Изтичането на 11.5 млн. документа с поверителни данни, уличаващи във финансови машинации и възможно укриване на данъци стотици политици, спортисти, артисти и други обществени личности, разтърси света, съобщиха информационните агенции. Информацията, която е рекордните над 2.6 терабайта, е от архивите на панамската юридическа компания "Мосак Фонсека" и засяга последните почти 40 години. Това е най-голямото изтичане на информация, като данните са повече от разсекретените документи от "Уикилийкс".
Архивите били предадени на германския в. "Зюддойче цайтунг" м.г. от служител на компанията, който обаче настоял да се запази неговата анонимност, тъй като с действията рискува живота си. На свой ред ръководството на изданието сподели огромната база данни с Международния консорциум на разследващите журналисти във Вашингтон, обединяващ почти 370 журналисти от 78 страни. Работата им продължава вече цяла година. Документите от "Мосак Фонсека" разкриват схеми, в които са замесени над 214 000 офшорни компании в повече от 200 страни и територии из целия свят. От консорциума обявиха, че ще публикуват следващия месец пълния списък с компаниите и хората от архивите. Вече е известно, че в базата данни фигурират имената на 140 души, от които петима действащи държавници - президентите на Украйна, Аржентина и Сирия Петро Порошенко, Маурисио Макри и Башар Асад, краля на Саудитска Арабия Салман, премиера на Исландия Сигмундур Давид Гунлаугсон. В архивите са децата на президента на Азербайджан Илхам Алиев, роднини на китайския президент Си Цзинпин, съпругата на еврокомисаря по климатичните въпроси и енергетиката Мигел Ариас Канете, както и покойният вече баща на британския министър-председател Дейвид Камерън. От документите изскачат също бившият президент на Египет Хосни Мубарак, експремиерът на Украйна Микола Азров, футболистът Лионел Меси, видни фигури от управата на световния футбол, сред които Мишел Платини, режисьорите Педро Алмодовар, Франко Драгоне, китайският актьор Джаки Чан и други.
Архивите на "Мосак Фонсека" хвърлят светлина върху финансови трансакции, извършвани от хора от най-близкото обкръжение на руския президент Владимир Путин. Според документите те са присвоили над 2 млрд. долара чрез добре организирана схема от банки и офшорки. В центъра на схемата са собственикът на банка "Россия" Юрий Ковалчук и музикантът Сергей Ролдугин, с когото руският президент е приятел от младежките години. "Русия и нейният държавен глава Владимир Путин са основните цели на разкритията "Досиетата Панама", заяви вчера говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той настоя, че в тези разкрития няма нищо ново и конкретно срещу руския държавен глава, а журналистите, работили по разследването, са бивши членове на американското ЦРУ.
От "Даунинг стрийт" 10 отказаха коментар на твърденията, че бащата на премиера Дейвид Камерън е имал тайни сметки. "Това е личен въпрос на семейството на премиера", заявиха оттам. Според в. "Гардиън" Иън Камерън е ръководил офшорен фонд. Британските власти поискаха копие от изтеклите документи на "Мосак Фонсека". Говорителят на Еврокомисията Маргаритис Схинас заяви пред репортери, че еврокомисарят Канете коректно е представил информация за бизнес интересите на него и жена му, когато е встъпил в длъжност през 2014 г. "Декларацията му съответства на правилника за комисари, като включва всички професионални дейности и финансови интереси на жената на комисаря, които могат да предизвикат конфликт на интереси", заяви Схинас. Австрия, Франция, Холандия и Швеция обявиха, че започват разследвания на твърденията в "Панамалийкс". Украйна пък обяви, че няма да разследва офшорните сметки на президента Петро Порошенко, но в парламента се заговори за негов импийчмънт. Данъчната служба на Израел започна разследване във връзка с публикациите.
ДЕЙНОСТ
Създадената през 1977 г. панамска юридическа фирма "Мосак Фонсека" помага на компании и граждани да укриват средства в сметки в офшорни зони, припомнят медии. Тя е четвъртата по големина компания в света, предлагаща подобни услуги. В продължение на десетилетия "Мосак Фонсека" безпроблемно съдейства на клиентите си да перат пари и да не плащат данъци. Фирмата обаче никога не е била обвинявана в престъпна дейност.
