:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,513
Активни 632
Страници 12,078
За един ден 1,302,066

Българите купуват все повече палмово "сирене", призна министър Танева

Агенцията по храните глобява с до 1500 лева продавачите на фалшиви храни
Богомил Николов, шеф на "Активни потребители", пита риторично: "Ако всеки шести продукт в магазините е с добавени немлечни мазнини, какво ли ще открием в сиренето в детските градини, училищни столове, болници или обществени заведения?" Той апелира при съмнения гражданите да подават сигнали до директори, кметове или общински съветници, за да се инициират повече проверки в такива заведения. Резултатите от изследването може да видите на: http://aktivnipotrebiteli.bg/%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82/151/%D0%A2%D0%95%D0%A1%D0%A2-%D0%9A%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5-%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B5-(2016)
Продажбите на фалшиво сирене растат, а причината е, че то е далеч по-евтино от оригиналното. Това призна вчера министърът на земеделието Десислава Танева по повод на скандалните резултати от изследването на Асоциация "Активни потребители", огласени преди дни. Изследването разкри, че на пазара ни има марки "краве" сирене, произведено не от мляко, а от палмово олио, а други са прекалено "мокри" или недозрели. Например най-скъпото от тестваните 36 сирена - с цена почти 15 лева за килограм, наистина е краве, но съдържа над 60% вода, което е над нормата.

Танева вчера потвърди по БНР, че нарушения има. Тя посочи, че имитиращите продукти са произведени с растителни мазнини, като най-често се използва палмово олио. Те се отличават от оригиналните по качество, полезност и по цената. Агроминистърът обяви, че ментетата са близо три пъти по-евтини и затова потреблението им расте - не само у нас, но и в цяла Европа. Най-лошото е, че често в етикетите на стоките липсва важна информация за "отклоненията" от стандартите, което подвежда купувачите. Според Танева пропуските и неточностите в етикетирането са измама.

"Не мога да коментирам изследването на "Активни потребители", защото не сме участвали във взимането на пробите и не сме сезирани", заяви вчера по Нова тв Дамян Илиев, директор на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ). Не стана ясно какво пречи на БАБХ да се "самосезира" от множеството публикации и репортажи по темата. Най-лесно е да посети сайта на "Активни потребители", където са публикувани подробни резултати от тестовете.

Агенцията обаче също прави тестове и според Илиев в 8% от над 200 проби сирене са били открити растителни мазнини. Той съобщи, че БАБХ е наложила глоби между 500 и 1500 лева. Очевидно агенцията не смята санкциите за достатъчно респектиращи, защото в проекта за нов закон за храните предлага трикратно увеличение. В момента БАБХ има право да затваря временно производители и търговци, докато не отстранят нарушението, а после ги следи да не влошават отново качеството на продуктите, а в новия закон се предвижда при трето нарушение да се отнемат лицензи, стана ясно от думите на Илиев.

Шефът на агенцията по храните обяви още, че не всяко отклонение е нарушение и даде пример, че ако на етикета коректно пише, че сиренето е с повечко вода, няма място за глоби. Но ако не е посочено, че е вложено палмово олио, това вече се санкционира. По закон такива стоки трябва да стоят на отделен щанд с етикет "имитиращ продукт".



НОВИ ШАШМИ

Вместо само мляко в някои марки сирена се използва и "втвърдена вода", т.е. вода с ензими, оцветители и аромати. Така сиренето се прави от два пъти по-малко мляко, но с голямо водно съдържание, обявиха неотдавна от Асоциацията на млекопреработвателите. Най-използван е ензимът трансглутаминаза, които се използва като лепило - за втвърдяване на колбасите.
 Десислава Танева
 -
43
5982
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
19 Май 2016 21:06
А ми то, какво ли върви при управлението на тия мишоци.
Най бездарното и некадърно управление.

