
|