Очакват се смени на синдици в КТБ. Причината за това са грешките в списъците с влоговете на партиите. Това стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов по време на парламентарния контрол вчера. Изказването на министъра идва след обществен натиск и критики заради допуснатите пропуски. Смяна на синдиците неотдавна бе поискана в прав текст от депутатите Мартин Димитров и Петър Славов от Реформаторския блок.
Горанов заяви, че ще вземе решение за смяна на синдиците до края на деня вчера. То щяло да бъде продиктувано от анализ на фактите, свързани с тяхната дейност. Той изтъкна още, че синдик може да бъде сменен по предложение на министъра на финансите, когато не изпълнява задълженията си или с действията си застрашава интересите на кредиторите. По закон Горанов може само да предложи, а управителният съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките трябва да реши дали да предприеме действия спрямо един или всички синдици на КТБ. До редакционното приключване на броя нямаше официално съобщение за исканата смяна.
Договорът с разследващата компания "Аликс партнърс", наета да търси къде са отишли парите от КТБ, не струва 22 млн. лв., каквито слухове имаше, а около 800 хил. евро, каза още Владислав Горанов. Учуден съм, че се вади такава спекулативна информация. Не знам каква цел има тя. Доколкото на мен ми е известно, докладът струва под 1 млн. евро - около 800 хиляди евро", обясни той. По думите му задачата, дадена на разследващата компания за проследяване на парите, е доста повече от това, което предписва Законът за банковата несъстоятелност като обхват. В закона е записано, че синдиците могат да наемат компания, която да проследи активите на банката и да препоръча как да върне имуществото на банката. "Надявам се всички депутати да имат възможност да се запознаят с доклада. Ако е необходимо да се публикува допълнително информация, която е налична в КТБ, това най-лесно може да стане чрез законодателна инициатива", посочи министърът. Такава промяна в Закона за кредитните институции вече бе предложена от депутати от ДПС начело с Делян Пеевски.
Въпреки че процесът по осребряване на имуществото на фалиралата банка още не е започнал, в масата по несъстоятелността са натрупани над 10% от общия размер на вземанията, заяви Владислав Горанов. В момента синдиците събират вноски по дължими кредити, вземания от доходност по държавни ценни книжа и вземания от фирми след правни действия.
СМЕТКИ
Над 16.5 млн. лв. лихви е внесъл Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) през изминалата година по заема, който получи, за да изплати гарантираните депозити в КТБ, обясни Горанов. Очаква се в средата на април тази година фондът да направи и второ лихвено плащане. ФГВБ е използвал 1.67 млрд. лева от заема, който държавата изтегли в края на 2014 г. Той беше в размер на до 2 млрд. лв. Тогава институцията трябваше да поеме изплащането на влоговете от КТБ, които бяха над 3.6 млрд. лв. Окончателното разплащане на фонда с държавата трябва да стане до 2020 г., но може да бъде осъществено и предсрочно.
А докладът? А нещо ДАНС? А... Много ахкания ще има...
----------------
Сайтът на Генек