Кой казва, че държавата не мисли за своите данъкоплатци? Само взимала, пък нищо не давала. Тоест Баце дава, ама държавата и общините се стискат. Вече не е тъй.
"Семейство на милионер на общинска помощ", прославя щедростта "Монитор". Самарянската община е Варна, а до просия е опряла вдовицата на застрелян бизнесмен, чиито сметки били запорирани и сега тя нямала за хляб на детето. Камо ли за охрана на домашния палат в центъра или барем за нафта на двата джипа. А камериерките на двата хотела - кучета ги яли.
Проблемът на бедната милионерша може би е, че още й е рано за пенсия. Иначе можеше да облажи здраво. "Пенсиите скачат с 40 процента", подрипа "Новинар", но май-май ще му изтръпнат краката, докато настъпи заветният миг. Всъщност "Вдигат със 7 лв. пенсиите" ("Стандарт") или "Вдигат пенсиите средно с 8 лв." ("Труд") в зависимост от калкулатора на дежурния редактор.
Това, разбира се, не значи, че в момента пенсионерите се разписват срещу 15-20 лв. Сакън, та някои взимат цели 160 лв.! Не, просто 40-процентното увеличение щяло да връхлети народа след десетина години. Или поне онази част от него, дето още успява да стигне до пощата на 7-о число. Белким дотогава варненската вдовица натрупа точки за пенсия.
С вързани гащи поне са 240-те, неотстъпно грижещи се за благоденствието на електората. "Депутатите ни с 3.5 пъти по-високи заплати от средните", възхищава се "Труд", но същевременно и жалее. Понеже това съотношение отрежда на българските народни представители едва четвърто място в ЕС, докато шампиони са колегите им в Италия, които взимат 5.3 пъти повече от простолюдието. На всичкото отгоре нашите заработват едва 16 318 евро на година и така дишат прахта дори на румънците (18 хил. и нещо), които се репресират един-друг ужким в борба с корупцията.
Все пак дали не е време парламентите на двете страни да регистрират сметките си на о-в Белене и да го обособят като офшорна зона? Поне да пестят от данъци, че това доходи ли са... Срамота.
|
|