Водещ, БНТ: Казвате свободен избор, обаче свободата е скъпа. Означава ли това, че ето там има наистина основание за притеснение - че може да плащаме по-висок ток след либерализацията?
Теменужка Петкова, министър на енергетиката: Трудно е да кажа към настоящия момент каква ще бъде цената на електрическата енергия след пълната либерализация на електроенергийния пазар.
В-щ: В останалите европейски страни как реагира пазарът?
ТП: В останалите европейски страни практиката показва, че след отварянето на пазара, след пълната либерализация на пазара, се забелязва тенденция на леко повишаване на цената на електрическата енергия. Много скоро след това цената на енергията...
В-щ: Колко леко?
ТП: Трудно е да се каже, в различните страни е различен процентът. Но да речем в Румъния този процент е бил между 3 и 7%. Но много скоро след това цената на електрическата енергия е паднала на нива под тези преди либерализацията, което показва, че пазарът е изиграл своята роля и пазарът е показал каква трябва да бъде цената на електрическата енергия, съобразявайки се с търсенето и съответно с предлагането.
В-щ: Лошата новина за страната ни е, че сме една от страните в ЕС с най-много енергийно бедни. Как се стигна до това? И казвате, започвате да работите по овладяването на тази ситуация. Лесно ли ще бъде да излезем от тази негативна класация на Евросъюза?
ТП: Тук този въпрос съдържа в себе си няколко основни компонента. На първо място - цената на електрическата енергия в България реално погледнато не можем да кажем, че е висока. Напротив, проблемът тук е свързан с доходите, които получават българските граждани. Тъй като, за да се определи тази енергийна бедност, се взима предвид съотношението доходи и съответно съотношението разходи, които едно домакинство извършва, за да покрие своите разходи за отопление, разходи за електрическа енергия, водоснабдяване и т.н. Така че това съотношение дава основание българските граждани да се определят, България да бъде определена като страна, в която енергийната бедност засяга най-голям брой хора. Така че ние работим в тази посока. Това, което зависи от правителството, се прави. Работим много активно с колегите от МТСП, защото това е и техен ангажимент. (...)
В-щ: Другата важна тема, която много се обсъжда в последните дни покрай ресорното ви министерство - обещахте до средата на 2016 г. да се случи първия сондаж на блок "Хан Аспарух". Не е ли твърде оптимистичен този срок, предвид това, че технологични въпроси забавиха старта му сега през февруари? Няма ли такава опасност да се случи още веднъж?
ТП: На първо място - няма как аз да обещая да се извърши този сондаж. Това всъщност е обещание, което беше дадено от трите компании, които работят на блок "Хан Аспарух" - "Тотал", ОМВ и "Репсол"...
В-щ: Вие го представихте по-скоро пред обществото.
ТП: Да, точно така. До средата на тази година наистина ще бъде извършен първият сондаж на блок "Хан Аспарух". Всички с нетърпение очакваме какви ще бъдат...
В-щ: Ама ето, пак го казвате много категорично.
ТП: Ами да, това е всъщност становището на трите компании. Нямам основание да се съмняваме в това, което те казват, тъй като те работят от 2012 г., знаете, по отношение на този блок и наистина сега очевидно идва момент, в който този сондаж - първият сондаж, ще бъде направен!
В-щ: Ситуацията изглежда почти перфектна. Нямаше ли обаче нещо, което ви притеснява в този договор?
ТП: В договора с "Шел"?... Не, няма какво да ме притеснява по отношение на този договор. Знаете, че компанията "Шел" е един от световните лидери в бранша, компания, която работи при спазване на всички стандарти във връзка с екология, с опазване на живота, на здравето на хората!
|
|