Въпреки непрекъснатите скандали и тоталното компрометиране на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) депутатите им дадоха абсолютно необоснован бонус - те ще получават заплати, равни на тези на главния прокурор и на председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд. Това е 90% от заплатата на председателя на Конституционния съд и според "Правен свят" сумата е близо 6900 лв.
Увеличението идва без всякаква финансова обосновка и без обществено обсъждане. Нещо повече - в закона бе предвидено не увеличение, а отпадане на хонорарите за участие в комисии. Сега във ВСС вземат заплати и отделно хонорари за участието си в комисии, което е част от основната им работа и не е ясно защо им се плаща двойно.
Увеличението е абсолютно нелогично на фона на последния остър доклад на Европейската комисия от януари, където пише, че върху съдебната власт има "директно политическо влияние" чрез ВСС и че той не може да гарантира независимостта й. Тогава депутатите от ГЕРБ поискаха ВСС да се саморазпусне заради поредицата скандали, които произведе. Най-големият от тях беше демонстрирането на абсурдна лоялност към премиера, който беше уведомяван с SMS-и в реално време какво обсъжда съветът по т.нар. "Яневагейт".
Предложението за увеличението дойде от Емил Димитров-Ревизоро от Патриотичния фронт и получи пълна подкрепа от ГЕРБ при окончателното приемане на Закона за съдебната власт. Сходна идея имаха и от БСП, но преди гласуването тихомълком оттеглиха предложението си. Мотивът на Ревизоро в правната комисия бе, че кадровиците на Темида не може да ходят "по бански и джапанки". Решението на НС възмути правосъдния министър Екатерина Захариева. "Според мен не е нормално членовете на ВСС да взимат заплати, по-високи от тези на съдии, прокурори и следователи във върховните съдилища", заяви тя.
От Реформаторския блок изразиха недоумение защо след като само допреди два месеца заедно с ГЕРБ са искали оставката на ВСС, сега изведнъж поощряват членовете му. "За пореден път ще се компрометираме в очите на нашите избиратели. Защото ние казваме, че ВСС не си върши работата, а в същото време им даваме повече пари", възмути се Атанас Атанасов. "Ние там искаме да изберем хора с високи морални качества, а не клошари, които да стоят без пари", ядосано отвърна вносителят Емил Димитров. Той обяви, че поправката се приема за бъдещите членове на ВСС.
Шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) обяви, че става дума за компенсация за отпадналите добавки за участие в комисии, така че "да няма радикална промяна в размера на общото възнаграждение" и членовете на ВСС да не се окажат с по-малки заплати от председатели на окръжни и апелативни съдилища. Той обвини за случващото се Съюза на съдиите. "Странно е защо едни съдии искат намаление на възнаграждението на други съдии, които сега временно са техни началници. Вътре в съда явно едни други искат да се накажат. Това ли трябва да поощрим?", внесе интрига Кирилов. Той гарантира, че повишението няма да изисква допълнителни бюджетни средства.
Управляващото мнозинство се обедини, за да прокара една от най-спорните точки на съдебната реформа - явното гласуване във ВСС. От ДПС настояха таен вот да има по преценка на съвета при взимане на кадрови решения и дисциплинарни наказания. "Ако искаме да оставим поне малка възможност да взимат своите решения по съвест, без да се притесняват как ще реагират техните бивши и бъдещи административни ръководители, ако не искаме медии и НПО да ги разпъват на кръст, защото са гласували "за" или "против" определен кандидат, нека да им оставим възможност да преценят дали гласуването да бъде явно или тайно", призова съпредседателят на движението Четин Казак. Зам.-шефът на парламента от БДЦ Явор Хайтов поиска да отпадне изричната формулировка, че "гласуването винаги е явно". Срещу явния вот застана и БСП.
ГЕРБ се опъна. "Като ще говорим толкова за зависимости, нека поне бъдат явни зависимостите. Да бяхте предложили да запишем след тайния вот къде да се изповядват магистратите, защото те някои ходят и сега да се изповядват след гласувания", иронично репликира Димитър Лазаров (ГЕРБ). При последвалото гласуване поддръжниците на явния вот се наложиха и нововъведението бе прието с 92 гласа "за" срещу 41 "против" и 5 "въздържали се".
НС раздели ВСС на две колегии - прокурорска и съдийска. Кадровият орган има един месец, за да разпредели парламентарната квота в двете колегии.
ТАЙНИ
По предложение на реформатора Петър Славов членовете на ВСС ще получат по право достъп до всички нива на класифицирана информация от момента на встъпването им в длъжност до приключването на мандата им. При това няма да минават през проучване за надеждност, чрез което се установява дали проверяваният укрива компрометиращи факти за себе си, несъответствие между стандарта на живот и доходите, психично заболяване и др.
|
|