Ремонтите на пътищата и санирането ще движат строителния бранш тази година, обяви регионалният министър Лиляна Павлова. |
Търговете вече текат, а "целта е ремонтите да започнат още през този строителен сезон", обяви регионалният министър Лиляна Павлова. Тя посочи, че обновяването на пътища и санирането на жилищни сгради ще създават заетост на строителния бранш. Според Павлова "2016 г. няма да е като пиковата 2015 г.", в която ударно бяха завършвани и разплащани строителни дейности по различни европрограми от стария програмен период.
След като вече има осигурени средства и бъдат избрани фирми, ще се подпишат договорите за отделните отсечки. Шосетата са основно в Северна България, но има и няколко важни трасета в Южна. Най-сетне в списъка на пътната агенция влезе пътят Пловдив-Асеновград - от години участъкът е в много лошо състояние и на министър Павлова често й се налагаше да отговаря на въпроси в парламента, като тя неизменно посочваше, че държавата търси пари. Сега пътната агенция е решила да разшири трасето, като цената е доста висока - над 2 млн. лв./км.
"Някои обекти са с повече строително-монтажни работи от обичайните за един ремонт. Пътят Пловдив-Асеновград е именно такъв - ще се разшири с две ленти. Това е обект от ранга на южната дъга на софийското околовръстно шосе, затова и цената е по-висока - като за ново строителство", обясни шефът на АПИ инж. Лазар Лазаров. На повече обекти цените били като през последните години - около 500 хил. лв./км. С прогнозна стойност от 850 хил. лв./км е участък от 14 км на пътя Добрич-Кардам. Цена от 720 хил. лв./км е дадена за отсечките Севлиево-Драгановци и Драгановци-Габрово. Обичайно офертните цени са под прогнозните, така спестеният ресурс ще се прехвърли за следващи обекти, обясни пред "Сега" Лазар Лазаров.
Търговете за отсечките бяха пуснати, преди да влезе в сила новият Закон за обществените поръчки. Впоследствие някои от изискванията към кандидатите бяха променени. "Процедурите бяха подготвени още в края на 2015 г. и бяха изпратени за предварителна проверка в Агенцията за обществени поръчки. Имаше и въпроси от потенциални кандидати. Променихме условията, така че да участват повече фирми. Първоначално изискванията към фирмите за наличието на техника и професионален опит на ръководния екип на обекта бяха завишени за по-добро качество на изпълняваните обекти". Това обясни Лазаров в отговор на въпроса защо е била организирана така процедурата. Министър Павлова също допълни, че не е трябвало да се изпуска този строителен сезон.
ЛУКС
"Луксозно скъпо" - така нарече инж. Лазар Лазаров строителството на магистрала "Хемус", което беше спряно по настояване на премиера Бойко Борисов. Според него има и други рационални решения за магистралите у нас, каквито са прилагани досега, при това успешно. "Скъпо е, защото е проектирано по права линия през най-тежката част на страната", каза Лазаров. На свой ред министър Лиляна Павлова увери за пореден път, че за първите 10 км ще бъде пуснат нов търг за изграждането им.