-----
11.5 млн. документа, обхващащи периода между 1977 г. и 2015 г., изтекоха от панамската юридическа фирма "Мосак Фонсека".
Скандалът предизвика политическа криза в Исландия
Политическото бъдеще на премиера на Исландия Сигмундур Давид Гунлаугсон, чието име фигурира в "Панамалийкс", е поставено на карта заради разкритията, предаде Би Би Си. Призиви за оставка и предсрочни избори се появиха веднага след като стана ясно, че той и съпругата му са в разсекретените документи. Сигмундур Гунлаугсон и съпругата му са придобили базираната на Британските Вирджински острови офшорна компания "Уинтрис" през 2007 г. Той обаче не е декларирал участието си във фирмата през 2009 г., когато е избран за народен представител. Месеци след това Гунлаугсон продал на жена си за 1 долар 50%, които притежава в "Уинтрис". Офшорната компания е инвестирала значителни суми в облигации на три големи исландски банки, които фалираха по време на кризата през 2008 г. "Уинтрис" е в списъка с кредиторите на тези финансови институции. Гунлаугсон, който стана премиер през 2013 г., участва в преговорите за банките, което може да е повлияло на стойността на облигациите, собственост на "Уинтрис". Сигмундур Гунлаугсон твърди, че нито той, нито жена му са извършили закононарушения. "Премиерът трябва незабавно да подаде оставка", написа бившият министър-председател на Исландия Йохана Сигурдардотир във "Фейсбук". Опозицията ще поиска вот на недоверие тази седмица, а до ранния следобед вчера над 24 000 исландци се подписаха под петиция с искане за оставката на Гунлаугсон.
РАЗКРИТИЯ
Освен името на исландския премиер Гунлаугсон в разсекретените документи фигурират имената и на двама от министрите в правителството му, предаде Би Би Си. Те също имали недекларирани инвестиции в офшорни фирми.
Разкритията от "Панамалийкс" може да костват поста на премиера на Исландия Сигмундур Давид Гунлаугсон. |
50 български фирми са в изтеклите документи
Най-малко 50 компании, 16 собственици, 78 акционери от България са в изтеклите от панамската компания "Мосак Фонсека" документи, съобщи в. "24 часа", който е единственият български участник в Международния консорциум на разследващите журналисти. Други поне 100 физически лица са били директори, пълномощници, адвокати или ликвидатори. Сред тях e имало и чужденци, които живеят или имат български документи за самоличност, както и българи, които живеят зад граница. Сред собствениците или акционерите засега нямало политици. Националната агенция по приходите се е свързала с в. "24 часа" и е поискала данните за фирмите и гражданите, фигуриращи в "Панамалийкс", за да бъдат проверени, съобщи "Медиапул". Изданието обаче обяснило на НАП, че не може да предостави информацията, тъй като това условие е поставено от консорциума.
ПОЗИЦИИ
Завист е причината,
довела до изтичането на секретните документи от юридическата компания "Мосак Фонсека", обяви Рамон Фонсека, който е един от основателите на компанията, цитиран от агенциите. Според него това е нападение срещу Панама, защото на някои държави не се харесва успеха на компанията в привличането на клиенти. Фонсека смята, че компанията е подложена на "ограничена", но успешна хакерска атака.
Панама ще сътрудничи
"енергично" на всяко разследване, произтичащо от разпространението на секретните документи, уличаващи десетки хора във финансови машинации. Това обяви президентът на страната Хуан Карлос Варела, цитиран от Би Би Си. Той бе категоричен, че разкритията няма да отклонят правителството му от политиката на нулева толерантност към всяка незаконна дейност във финансовия сектор в страната.
довела до изтичането на секретните документи от юридическата компания "Мосак Фонсека", обяви Рамон Фонсека, който е един от основателите на компанията, цитиран от агенциите. Според него това е нападение срещу Панама, защото на някои държави не се харесва успеха на компанията в привличането на клиенти. Фонсека смята, че компанията е подложена на "ограничена", но успешна хакерска атака.
Панама ще сътрудничи
"енергично" на всяко разследване, произтичащо от разпространението на секретните документи, уличаващи десетки хора във финансови машинации. Това обяви президентът на страната Хуан Карлос Варела, цитиран от Би Би Си. Той бе категоричен, че разкритията няма да отклонят правителството му от политиката на нулева толерантност към всяка незаконна дейност във финансовия сектор в страната.