Проблема с качеството на произвежданите храни може да се реши по един много прост начин.
Хващат, че произвеждат некачествена храна, съответно налага се имуществена санкция на фирмата, персонална глоба на собственика на фирмата и се затваря предприятието за срок от три месеца. Само така ще се превъзпитат производителите, които шмекеруват.
19 Май 2016 21:13
Хващат, че произвеждат некачествена храна, съответно налага се имуществена санкция на фирмата, персонална глоба на собственика на фирмата и се затваря предприятието за срок от три месеца.
а ти знаеш ли какво е "некачествена храна", че като ти гледам мислата, изпитвам известни съмнения
19 Май 2016 21:14
Някъде в един форум (ако е в тоя, моля за извинение собственика на авторските права) имаше предложение да накарат производителят да си изяде сиренето за наказание.
19 Май 2016 21:15
zumer

Точно така!
Само ,че на чиновниците лапачи ще им секнат корупционните левчета.
Държава на автопилот,всеки си прави каквото иска.
19 Май 2016 21:19
А ми то, какво ли върви при управлението на тия мишоци.
Най бездарното и некадърно управление.


Не е виновно единствено сегашното управление. Пробемът е от много години. Аз подозирам, че от самата зора на "демокрацията".
19 Май 2016 21:26
Зората на демокрацията беше времето на хората, които се опитваха да произвеждат качествено. Ама пазарът бързо ги отхвърли.
19 Май 2016 21:29
А като се сетя как комунистическата пропаганда не убеждаваше нас, младите и невинни, че през 21-ви век войните щели да се водят за вода и ние се радвахме, че в кръчмите щело да стане нерентабилно да ти разреждат пиенето.
19 Май 2016 21:36
onzi


Знам какво е некачествена храна. Млекопроизводител съм и знам и съм виждал такива неща, че съм спрял да купувам млечни продукти.
Що се отнася чиновниците от БАБХ и РЗИ и друга подобна ....., а ми там си е "Куче касичка" плащаш и ако искаш и креда продавай за сирене.
Мандрите масово спират да купуват мляко от български ферми. Това се налага защото им налагат да купуват мляко от други страни членки на ЕС.
19 Май 2016 21:39
Това се налага защото им налагат да купуват мляко от други страни членки на ЕС.

Добре де, как така им налагат? Наистина интересно...
19 Май 2016 21:45
Какъв трябва да е човек, за да си купува сирене менте?
На първо място - никога да не е вкусвал истинско сирене!
На второ място - да е невеж по отношение на храните!
На трето място - да предпочита евтиното!
19 Май 2016 21:47
Добре де, как така им налагат? Наистина интересно...


Правят ти оферта, а ти отказваш и като се започнат едни безкрайни проверки /от всякакви институции/предписания и няма край.....

