:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,354
Активни 535
Страници 1,919
За един ден 1,302,066

ЕК поставя Цацаров под спецнадзор

Депутатите от управляващата коалиция не се впечатлиха особено от намерението на Брюксел да има мониторинг само за България
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер посреща румънския премиер Дачиан Чолош в Брюксел. След срещата Юнкер заяви, че в рамките на мандата на тази комисия тя ще прекрати механизма за наблюдение върху правосъдието и вътрешните работи на Румъния, защото страната се развива много добре в борбата с корупцията. На този етап няма как да отпадне механизмът за наблюдение върху правосъдие и вътрешен ред нито за България, нито за Румъния, заяви външният министър Даниел Митов.
Кошмарите на главния прокурор Сотир Цацаров вероятно ще се сбъднат - Европейската комисия (ЕК) ще вземе под специален надзор управляваната от него институция. Експерти от Службата за подкрепа на структурните реформи към ЕК ще направят независима експертиза за дейността на прокуратурата. При необходимост ще помогнат и за изготвянето на нова наказателна политика съобразно европейските стандарти. Това стана ясно от съобщение на Министерството на правосъдието.

До идеята се е стигнало след работна среща на министъра на правосъдието Екатерина Захариева и директора на Службата за подкрепа на структурните реформи към ЕК Мери Маккарти. Новината дойде часове след като председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер допусна отмяната на мониторинга по отношение на Румъния, но запазването на този за България. Така страната ни може да остане единствената в ЕС под наблюдение заради абсолютната си неспособност да се справи с корупцията и организираната престъпност.

Захариева посочила областите, в които ЕК може да окаже експертна помощ на България - реформата в прокуратурата, изработването на нов Наказателен кодекс и работата на вещите лица по изготвяне на съдебни експертизи. Тя акцентирала върху необходимостта евроекспертите да започнат работа не по-късно от средата на април. Анализът ще обхване отчетността, прозрачността, натовареността, кариерното развитие, системата за атестиране, обучение и повишаване. Ще бъде направен и независим доклад за работата на разследващите органи и специализираните структури в рамките на прокуратурата.

По време на срещата Мери Маккарти заявила готовност да окаже нужната подкрепа. Тя уточнила, че ще обсъди набелязаните проблемни области с представителите на страните членки, които вече са поели ангажимент за съдействие.

На практика вчерашната идея означава връщане към лансираното още през октомври 2014 г. от предишния правосъден министър Христо Иванов предложение да се направи "независима международна експертиза на състоянието и ефективността на прокуратурата, факторите за политическо, йерархично и друго неправомерно влияние в нея, както и формите на злоупотреба с прокурорски правомощия". Именно това бе и една от мерките за ефективна прокуратура в проекта за актуализиране на стратегията за съдебна реформа.

Още тогава главният прокурор Сотир Цацаров се обяви категорично против предложението, което нарече "екстравагантно". Според Цацаров и самата ЕК не иска тази проверка, а и през 2012 г. е имало препоръка за извършване на "независим функционален одит в сътрудничество с външни експерти". Цацаров смята, че одитът вече е извършен и има приет план за действие. "Да, нашият план не е стратегия, той е съвсем конкретен. Но нека попитам: какво ще правим сега - експертиза на одита, експертиза на експертизата? И кой ще я прави? Не ме разбирайте грешно - всеки знае "кривиците", да не кажа направо - греховете на българската прокуратура. Те не са малко. Но стига сме изучавали себе си сами или чрез другиго - време е да правим нещо", каза тогава Цацаров.

Постепенно идеята за международна експертиза заглъхна, но се появиха идеи за по-голям контрол над прокуратурата, които бяха внесени като предложения за промени в конституцията. Те обаче бяха блокирани от ГЕРБ, ДПС и АБВ при промяната в основния закон. ЕК забеляза маневрите и в мониторинговия доклад в края на януари посочи, че прокуратурата е нереформирана и недостатъчно се отчита за действията си, че управляващите не искат или не могат да разследват корупцията и търговията с влияние по високите етажи, а редките изключения, в които това се прави, идват само след сериозен вътрешен и външен натиск. В доклада имаше препоръка прокуратурата да претърпи сериозна реформа, като промените се основават на независима оценка за работата й.

Критиките не само не впечатлиха прокуратурата, но тя дори обяви, че е положителен герой в доклада. И отново повтори, че там не се предвижда независима международна експертиза, а само експертна помощ в рамките на механизма за сътрудничество и проверка. "Всякакви внушения за препоръчана външна експертиза и двоен мониторинг на прокуратурата са некоректни и омаловажават професионалните усилия на прокурорите и следователите", обявиха от прокуратурата.

