Ако предложението на ГЕРБ мине, негласуващите ще бъдат заличавани от избирателните списъци. Но подобен текст може да бъде атакуван пред КС. |
Новото изменение е изключително спорно, въпреки че според Димитър Делчев от РБ не противоречи на конституцията и на европейските директиви. Той обаче е категоричен, че вместо да реши въпроса с "мъртвите души", ще доведе до многобройни фалшификации. "Нейната (на активната регистрация) цел е да изчисти избирателните списъци, а предложението, което се обсъжда, не постига това. Ние предлагаме от 4 до 1 месец преди вота гласоподавателите да заявяват писмено намерението си да участват в него, за да не може в края на изборния ден някой да пуска бюлетина от тяхно име. Ако се приеме идеята на ГЕРБ, подобна възможност не само не предотвратява, но позволява чрез фалшификации "мъртвите души" да останат в списъците и за следващите избори", обясни Делчев пред "Сега".
Според Красимир Каракачанов от ПФ обаче има голяма опасност подобна промяна да бъде оспорена пред Конституционния съд и че е по-добре да се мисли за стимули, отколкото за наказания. "Не мисля, че идеята е добра, и не разбирам защо на човек ще се отнеме едно конституционно право. Смятам, че последиците от едно подобно предложение могат да бъдат доста по-сериозни", коментира Филип Попов от БСП. От ГЕРБ не бяха открити за коментар.
Патриотите не са се отказали от въвеждането на задължително гласуване. Те обаче дават заден за наказанието от 50 лв. глоба за работещите и тримесечно спиране на помощите за социалнослабите, които не отидат до урните. Идеята на лидерите на фронта Красимир Каракачанов и Валери Симеонов ЦИК е да организира следизборна томбола, която да раздава джипове, телевизори, перални и др. награди на гласувалите, срещна отпор от останалите политически сили в парламента. За стимулирането на активността според шефа на ВМРО трябва да се отделят 1 млн. лв. Очаква се поправката да срещне отпор и при разглеждането на предложенията днес в правната комисия.
Вчера най-предпазлив в коментарите бе председателят й Данаил Кирилов от ГЕРБ, който отказа да говори по същество. Все пак той припомни, че ГЕРБ вече са предлагали стимули за избирателите. От РБ категорично отхвърлиха промяната, защото не се съгласни изборите да се превръщат във "вариететно шоу". И реформаторите обаче признаха, че са обсъждали други възможности за насърчаване на активността, като например на гласувалите да се прави някаква отстъпка от данъците. Съпредседателят на ДПС Четин Казак за пореден път повтори, че движението е против задължителния вот и че партиите трябва да мотивират хората с политики, а не да ги подкупват. От БСП също не приемат идеята за томболата.
--------СУБСИДИИ
ДБГ внесе яснота по предложението за промяна във формулата за изчисление на партийните субсидии, за което "Сега" вече писа. Според него за първите 150 хил. гласа парите от хазната да остават в сегашния си размер - по 11 лв. на глас. За всеки следващи 100 хил. тя ще се намалява с по 1 лв. Ако предложението мине, дотацията на ГЕРБ ще се намали с 4 725 000 лв. и от 11 797 400 ще стане 7 073 000 лв. БСП ще олекне с 823 000 лв., ДПС - със 709 000 лв., реформаторите - със 174 000 лв и т.н. Вносителите предвиждат още и въвеждането на забрана политически партии да купуват имоти за сметка на държавната субсидия. Запазва се правилото за получаване на субсидия от формации с над 1%, които в момента са "Движение 21" и "Глас народен", т.е. размерът на получените от тях средства се запазва. В момента те съответно са 431 431 лв. и 410 685 лв. Предлага се партиите да се отчитат в НС за какво харчат парите си.
---------НАБЛЮДЕНИЕ
Камери за видеонаблюдение във всяка изборна секция, за да могат хората да наблюдават в реално време какво се случва в тях, предлага ДПС. Според идеята камерите ще бъдат насочени към членовете на секцията, а не към кабината за гласуване, за да не се разкрива тайната на вота. Поставянето на въпросните камери ще струва между 3 млн. и 4 млн. лв. "На фона на засиления интерес към изборния процес и предотвратяване на изборни машинации мисля, че сумата не е непосилна за бюджета", обясни Хамид Хамид.