:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,597
Активни 742
Страници 24,162
За един ден 1,302,066

Щатите губят интерес към Ирак след война

Победата срещу Саддам няма да гарантира реформи
САЩ може да изгубят интерес към Ирак скоро след евентуалната война за сваляне на Саддам Хюсеин и да оставят начело на страната същата репресивна структура на властта, предупреди вчера британският Кралски институт за международни отношения, известен още като Чатъм Хаус.

Дори бърза победа срещу Багдад няма да е гаранция за реално начало на политически реформи в страната, посочва мозъчният тръст, цитиран от Ройтерс.

Институтът предупреждава и за тежки последствия от войната за района, включително икономически упадък, надигане на ислямския фундаментализъм и огромни потоци от бежанци.

"Щом войната бъде спечелена, алтруистичните доводи за намесата в Ирак ще трябва да се състезават с възможната рецесия на американската икономика и с общественото мнение, което ще е чувствително към перспективата за още човешки жертви", се казва в документа, озаглавен "Ирак: последици за района".

"Продължителните по време, скъпо струващи и амбициозни реформи в Ирак вероятно ще бъдат пожертвани заради американска краткосрочна политика с електорални цели", прогнозира докладът и добавя: "Ще са нужни от 3 до 10 години, за да бъдат решени основни структурни политически проблеми на Ирак."

"Така или иначе Америка ще свали от власт Саддам, но повече от безразсъдство е да няма налице конкретен план за периода след това", казва Тоби Додж, един от авторите. "Всеки, който твърди, че демократизиране на Ирак може да се постигне бързо, е или глупак, или лъжец. Те ще си имат работа със страна с 23-милионно население, за чиято история и култура нямат и най-малка представа", добавя Додж.

В доклада се съдържат 4 сценария за Ирак: изпреварващ преврат, който да осуети войната, преврат по време на войната, продължителна война и бърз конфликт. Първият от тях е смятан от Запада за най-желателен, но най-малко вероятен.
1
796
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
04 Март 2003 19:32
]Ала-Бала, Ала-Бала, или свободни съчинения по темата с цел заблуждаване на наивниците. Вече се писа, че войната ще струва не по- малко от 200 милиарда долара, без разрушенията. Има ли някой толкова луд да изхарчи тези пари за "демократизиране". И за слепите и за децата вече е ясно, че Щатите преследват не само своите петролни, но и геополитически цели. От това Израел може да извлече своите облаги , защото войната ще му позволи, в "тъмното" да унищожи и последната палестинска съпротива. Такива като нашето правителство са просто слуги за еднократна употреба. Много е горчиво да си го признаем, но е абсолютен кретенизъм, да мислим, че Англия и Вашингтон ще предпочетат нас пред своя вечен съюзник. Някой да е намерил нещо в западната преса по повод честването на нашия национален празник и тридневното посещение на Руския президент? Няма и да намерите. Пред света ние сме най-новите подлоги, презрени и забравени. Къде бяха Петърчо Стоянов и Надето, а нашия любим Филип Димитров, не искаха ли да се срещнат с руския президент. Каква кръв тече по вените им?, нима проказата на русофобството е стопила целия им мозък, или са вече чистокръвни американци, "чиста" арийска порода.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД