БНР: Правосъдният министър - Екатерина Захариева, здравейте... Върнахте се от Лондон, където темата "съдебна реформа" също беше важна. Първо да ви попитам за интереса на българите към съдебната реформа от срещите, които имахте там.
Екатерина Захариева, МП: Интересът е голям. Имаше няколко въпроса във връзка със съдебната реформа, което означава, че хората не само в България, а където и да са те по света, българите живо се интересуват от подобряване на ситуацията в сектор "съдебна сигурност" и случването на съдебната реформа.
БНР: Има ли нетърпение?
ЕЗ: Да, има нетърпение. Има нетърпение, въпросите бяха "кога", но така или иначе истината е, че 25 години се реформираме и все още не сме там, където трябва да бъдем, и където искаме да бъдем. и някоНие ги уверихме, че приоритетно в правителството това е основен приоритет и няколко пъти премиерът призова и на Министерски съвет изрично каза: законите се гледат с приоритет! И в Министерски съвет, и в парламента сме разговаряли с парламентарните групи, особено за Закона за съдебната власт и другите закони, които са свързани.
БНР: ...Да уточним новината, която вие договорихте на ваша среща: Британски експерти ще ни консултират по съдебната реформа, бяха посочени две сфери - ВСС и прокуратурата... Какво конкретно ще правят тези експерти, по принцип знаем, че Великобритания специално е с различно право от нашето?
ЕЗ: Да, но в същото време, те специално традиционно подпомагат, особено имат доста сериозна работа с нашите служби, тоест разследване, разкриване. Също така в Министерство на правосъдието доста интензивно и тясно работим с тях, по отношение на местата за лишаване от свобода, детското правосъдие също. Така че, въпреки че са с различна система, те пък имат много добри практики, по отношение на мениджмънта на прокуратурите и на съдилищата. С моя колега разговаряхме за това, че те също постоянно се подобряват. Сега скоро също са поръчали независим доклад за ефективност и ефикасност на зависимост на външни фирми.
БНР: Не ги притеснява това, че си го поръчват отвън, за разлика от нас.
ЕЗ: Не, напротив, както Световна банка ползваме в редица сфери за консултации, също така с нея сме и в разговор точно и за правосъдието, така и те...
БНР: Сега знаете колко е чувствителен въпросът с външната помощ, дали тя е одит, дали тя е надзор, институциите, за които тя беше препоръчана, много чувствително коментират тази тема. Те ще направят ли анализ тези експерти или експерти от ЕК какви са проблемите в прокуратурата или какви са проблемите във ВСС?
ЕЗ: Знаете ли, те проблемите доста ясно са описани и в докладите. Мисля че ние си ги знаем по-голяма част. Аз поне досега, в моя опит от предишните ми позиции в сферата на енергетиката например тогава, когато са идвали експерти, първо външният поглед много често е добър, защото ние си мислим, че знаем всичките си проблеми, но понякога проблем, който ни се струва много съществен, всъщност той не е, а друг, който считаме, че е по-малък, така че това е полезно. Винаги е ставало в разговори в партньорство. Няма как експерти да дойдат, на тях ще им трябват 3 години да се запознаят със ситуацията изцяло. Тоест това винаги става с, ние си представяме какво считаме, че имаме нужда да се подобри и разбира се, че то е взаимна работа, няма как да стане по друг начин, дали ще го наречем експертиза, одит, проверка - съм убедена, че те ще излязат с препоръки и преглед на ситуацията.
Сега скоро също са поръчали независим доклад за ефективност и ефикасност на зависимост на външни фирми.
Какво, какво?