При нас идваха някакви които отговаряха за хуманно отношение към животните. Нямаха за какво да се заядат и ми направиха забележка защо са вързани кучетата в двора на фермата. А ми следващия път, когато дойдоха не можаха да влязат, защото кучетата бяха пуснати , а и от тогава избягвам да ги вързвам.
19 Май 2016 21:48
Няма лошо... След бананите, ще ни поникнат и палми
19 Май 2016 21:51
''Палмово сирене'',а?!?!
Верно на маймуни ни обърнаха тия маскари!
19 Май 2016 22:07
Държава (и държавен контрол) няма, това е повече от ясно. Само политическа каста с обръчи от фирми, отглеждана от една бавно умираща нация.
19 Май 2016 23:06
Най-лакомите простаци в републиката се оказаха мандраджиите. По последни данни изкупна цена на млякото 20-30 ст. Убеждават ни , че сирене под 8-9лв. няма как да има. Така би било ако кг. сирене се прави от 20л. мляко.
20 Май 2016 01:15
Това за "палмово" сирене е пълна глупост и подобни глупости се лансират от едрите мандраджии.С подобни глупости само оправдават надутите цени на продуктите си.Как иначе ще защитят цена от 10,00 - 12,00 лева за килограм, след като за тоя килограм използват 4 литра мляко на изкупна цена 0,30 лева.За мая, сол и вода сложете още 0,50 лева.Други разходи за загряване, транспорт, опаковка, зреене, труд, да отидат още 2,00 лева.Като се сложи и ДДС, цената е към 4,50 лева.Трябва да си балък да дадеш 12 лева за нещо, което реално струва 5 - 6 лева.Лично аз и още 5-6 семейства от кооперацията плащаме на една женица от Бистрица да ни прави краве домашно сирене.Вече втора година и плащаме 120 лева на месец за 20 килограма и оплакване сме нямали.И си ядеме Сирене.Истинско.
20 Май 2016 01:30
Това за "палмово" сирене е пълна глупост ...
... плащаме на една женица от Бистрица да ни прави краве домашно сирене.Вече втора година и плащаме 120 лева на месец за 20 килограма и оплакване сме нямали.И си ядеме Сирене.Истинско.
Кривчо, и си крив и си прав!
Крив за първото твърдение. Съвсем си е истински проблемът и се задълбочава. А се задълбочава, защото "науката" непрекъснато напредва. Европа е един пазар и решението е наднационално. С репресия срещу производителите у нас, просто ще се стимулира вноса.
За кооперирането си прав и това е едно реално решение. Но не може да е масово, това е "спасение по единично", но по-добре от нищо...
20 Май 2016 01:40
Американските учени ще намярят начини и ще създадат сортове, при които сиренето направо ще расте по палмите и ще се продава на отделен щанд - палмово сирене. А и нас по =рано ни лъжеха, че този или онзи крем за лице съдържа палмово масло, а слагали кой знае какво краве масло, щото нямахме палми.
20 Май 2016 01:59
КЛЮЧАРЪ
19 Май 2016 22:07
Държава (и държавен контрол) няма, това е повече от ясно. Само политическа каста с обръчи от фирми, отглеждана от една бавно умираща нация.
И таз добра!
Че нали за това скачахте - да няма държава, щото "държавата е лош стопанин". Отнехте на държавата и активите, и контролните функции. Оставихте ѝ само да контролира проевроатлантическото съзнание у хората. Пък погледнато евроатлантически, палмовото масло си е дори много вкусно и полезно.
20 Май 2016 02:58
Споменава ни се непрекъснато, колчем с зчекне тази тема, за "няккви" производители.
Не могат ли БАБХ, като са толкоз загрижеи за здравето ни (а дали всъщност са?), да посочат конкретно кои марки сирене, кашкавал и прясно и кисело мляко отговарят на стандарта ни, вместо непрекъснато да се говори безлично?
Списъче да качат на сайта си, както са направили Асоциация "Активни потребители" - няма да е реклама, а загриженост за здравето на гражданите. В края на краищата за това плащаме данъци на държавата и нейните агенции.
20 Май 2016 03:36
10 неща, които мандрите не искат да знаете

http://nakratko.bg/category/58/21610/


Обръщам внимание на хората, които сами си квасят мляко и си правят сирене, за опасността от йepcиниoзa, стафиликоково хранително отравяне, ешерихия коли инфекции, туберкулоза. Особено опасен е вирусният енцефалит от непастьоризирано мляко.Това са само част от болестите.

20 Май 2016 08:50
Къде изкупуват на 0,2-0,3 лв.? Работя фирмено кредитиране, и млекопроизводителите посочват, че продават на 0,55-0,70 лв./литър. Вярно, мандри с категории, хладилни вани и т.н. Ама тройна разлика в цената... Да не е доста по-ниско качеството?
20 Май 2016 08:51
хиска, Освен собственикът, има още един чиято вина е грандиозна.На него също да нсосят да яде само от това сирене.Да ти казвам ли кой е той-викат му Горби, който ни пробута криминална перестройка.
20 Май 2016 09:31
Има едно интересно нещо което не се обсъжда. Производителят декларирал ли е "палмовите" сирена като такива или ги е описал като редовни? Ако е първото, виновни са магазините в които се продават. При второто пък става въпрос за умишлена измама и вероятно не трябва да се минава само с глоби, а трябва да се отнемат лицензи за производство.
Освен ментетата, качеството на някои артикули по 14-15 лева за килограм също предизвиква въпроси (не за пряка измама, а за качество спрямо цена).
20 Май 2016 10:09
Много незаконно присвоени милиони текат в джобовете на българските производители!Как?Чрез влагане на евтини и и нездравословни суровини и продажби на ментета.Оокотялия от бедност и полуграмотност българин няма възможност за избор и оцелява тъчейки се,вкл. децата,с неподходящи и опасни храни.После милиони вече болни българи се трупат по опашките пред болниците,очаквайки "комисията" на НЕреформираната ни здравна система.После здравната ни каса,с наши бюджетни пари,ще плаща резултата от консумацията на ментетата.Но милионите спечелени от нагли млекопроизводители ще са си техни и те едва ли се хранят с палмово олио!?И....къде е държавата да ни спаси?Та на нас не ни се казват ДАЖЕ ИМЕНАТА НА КОЖОДЕРИТЕ СПЕКУЛАНТИ!
20 Май 2016 10:28
Знам какво е некачествена храна. Млекопроизводител съм и знам и съм виждал такива неща, че съм спрял да купувам млечни продукти.
не знам как да ти го кажа по-меко, ама не знаеш. или най-малкото не си наясно с понятието "качество".
Правят ти оферта, а ти отказваш и като се започнат едни безкрайни проверки /от всякакви институции/предписания и няма край.....
бе ти с една-две крави ли си, та чакаш оферта? що не вземеш да направиш ти някоя и друга оферта, а не да чакаш да ти предложат?

