На фона на тежките критики за българското правосъдие в последния доклад на ЕК и трупащото се недоволство срещу правителството премиерът Бойко Борисов реши да изпусне парата със смяна на просветния министър. Поводът са скандалите с новите учебни програми, по които премиерът до този момент не е вземал отношение. Официалното обяснение е заради "системно проявяващите се проблеми в министерството и сектора".
"За мен, като министър-председател, е недопустимо да се правят промени в сферата на образованието, които преди това не са подложени на широко обществено обсъждане", мотивира се лаконично Борисов. Този повод обаче е, меко казано, странен. Именно обществено обсъждане тече в момента на проектите за учебни програми за втори, шести и осми клас, а самият министър неколкократно обяви, че проектите не отразяват личното му мнение и че е готов да удължи законовия срок за приемането им. Отговорността за тяхното съдържание не е само на Танев - новите програми са писани при предходни управленски екипи в министерството.
Въпреки редица проблеми с новите програми най-много се шуми около тълкуването, че по история се заменя турското робство със съжителство. В новата програма по история за шести клас в графата "очаквани резултати" е записано, че учениците трябва да "проследяват основните етапи на османското завоевание в Европа", както и да дават примери за "съжителството между традициите на християни и мюсюлмани". Подобни текстове за толерантност и съжителство има и в старата програма, по която учат в момента децата, но тя не предизвика подобен отпор.
Искането за оставка на Танев идва на фона на дадени преди дни уверения от премиера Бойко Борисов, че всички министри в кабинета му са мили и ще ги защитава. Не беше тайна обаче, че сериозно се обсъждаха министерски кадрили. Борисов уверяваше, че смени ще има само след консултации в коалицията. Вчера обаче премиерът поиска оставката на Танев и неговия екип, без да уведоми нито партньорите си в управлението, нито дори засегнатите. Танев научи за отстраняването си от медиите. Той не скри разочарованието си от този факт и в поредица от интервюта обясняваше колко работа е свършило министерството му.
"За цялата изминала година министерството на образованието в този състав, в който е в момента, е отличник - ние сме свършили и преизпълнили работата, която се очакваше от нас. Това включва пет законопроекта, някои от които се разглеждат в НС, връзка на бизнеса с образователната система, както и действително осигурени 1.3 милиард лева по Оперативната програма за образование и наука за интелигентен растеж, която на няколко пъти висеше в небитието", изреди той по БНР. Танев отказа да спекулира кой ще е бъдещият министър. "Доколкото знам, РБ доста отдавна заседава и разсъждава за това кой да бъде мой наследник. Знам две-три имена, които винаги са се въртели. Те особено в началото, та и до ден днешен не са ме възприемали добре на този пост", коментира Танев. През декември Даниел Вълчев от Движение "България на гражданите" в прав текст обяви, че ДСБ са поискали снемане на доверието от Танев. Тогава лидерът на ДСБ Радан Кънев отрече. Вчера обаче той призна, че ДСБ, още докато е била в управлението, е поискала оттеглянето на Танев.
До развръзката с оставката се стигна, след като депутати от Патриотичния фронт привикаха министъра и ултимативно му поискаха отстраняването на трима от най-близките му сътрудници - зам.-министъра Ваня Кастрева, началника на политическия му кабинет Мюйесер Солак и директора на дирекция "Образователни програми" Евгения Костадинова. Те настояват и за промени в учебните програми - да се върне предметът "Роден край" вместо "Околен свят" и да се изучава българска история не само в 5-и, но и в 10-и клас. Веднага след продължилата близо час и половина среща Танев обяви, че в понеделник ще събере политическия си кабинет, за да обсъдят рокадите в министерството. "Много малки ще са на този етап (промените - б. р.). Те са главно в най-близкото ми обкръжение", посочи той, но без да конкретизира. Министърът обеща да поеме на ръчно управление въпроса с учебниците и поиска един месец преди да се съди дали се е справил добре. "Не съм Киряк Стефчов. Имам род, шест поколения в един и същи гроб и всичките са били патриоти", коментира той нападките срещу себе си.
Снощи Реформаторският блок се събра да обсъжда наследник на Танев. За поста на Танев най-активно се спрягаха депутатите от ДБГ Бойка Маринска и Димитър Танев. Танев е добре запознат със системата на образованието и е работил дълги години в министерството - първо като шеф на бюджетната дирекция, а после и като дългогодишен главен секретар. С тази дълга биография в системата името му е натоварено и с негативи. Сред по-шумните скандали, докато той бе главен секретар, е прехвърлянето на част от ученическите лагери в смесени дружества с частни фирми, с отделни обществени поръчки, провеждани в този период от МОН. Сред нещата, с които самият Танев се гордее, е въвеждането на делегираните бюджети в училищата. Бойка Маринска е била учителка по руски и шеф на регионалния инспекторат в Пазарджик. Паралелно се завъртя и името на вицепремиера Меглена Кунева като възможна кандидатура за поста. За бившия образователен министър Даниел Вълчев се твърди, че не желае да поема сектора повторно. До редакционното приключване на броя РБ нямаше официална номинация за нов министър.