САЩ може да изгубят интерес към Ирак скоро след евентуалната война за сваляне на Саддам Хюсеин и да оставят начело на страната същата репресивна структура на властта, предупреди вчера британският Кралски институт за международни отношения, известен още като Чатъм Хаус.
Дори бърза победа срещу Багдад няма да е гаранция за реално начало на политически реформи в страната, посочва мозъчният тръст, цитиран от Ройтерс.
Институтът предупреждава и за тежки последствия от войната за района, включително икономически упадък, надигане на ислямския фундаментализъм и огромни потоци от бежанци.
"Щом войната бъде спечелена, алтруистичните доводи за намесата в Ирак ще трябва да се състезават с възможната рецесия на американската икономика и с общественото мнение, което ще е чувствително към перспективата за още човешки жертви", се казва в документа, озаглавен "Ирак: последици за района".
"Продължителните по време, скъпо струващи и амбициозни реформи в Ирак вероятно ще бъдат пожертвани заради американска краткосрочна политика с електорални цели", прогнозира докладът и добавя: "Ще са нужни от 3 до 10 години, за да бъдат решени основни структурни политически проблеми на Ирак."
"Така или иначе Америка ще свали от власт Саддам, но повече от безразсъдство е да няма налице конкретен план за периода след това", казва Тоби Додж, един от авторите. "Всеки, който твърди, че демократизиране на Ирак може да се постигне бързо, е или глупак, или лъжец. Те ще си имат работа със страна с 23-милионно население, за чиято история и култура нямат и най-малка представа", добавя Додж.
В доклада се съдържат 4 сценария за Ирак: изпреварващ преврат, който да осуети войната, преврат по време на войната, продължителна война и бърз конфликт. Първият от тях е смятан от Запада за най-желателен, но най-малко вероятен.
|
|