между другото, какво си правиш млякото, като хем го произвеждаш, хем не го продаваш? ако сам си го потребяваш във вид на сирене/ кашкавал/ масло, то толко ти е продукцията
20 Май 2016 10:42
ще добавя малко към сметките на някои колеги по-горе:
от 10 л пълномаслено краве (между 6-8 % масленост) мляко се получават около 2 кг сирене. при изкупна цена 45 ст., каквато е средната изкупна цена на млякото за м. г., цената на сиренето трябва да е 4,50 лв. но към това трябва да се добавят още доста разходи - за изкупвателни пунктове, за мандраджийски помещения, за ток (за пастьоризация - над 84 гр. по целзий и други по-дребни разходи за електричество), за вода, тенекии, тензух и пр. спомагателни материали, работна заплата, осигуровки, данъци (местни и общобюджетни), амортизация на техниката, колкото и проста да е тя, и т-н. минимум 15-20 % надценка на търговците на дребно (те ни прибират и ддс-то де, т. е още 20 %). цената май ще иде към 8-10 лв. на кило.
но има трикове, и те, всичките маймуни, са ги научили отдавна. те тръгват не от производителите на сирене, а от производителите на мляко - млякото се осветява . с това се намаля маслеността и количеството сухо вещество на литър. после продължават с триковете производителите - те оставят сиренето да зрее не 60-тин дни, а около два пъти по-малко (затова и в това изследване се намира вода над нормата - тежи повече) - оборота да е по-голям, марксисти от класа станаха и те .
резултат - ядем, дори да е от чисто мляко, по-малко сирене, но пък......................... поглъщаме повече вода .
ей такива ми ти работи. със съжаление трябва да признаем, че тези, които хич не ги обичаме, сърбите, не са така. при тях и месото е прясно и хубаво, и пушеното им месо е истински пушено, а не с ароматизатори, и сиренето им - може да не го докарват до нашия вкус, но е истинско; за ракията им да не говорим - там контрола е жесток. ето това на нас ни липсва. мързеливи чиновници от разни агенции се сещат, че получават заплати от мойте данъци на 1-2 години веднъж, и тръгват да вдигат пушилка. да си оправдаят заплатите.
20 Май 2016 10:43
Има едно интересно нещо което не се обсъжда. Производителят декларирал ли е "палмовите" сирена като такива или ги е описал като редовни? Ако е първото, виновни са магазините в които се продават. При второто пък става въпрос за умишлена измама и вероятно не трябва да се минава само с глоби, а трябва да се отнемат лицензи за производство.
Освен ментетата, качеството на някои артикули по 14-15 лева за килограм също предизвиква въпроси (не за пряка измама, а за качество спрямо цена).



