Просветният министър Меглена Кунева се разграничи от предшественика си Тодор Танев и се обяви против криминализирането на насилието над учителите. "Нека първо изчерпим всички възможности, които ни дава в момента законът", коментира тя вчера, след като изнесе открит урок по потребителски права пред ученици от Националната търговско-банкова гимназия.
Кунева обясни, че поначало е предпазлива към криминализирането, тъй като това е много сериозна стъпка в правото. "Криминализирането означава престъпление. Това не е просто решение", заяви тя. Освен това предполага и процес, който не е ясно кога ще приключи. Според нея проблемът с агресията в училище е комплексен и трябва да се направи анализ какво, как, защо се случва и с какви други мерки може да се преодолее. По думите й такива например биха могли да бъдат административните глоби. "Ако имам глоба за това, че е нарушено спокойствието в училище, тогава нещата биха могли да се случат много бързо", заяви тя. "Посегателството над учителите не е ли нарушение на обществения ред, не е ли вид хулиганска проява?", попита тя, визирайки съществуващите в момента законови разпоредби, които може да се използват. Позовавайки се на тях, засегнатите преподаватели биха могли да заведат дело от частен характер срещу нападателя си.
Бившият министър Тодор Танев твърдо застъпваше тезата, че случаите на агресия в училище трябва да се инкриминират, т.е. това да се смята за престъпление, а учителите да влязат в списъка с изрично изброените длъжностни лица, насилието срещу които се наказва със затвор. Той дори започна разговори с тогавашния правосъден министър Христо Иванов, но идеята му така и не видя бял свят.
Всяко насилие (бой) е престъпление, а това срещу учител е престъпление "срещу държавен служител " особено ако е в училище - по време на изпълняване на служебните си задължения.