Продажбите на фалшиво сирене растат, а причината е, че то е далеч по-евтино от оригиналното. Това призна вчера министърът на земеделието Десислава Танева по повод на скандалните резултати от изследването на Асоциация "Активни потребители", огласени преди дни. Изследването разкри, че на пазара ни има марки "краве" сирене, произведено не от мляко, а от палмово олио, а други са прекалено "мокри" или недозрели. Например най-скъпото от тестваните 36 сирена - с цена почти 15 лева за килограм, наистина е краве, но съдържа над 60% вода, което е над нормата.
Танева вчера потвърди по БНР, че нарушения има. Тя посочи, че имитиращите продукти са произведени с растителни мазнини, като най-често се използва палмово олио. Те се отличават от оригиналните по качество, полезност и по цената. Агроминистърът обяви, че ментетата са близо три пъти по-евтини и затова потреблението им расте - не само у нас, но и в цяла Европа. Най-лошото е, че често в етикетите на стоките липсва важна информация за "отклоненията" от стандартите, което подвежда купувачите. Според Танева пропуските и неточностите в етикетирането са измама.
"Не мога да коментирам изследването на "Активни потребители", защото не сме участвали във взимането на пробите и не сме сезирани", заяви вчера по Нова тв Дамян Илиев, директор на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ). Не стана ясно какво пречи на БАБХ да се "самосезира" от множеството публикации и репортажи по темата. Най-лесно е да посети сайта на "Активни потребители", където са публикувани подробни резултати от тестовете.
Агенцията обаче също прави тестове и според Илиев в 8% от над 200 проби сирене са били открити растителни мазнини. Той съобщи, че БАБХ е наложила глоби между 500 и 1500 лева. Очевидно агенцията не смята санкциите за достатъчно респектиращи, защото в проекта за нов закон за храните предлага трикратно увеличение. В момента БАБХ има право да затваря временно производители и търговци, докато не отстранят нарушението, а после ги следи да не влошават отново качеството на продуктите, а в новия закон се предвижда при трето нарушение да се отнемат лицензи, стана ясно от думите на Илиев.
Шефът на агенцията по храните обяви още, че не всяко отклонение е нарушение и даде пример, че ако на етикета коректно пише, че сиренето е с повечко вода, няма място за глоби. Но ако не е посочено, че е вложено палмово олио, това вече се санкционира. По закон такива стоки трябва да стоят на отделен щанд с етикет "имитиращ продукт".
НОВИ ШАШМИ
Вместо само мляко в някои марки сирена се използва и "втвърдена вода", т.е. вода с ензими, оцветители и аромати. Така сиренето се прави от два пъти по-малко мляко, но с голямо водно съдържание, обявиха неотдавна от Асоциацията на млекопреработвателите. Най-използван е ензимът трансглутаминаза, които се използва като лепило - за втвърдяване на колбасите.