През декември и Борисов лансира идеята европейски експерти да наблюдават дейността на прокуратурата и осъществяването на съдебната реформа. "Бихме искали да ни помогнат в съдебната реформа със свои пратеници, да наблюдават всяка стъпка, която правим, и да сме сигурни, че реформата е в правилната посока. Ако нещо не се справяш и е видно, че хората не го одобряват, и искаме да стане по-добре, защо да не ни изпратят двама-трима експерти? Включително и в прокуратурата да отидат двама, които да наблюдават всичко, което се прави, за да са наясно колегите в Европа, че се полагат тези усилия", каза министър-председателят.



РЕАКЦИИ

Изявлението на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер за възможно разделяне на България от Румъния по мониторинговия механизъм предизвика разнопосочни, в някои случаи дори комични коментари от депутатите.

"Не всичко, което се случва в Румъния, е положително и реалистично. Има и малко политически момент. Ние засега държим положението", обяви председателят на парламентарната комисия по външна политика Джема Грозданова (ГЕРБ) пред "Сега".

Според колегата й в комисията Георги Кючуков (АБВ) Юнкер не изразява позиция на ЕК, а по-скоро личното си мнение. "Ние сами си заслужихме подобни коментари. Но не смятам, че подобно нещо ще се случи. Това е просто предупреждение", обясни той.

Настимир Ананиев от ДБГ обяви, че Реформаторският блок скоро ще има позиция по въпроса. А излезлият в опозиция, но част от РБ, лидер на ДСБ Радан Кънев отдаде успеха на Румъния на създадената още преди присъединяването към ЕС институция за борба с корупцията по високите етажи на властта. "По същото време България се посвети на поредица от буфосинхронни уйдурми, които да прикрият трайния политически консенсус сред политико-бизнес кръговете, че техните висши представители трябва да останат недосегаеми за закона. Положение, което с охота е гарантирано от прокуратурата, лобитата в съдебната власт и другите регулатори и контролни институции, както и от пропагандната машинария, имитираща медии", заключи Кънев, цитирайки бившия правосъден министър Христо Иванов, който вчера публикува унищожителна статия срещу главния прокурор и корупцията в профила си във "Фейсбук".
19
21417
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
16 Февруари 2016 19:53
И пак да попитам - има ли възможност за НЕЗАВИСИМА експертиза на НЕЗАВИСИМАТА прокуратура? НС няма право да й се меси, та даже и контролира, а ЕК?
----------------------------------
Сайтът на Генек
16 Февруари 2016 20:11
До автора на статията: КИРИЛ ДИМОВ
Добре написана и поднесена за читателя информация!

По същество...това правителство е пътник...2 в 1 избори тази есен!
16 Февруари 2016 20:16
Дотам води липста на корпулентни клиенти.
16 Февруари 2016 20:45
Днес той заяви, че търгът бил законен, но после "направих и аз някои прочувания, но да не влизам в подробности, че може да ида на съд"

Това заяви вчера г-н Борисов, с което признава за извършено от него престъпление и с това сезира прокуратурата за това престъпление.
Това е много сериозна улика и прокуратурата трябва незабавно да започне производство за изясняване на извършеното от г-н Борисов вероятно престъпление!
Подробности: http://www.segabg.com/article.php?id=791465
16 Февруари 2016 21:40
Никакъв надзор не плаши прокуратурата - тя си е независима - т.е. зависи само от приятелите, роднините и парите.

Татарчев едно време казваше - над мен е само Бог. Е не е точно така - над него са приятелите, роднините и парите.. и чак тогава Бог.
16 Февруари 2016 21:41
***
16 Февруари 2016 22:07
Стар и доста вкиснат трик на мафията „БКП/БСП/ДС” е когато иска да замаже очи и пусне димна завеса над готвените (или вече направени) престъпления, да „покани” експерти на ЕК, или пък на каквито и да е други Европейски или дори Американски институции, които да изготвят „препоръки”, а понякога и „оценки”, или дори „разследвания”. Които след това не се изпълняват или просто се засекретяват. Както беше със КТБ.
За всички в България е ясно: статуквото не може да бъде променено с демократични средства. Всеки призив за избори и референдуми е не просто глупост, а истинско престъпление. Единствената цел на тези иначе демократични процедури в България е узаконяване на престъпното „статукво”.
ЛУСТРАЦИЯ И ГЕНЕРАЛ-ГУБЕРНАТОР ОТ ЕВРОПА. Екстремни мерки, за екстремна болест – посткомунизъм. Европа не само е желателно да помогне, но е длъжна да го направи – защото ние сме част от нейното тяло. Тежко болна част.
И нека „отрочетата” да не повтарят мантрата че било късно за ЛУСТРАЦИЯ. Отнася се точно за тях.
Престъпленията са започнати от бащите-каскетлии, но са завършени от отрочетата-мераклии. Бащите си издействуваха привилегиите, „отрочетата” прибавиха към тях властта, собтствеността и парите.

