2500 бежанци, стигнали с лодки от Турция до гръцкия о. Лесбос, пристигнаха на пристанище Пирея с ферибота "Елефтерос Венизелос" в събота. |
Пред същото издание германският вътрешен министър Томас де Мезиер пък съобщава, че от началото на годината страната е отказала достъп на 2000 души. Всеки ден Германия отсява на границата си от 100 до 200 мигранти, добавя министърът. "Ние в Германия предлагаме безопасност и защита на хората, които бягат от война и преследвания. Но това също означава, че на онези, които не търсят такава защита, ще им бъде отказано преминаване на границата", заяви Де Мезиер.
Междувременно министърът на вътрешните работи на Австрия Йохана Микл-Лайтнер заяви, че страната й вероятно ще достигне тавана за прием на мигранти, който си е определила - 37 500 души - вероятно преди лятото. За в. "Ди Велт" тя казва, че Виена още не е решила дали да приема бежанци над тавана, който си определи миналата седмица, или да ги връща още на границата. "Трябва да се върнем към корените на правото на убежище. Онова, което сега преживяваме, няма нищо общо с търсенето на защита, а е търсене на най-привлекателната в икономическо отношение страна. Това не може да продължава", обяснява Микл-Лайтнер.
Македония няма намерение да затваря границата с Гърция, но ако се стигне до увеличаване на натиска от страна на ЕС по този въпрос, властите в Скопие имат готовност за прилагане на необходими мерки. Това съобщиха от македонското Министерство на външните работи по повод информацията във "Файненшъл таймс", че лидерите на ЕС обсъждат "драстичен план за спиране на мигрантската вълна през Балканите, включително и пълна блокада на македонско-гръцката граница", което трябва да доведе до защита на външните граници от страна на Атина.
Вчера шефът на британската асоциация за търговски транспорт Ричард Бърнет поиска Франция да пази с армия пристанището в Кале, където в събота 50 нелегални имигранти успяха за кратко да се настанят на борда на кораб за Великобритания. Заради инцидента пристанището бе затворено за няколко часа. Британският премиер Дейвид Камерън разглежда планове да приеме във Великобритания няколко хиляди деца бежанци без родители. Благотворителни организации лобирали сериозно Лондон да поеме грижата за непълнолетни бежанци, които идват в Европа без възрастен придружител.
ИНИЦИАТИВА
Университетски преподаватели от водещи световни университети в Оксфорд, Принстън, Харвард, Корнел и Копенхаген номинират за Нобелова награда за мир населението на гръцките острови Лесбос, Кос, Хиос, Самос, Родос и Лерос, което спасява и посреща стотици хиляди нелегални имигранти, пристигащи с лодки. Инициативата вече има подкрепата на над 280 000 души в сайта за петиции Авааз, както и поддръжката на гръцкото правителство, съобщи "Обзървър".