От всичко казано, писано, чуто по темата разбирам само едно: Всички производители могат да слагат всякакви л.йна в храните, стига това да е обявено на етикета. За полезност, вредност въобще не става дума. Достатъчно е влаганите л.йна да не са токсични и животозастрашаващи. Така де, потребителят трябва да има възможност за информиран избор, т.е. сам да се пази, сам да е отговорен за здравето си. Това е обръщане наопаки на контролните функции на държавата, на създаването на правила и контрол и санкции за спазването им. Производители и потребители нямат еднакви права - едните могат в името на печалбата и оборота да произвеждат боклуци, които поради ниската си цена генерират обороти и печалба, а другите могат да се съобразяват само с джоба си. А този джоб е най-празният в света. И после от върха на държавата ще ни ругаят, че ядем сланина, пием ракия /само дето не бяха добавени и ментетата салами и сирена, залепени с лепила и бъкани с Е-та/, а искаме и да ни лекуват. И въобще не са виновни магазините, които продават продуктите с л.йна - иначе ще фалират. Получава се омагьосан кръг - държавата под маската на демокрация и невидимата ръка на пазара допуска тези производители да влагат тези съставки, да генерират работни места за производството им, а тези, които получават мизерните си заплати, да потребяват същите тези л.йна, да влошават здравето си... А самият факт, че и най-скъпите продукти от изследването на Активни потребители също не отговарят по редица показатели, означава че скъпата цена не означава нищо, а е само възможност на мошениците да печелят от по-заможните потребители.
И накрая, както спомена един по-горе - вместо всеки индивидуално да гони някоя бабичка по селата, пред всеки блок в градовете да се организира фермичка за оняколко овце или крави и да мине на самозадоволяване-познато нали?
20 Май 2016 10:49
Знам какво е некачествена храна. Млекопроизводител съм и знам и съм виждал такива неща, че съм спрял да купувам млечни продукти.
не знам как да ти го кажа по-меко, ама не знаеш. или най-малкото не си наясно с понятието "качество".
Правят ти оферта, а ти отказваш и като се започнат едни безкрайни проверки /от всякакви институции/предписания и няма край.....
бе ти с една-две крави ли си, та чакаш оферта? що не вземеш да направиш ти някоя и друга оферта, а не да чакаш да ти предложат?

между другото, какво си правиш млякото, като хем го произвеждаш, хем не го продаваш? ако сам си го потребяваш във вид на сирене/ кашкавал/ масло, то толко ти е продукцията


Млякото ни го изкупуват на добра цена, предложения имаме постоянно от млеко-преработващи предприятия. Всеки ден преди да вземат млякото ни вземат проба за качество и ако ни отговарят показателите ни го вземат, ако ли не си наш проблем какво да го правя. С една две крави трудно се изкарват около 1000литра мляко на ден. Имам наблюдения върху различни млеко- преработващи предприятия и съм виждал всякакви чудесии и поради тази причина избягвам да купувам определени марки.

Явно ти знаеш повече от мен за "качеството" на хранителните продукти. Темата за качеството е доста разтегливо понятие и дискусиите са безкрайни и без мислени.
За себе си съм си харесал определени продукти и си купувам от тях.
20 Май 2016 10:56
Йордановски,
Отидете тук:
http://aktivnipotrebiteli.bg/
В сайта има тест за сирена от тази година.
Ще ги видите веднага.
20 Май 2016 10:56
E, zumer 20 Май 2016 10:49,
Напишете ги тези продукти, та и ние да ги предпочитаме...
20 Май 2016 10:58
Дали не е време вожда да обяви, че има една добра и една лоша новина за хранителните продукти?
Няма да припомням простотиите на един набеден "Д-р" тук, колко пълноценно, разнообразно и качествено вече сме се хранели - щото имало богат избор.
Няма да обръщам внимание и на простотиите за "държавата лош стопанин" нито пък, че "ами така е - който може, той ще купува качествено", щото и това не е гаранция - следя няколко марки сирена които ми харесват и уж са добри, но не рядко вкусът просто се изменя. Дали е на недозряване, лоша партида, разни химии и добавки - не знам и не ме интересува.
Искам да знам, че като си плащам данъците има кой да проверява дали партидите отговарят на качеството което се обявява.
Искам да ми обяснят, как така уж пазарът регулирал всичко, а тук ни тъпчат с боклуци и дори да се появи читав производител - бързо сваля гарда, щото не може да издържи?
Най накрая искам да не ми се праскат по медиите високопоставени "държавни" мутри и мутреси, че аха-аха и сме стигнали Европа, а поне да си гледат работата като държавници - колкото могат поне - тихо и без изцепки!
А работата им е да създават законност, равнопоставеност, условия за рестиж, ред, контрол и прозрачност при харченето на това което им плащаме.
При тези условия може и да сработи онази мантра дето ни будалкат с нея вече 26 години, че пазарът регулирал.
Може би, ама не тук и не сега.
Съвсем друга тема са пък доходите, докато са на границата на мизерията - все ще е така. Нали все нещо трябва да се яде?
20 Май 2016 11:20
Темата за качеството е доста разтегливо понятие
не е вярно. всъщност темата може и да ти се вижда разтеглива, но "качество" въобще не е разтегливо понятие. отделно, че "темата... е доста разтегливо понятие" е безсмислица.
За себе си съм си харесал определени продукти и си купувам от тях.
тук адмирирам
20 Май 2016 11:20
Бях харесала много сирене на СВА в кутии по цена 7,25кг - плътно, узряло,неронливо - и какво се оказа - 100% палмово масло, според "активните поребител:, което означава, че се прави от нискомаслено сухо мляко - нали така, а - специалисти? А кой ще ми каже, дали не е лъжа? А да купувам сирене по 12-15 лв с недоказано на 100% качество, също е проблем - дори чисто финансов...
20 Май 2016 11:33
Производители и потребители нямат еднакви права - едните могат в името на печалбата и оборота да произвеждат боклуци, които поради ниската си цена генерират обороти и печалба, а другите могат да се съобразяват само с джоба си.