ЕК трябва не само да постави Цацаров „под надзор”, но и да го даде на „прокурор”. Желателно Европейски. От онези дето ще оказват съдействие.

16 Февруари 2016 22:15
И земното му царство свърши .(снимка: натиснете тук)
16 Февруари 2016 22:51
И защо трябва да се впечатляват ? Едни чиновници в Брюксел си обосновават заплатите, едни нашенски НПО си получават грантовете за информация. Всички са щастливи и доволни.

А относно корупцията, то това брюкселската администрация да те критикува за корупция е все едно проститутка да критикува момиче, че е без мрежичка на бурката и и се виждат очите.
Едва ли има по-голямо гнездо на корупцията от ЕК.
16 Февруари 2016 23:09
Едва ли има по-голямо гнездо на корупцията от ЕК.


Ъ-хъ. В България корупцията е modus Vivendi. Част от сгрешения чип. Затова тук говорим не за корупция, а за престъпления. По стар обичй родната преса обича да умаловажава престъпленията. Както например „престъпния” Преход, бе наречен доста по-нежно – „сгрешен”. Подобни номера в ЕК не минават. А за престъпления – да не говорим. Даже в съседна Румъния май че почнаха да правят разлика между корупция и престъпление.
17 Февруари 2016 00:34
Прехода въобще не бе сгрешен, а единствено възможния и следващ социалната логика. Какво бе прехода ? Господстващата капиталистическа класа на тоталитарният свръхмонополен капитализъм, самонарекъл се "реален социализъм" си подели собствеността на частната си мегакорпорация. Заради признанието си от западните си колеги и поради това, че разпадането на частната им мегакорпорация бе съпроводено и с разпад на държавността, довел и до загуба на Студената война, номенклатурата отстъпи някои апетитни хапки на западните си колеги.

Всичко друго е просто пропаганда и пиар за наивници.

Цялата борба за овладяването на съдебната система е борба между местните и чуждите корпоративни интереси. Чуждите са много по-корумпирани и корумпиращи, просто защото разполагат с по голям ресурс. Затова и са подкупили Брюксел на своя страна.
17 Февруари 2016 07:57
ЕК поставя Цацаров под спецнадзор
17 Февруари 2016 10:24
"...ЕК може да окаже експертна помощ на България - реформата в прокуратурата,..."

в тази връзка не го мислете Цацаров. той не е от България. от Източна Румелия е...
17 Февруари 2016 10:31
ЕК трябва не само да постави Цацаров „под надзор”, но и да го даде на „прокурор”. Желателно Европейски. От онези дето ще оказват съдействие.


Много е мек европейския прокурор. Желателно е "Мукавейски"
17 Февруари 2016 10:41
Единственият начин и на нас да ни прекратят докладите е Баце да ходи на топло. С все цялата си кохорта от знайни и незнайни герберуги и герберушки. Ама вместо това е шефа на държавата. Сметайте в какъв парадокс живеем, след като дори в иначе богатия български език не мога да намеря подходящата дума, с която да опиша това патологично състояние. Което със сигурност има нещо общо с манталитета на нашата нация, която не само допуска това да се случва, но и бурно го аплодира. И още по-лошо - това е нейният личен и осъзнат морален избор, доколкото все пак можем да кажем, че изборите у нас имат някаква макар и минимална представителност. А ако личният ти морален избор е сам да си копаеш гроба, то тогава определено нещо не е наред. Би означавало, че живеем в някаква колективна психиатрия. Което сега като се замисля хич не е далече от истината. Дори си е самата истина.
17 Февруари 2016 10:44
***
17 Февруари 2016 10:55
Иначе и Кънев ме кефи на макс. Обяснява под път и над път, рони горчиви сълзи, реве некви неща за олигархията, корупцията, политико-икономическите обвързаности и мафията. Все едно не е част от тях. Все едно основното му занимание не е да гали портокалите и да прави фреш на олигарха Прокопиев, протестните метежи и грантовите фондации, които са агентура на чужди държави у нас. И все едно не е шеф на онази партия, чийто предишен лидер остана в историята с понятието "криминална приватизация". Макар че само по себе си това, което Костов направи да не беше криминално престъпление, а престъпление срещу републиката. Така че предлагам на гусин Кънев да намали малко децибелите, да пие една студена вода, да се понаспи, а пък след това на бистър ум да вземе да се вгледа в себе си. Току виж открил собствената си нищожественост.
17 Февруари 2016 12:01
Значи, добро начало. Но за да тръгнат нещата, под надзор трябва да се поставят дознателите и вещите лица, които често не дават никакъв шанс за справедливо законодателство.
17 Февруари 2016 13:26
Ега ти държавата, щом глав прокурорът е под надзор!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД