Столичани ще спечелят от замяната, защото "МТК Гроуп" ще работи на по-ниски цени от тези на общинското дружество, твърдят авторите на скандалната схема. |
Делото на "МТК Гроуп" срещу общината е наследство от по-стар скандал - с нагласения конкурс за градските линии от времето на Бойко Борисов като кмет. Тогава в медиите изтече запис как зам.-кметът по транспорта Велизар Стоилов и шефът на Столичния автотранспорт Асен Добранов разпределят линиите с шефовете на 3 транспортни фирми. Заради записа Стоилов беше уволнен, а Борисов подписа договор само с "Карат-С". "МТК Гроуп" (тогава без странното "о" в името си) оспори решението на кмета и след 4 години съдът отсъди в нейна полза. Новият кмет Йорданка Фандъкова отказа отново да подпише с фирмата и издаде заповед за прекратяване на сключения договор с "Карат-С". Решение на съда от края на март тази година обаче сочи, че "МТК Гроуп" незабавно трябва да започне обслужването на 16-те линии. Ако това не се случи, фирмата ще поиска обезщетение от близо 15 млн. лв.
Макар все още да няма решение на последна инстанция, съветниците предлагат да дадат 16-те линии в замяна на оттегляне на иска на фирмата срещу общината, смятайки отсега, че делото е загубено. Последното заседание на петчленния състав на ВАС е от 23 март и предстои той да се произнесе окончателно. Съветниците са реагирали светкавично, защото докладът е заведен на 1 април в общината.
Абсурдното в случая е, че фирмата в момента няма лиценз за превозваческа дейност - той е загубен през 2014 г., съобщи Медиапул. От транспортното министерство потвърдиха информацията пред "Сега". Предстои докладът да се одобри от общинския съвет другата седмица, което е сигурно, защото ГЕРБ, БСП и РФ имат огромно мнозинство.
БСП и ГЕРБ предлагат в замяна на договора извънсъдебно споразумение с "МТК Гроуп". Цялата история се представя в благоприятна светлина. Съветникът от БСП Калоян Паргов - един от вносителите на доклада, заяви, че за първи път договорът за обществен превоз на пътници с "МТК Гроуп" е в интерес на софиянци и общината, тъй като за първи път цената, на която ще вози фирмата е под тази на Столичния автотранспорт. Освен това той посочи, че е по-добре общинските средства да бъдат дадени срещу извършване на услуга, отколкото за обезщетението на фирмата. Така обаче Паргов и колегите му предопределят решението на съда, преди той да се е произнесъл окончателно.
ДОГОВОРЪТ
Частният превозвач ще трябва да осигури 60 автобуса за 16-те линии, става ясно от проекта на договора. Общината ще му плаща по 3.60 лв. на км. Макар "МТК Гроуп" да нямат лиценз за превозваческа дейност, собственикът й Росен Илиев е управител на друга фирма - "МТК Транс", която има лиценз до 2018 г., показва регистърът на агенция "Автомобилна администрация". Според Търговския регистър "МТК Транс" се явява правоприемник на "Карат С". "Карат С" изпълнява договора си с общината и има лиценз също до 2018 г.