Потребителите пък имат пълното право да избират какво да купят. Добре е да не се забравя, че качеството си има цена. Обороти и печалба се генерират от желанието на потребителите да купуват тези стоки. В случая става въпрос за измами - описват ти че купуваш едно, а вътре има друго. Въпросът е кой мами - магазините или производителите. А иначе общочовешки е безспорно, че е по-добре да си богат и здрав отколкото беден и болен.
20 Май 2016 11:33
Аз проверявам сиренето да ли е добро по следния начин:
В отделна кутия отделям едно парче сирене и го оставям да предстои около седмица.
Ако е започнало да образува розова плесен, не става.
Ако е шупнало-не става.
Ако парчето си е загубила обема не става.
Ако на вкус е много солено- не става.
Това са ми основните критерии.

Лошото е когато на етикета пише едно, а на практика се оказва пълен боклук.
Сиренето което се продава от витрина /насипно/ никъде не е отбелязано какво съдържа и късмет какво купуваш.

20 Май 2016 12:07
Какво стана с мантрата, че конкуренцията води до все по-добро качество и по-ниски цени? Говоря не само за млякото и сиренето, ами и за месото, колбасите, зеленчуците...
20 Май 2016 12:27
Какво стана с мантрата
кво да стане - който иска, може да си я припява. мантрите са за това
20 Май 2016 15:06
Жужо е виновен! С тия мизерни девалвирани копейки, дето ги плаща на бройка постинг, русофилствующите списуватели мизерстват и повишават търсенето на ментета. Т'ва едно средно статистическо ХУИ на хранилка при Сорос никога няма да тръгне да си купува сирене от Кирков.
20 Май 2016 16:24
Някой от знаещите ще ни информира ли защо толкова го нещат това палмово мляко и сирене от Палмово масло и мляко. Отровно ли е,канцерогенно ли е или нещо друго има та толкова го ненавиждат. Ако е евтино но полезно,защо да го игнорираме...? За да си пробутват скъпото сиренето нашите селендури ли...? Ама и те срам нямат - мляко по 30 ст. изкупуват а сирене по 10 лв. продават. Мила родна картинка.
20 Май 2016 16:28
От всичко казано, писано, чуто по темата разбирам само едно: Всички производители могат да слагат всякакви л.йна в храните, стига това да е обявено на етикета. За полезност, вредност въобще не става дума.

Ми то в био плодовете и зеленчуците има допустим процент торове и ГМО.
20 Май 2016 16:38
Жужо е виновен!

Русия въвежда пълна забрана на всички ГМО продукти и съставки
В същото време официалните данни сочат, че Русия е на път да стане най-големият износител на здравословни храни в света
Натисни тук
24 Май 2016 21:00
При приготвянето на тоя колбас не е пострадало нито едно животно
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД