:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,200
Активни 437
Страници 19,130
За един ден 1,302,066

България официално се похвали с бум в продажбите на оръжие

Експортът на военна продукция за миналата година е за над 1.2 млрд.лв.
България официално призна вчера, че продава много повече оръжие и че износът вече е надхвърлил 1 млрд.лв. годишно. При откриването на 12-ото издание на Международното изложение на отбранителна техника "Хемус 2016" в Пловдив зам.-министърът на икономиката Любен Петров обяви, че през 2015 г. износът на отбранителната ни индустрия се е увеличил с 50 на сто спрямо предходната година. По данни на Министерството на икономиката през 2015 г. сме изнесли продукция за над 640 млн. евро, т.е. над 1.2 млрд.лв. Това означава, че за последните две години страната е изнесла оръжия за 2 млрд.лв. Зам.-министър Петров допълни, че става дума за стрелкови оръжия и боеприпаси за тях, взривни устройства, бронезащитни средства, резервни части и компоненти за сухопътните транспортни средства. Сред отличниците износители зам.-министърът посочи "Аполо Инженеринг", "Кинтекс", Арсенал", "Емко" ООД и ВМЗ-Сопот. Основните дестинации за износ са Ирак, Саудитска Арабия, Афганистан, Алжир, Индия и САЩ. Любен Петров увери, че Министерството на икономиката полага нужните усилия наши оръжия и боеприпаси да не попадат в "неподходящите хора и ръце". Според Петров основните причини за добрата търговия са, че на българското въоръжение и боеприпаси им се носи славата на едни от най-качествените, както и на международната обстановка и на активните кампании на големите български фирми производители, които откриха представителства в Алжир, Индия и други страни.

Допреди няколко години се говореше за срив на оръжейната промишленост и на износа на военна продукция. Но във ВМЗ - Сопот, наскоро бяха открити два нови цеха с 1000 работни места. Военният завод регистрира ръст на приходите с над 300 на сто. Предприятието излезе на печалба от 38.3 млн. лв. при негативно представяне за съответния период на 2015 г. Основните му пазари са в Афганистан, Индия, Алжир и Турция, като до края на годината се очаква да бъдат изпълнени поръчки, на стойност 250 млн. лв. Икономическото министерство отчете добри резултати и за останалата част от военнопромишления комплекс - НИТИ, "Терем", "Кинтекс". "Кинтекс" е осигурила поръчки за българските компании за 2016 г. за 112 млн. лв., което е ръст от около 100 на сто. Добри резултати се отчитат и за НИТИ. През миналата година в това дружество са били изчистени задължения за близо 1 млн. лв. и в момента фирмата няма дългосрочни дългове. Приходите на "Терем" са нараснали с над 113 на сто.

"Тазгодишното издание на "Хемус - 2016 г." се провежда в напрегната среда за сигурност, което дава нови възможности и поставя завишени очаквания към отбранителната индустрия", обяви вчера министър Николай Ненчев при откриването на изложението. Ненчев ще проведе двустранни срещи с министрите на отбраната на Камерун и Нигерия, както и с ръководителите на чуждестранните делегации от Италия и Швеция.

В изложението за първи път участва Китай. Официални делегации са изпратили повече от 20 страни, между които Алжир, Белгия, Босна и Херцеговина, Грузия, Египет, Камерун, Кувейт, Нигерия, Пакистан, Турция, Южна Корея. 63 фирми и организации от девет държави представят нови техники и технологии в отбранителната промишленост. Предвиждат се и демонстрации на полигона в Змейово и край брега на Марица в Пловдив.

"Амнести интернешънъл" обвини вчера България, че е сред основните доставчици на оръжие за египетския режим. Близо половината страни от ЕС доставят оръжия на Египет, обяви правозащитната организация и поиска от ЕС да наложи оръжейно ембарго за страната. "Амнести" подчерта, че доставчиците на оръжия за Кайро стават съучастници в "извънсъдебните екзекуции", "отвличанията" и "мъченията", които се извършват там. Освен България организацията посочва Франция, Италия, Великобритания, Германия и Чехия като доставчици на леко оръжие и боеприпаси за Египет.
19
4979
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
25 Май 2016 19:32
А в Сирия? Вярно, че минават през братушките от Вашигтон, ама крайната дестинация си е Сирия.
25 Май 2016 19:43

ВМЗ Сопот работят на три смени.
25 Май 2016 19:48
Лошо няма! Ако не е България, ще продава някой друг. Оптимално за държавата е, ако при този бизнес се натоварват мощностите на родния отбранително-промишлен комплекс. Във всички случаи държавният бюджет има полза от това, освен това се осигурява работа на много хора.
По отношение на моралния аспект – войната по принцип е мръсно нещо. Тя носи на хората мъка и страдания, но да не забравяме, че за някои е просто бизнес. Да, оръжията носят смърт и разрушения. Но не самите оръжия, а тези, които ги използват и стрелят с тях.
25 Май 2016 19:49
Според Петров основните причини за добрата търговия са, че на българското въоръжение и боеприпаси им се носи славата на едни от най-качествените,....

- за това вероятно сме поканили "Поднебесная", за да си мерим "гранатометите" .....дано не им се дръпнат очите от изумление с 300%
25 Май 2016 20:09
То е като "Хем сърби - хем боли". Защо да не продава БГ бизнеса, след като все някой ще продава.
Колко точно печели държавата? Кой е държавата? Като ги спечели, къде ги дава?
Точно както звучи "Отбранителна индустрия". Колко точно е отбранителна?
Питайте бежанците.
25 Май 2016 20:28
Какво ли биха казали по темата някои от ранните "автентични" седесари ?!?
25 Май 2016 20:29
Браво.Стоката трябва да се произвежда и продава.Когато има пазар,трябва да се използват всички възможности.
25 Май 2016 20:38
За такива неща се мълчи, даже напротив - оплакваш се, че не върви бизнесът с оръжие.
25 Май 2016 20:51
Експортът на военна продукция за миналата година е за над 1.2 млрд.лв.

Само дето пари в хазната не влизат, а работещите във военните заводи все още са недоволни..
25 Май 2016 21:52
Къде е онази метаморфоза на Спая, за да ни осветли как е минало откриването, какви са впечатленията на съюзническите среди от изложението и още как стана тъй, че страна с наложено ембарго е поканена да присъства и е предоставен щанд за да показва мощта си и да предразполага към търговски разговори?

ЕС налага оръжейно ембарго на Китай след събитията на пл.ТянАнМън 1989г....като има съществено несъгласие за отмяна на ембаргото от страна на САЩ и Япония.
25 Май 2016 22:22
Какво ли биха казали по темата някои от ранните "автентични" седесари ?!?

Ами че те са живи, Аверче, екзекуторите на българската оръжейна индустрия. Що не ги питаш? Масажистът д-р Боздуганов, красавецът Косьо Мишев, Христо Бисеров и техният ментор, днес конституционен съдия Филип Димитров.
26 Май 2016 02:26
Сега трябва да се инвестира в разработката на нови модели, подобряване на технологията, щото утре войната ще свърши, а с копия на съветски модели от 60-те дълго няма да изкарат.
26 Май 2016 07:52
Стрелково оръжие и боеприпаси е добре, но едно време произвеждахме доста повече. БМП, МТЛБ, САУ-та. Кво стана с тази продукция?
26 Май 2016 07:55
през 2015 г. износът на отбранителната ни индустрия се е увеличил с 50 на сто спрямо предходната година.
И какво, заплатите са се увеличили с 50% ли? Или икОно-мистИците ще обяснят, че работниците не заслужават?
26 Май 2016 11:51
БМП, МТЛБ, САУ-та. Кво стана с тази продукция?

Това е продукция.
26 Май 2016 13:10
Във всички случаи държавният бюджет има полза от това, освен това се осигурява работа на много хора.
По отношение на моралния аспект – войната по принцип е мръсно нещо. Тя носи на хората мъка и страдания, но да не забравяме, че за някои е просто бизнес.

........................................


не така говореха седерасто-демократите през 90-те години, когато под диктата на новия господар САЩ разбиха нашия ВПК, армия и отбранителна инфраструктура.

Основната мисия на оръжейната ни индустрия е въоръжаване и усилване на нашата армия, а не доставките за ислямисти-джихадисти през една държава от нашата.
Защото много лесно същото това оръжие може да се обърне и срещу страната и народа на продавачите "бизнесмени".
26 Май 2016 13:49
БМП, МТЛБ, САУ-та. Кво стана с тази продукция?

То трамваи и тролеи вече не произвеждаме...
26 Май 2016 18:45
otvrat

26 Май 2016 07:52
Стрелково оръжие и боеприпаси е добре, но едно време произвеждахме доста повече. БМП, МТЛБ, САУ-та. Кво стана с тази продукция?

Много жестока конкуренция има за такава продукция. Вече няма Варшавски договор и "свои" африкански диктатори които да изкупуват каква да е техника. Борисов се мъчеше да пласира модернизирани БТР-и в Ирак, но накрая не се звърши сделката.
Опитват да изобретяват разни нишови продукти, като напримвер бронирана машина за РЕБ(радиолектрона борба).

Докато както пише в статията за стрелково оръжие сме си запазили традиционните пазари. Продава се от САЩ до Индия. Индийските военни се кълнат в качеството на българските АК и правят сравнително големи и стабилни поръчки.

Сигурно доста оръжие отива в граждански войни, няма лесен начин това да се избегне, но парите идват от армиите на примерно Индия и Авганистан, и от гражданският пазар в САЩ, а не от фанатичните джапанки.
27 Май 2016 19:10
По отношение на моралния аспект – войната по принцип е мръсно нещо.

- Нооооо, съвременната война е още по мръсна форма на самоизтребление, заложена в матрицата на оцеляването, където по-силните унищожават по-слабите и по слабо развитите и обречени на изчезване нации, като индианците някога от 3-5 милиона са останали малко, почти на изчезване.....Представете си бой между индианец и дрон, боен разбира се, всеки би заложил на .....кинематографията където може да бъде включен монтаж или стоп кадър
П/П Вие за кого бихте заложили, драги коментатори?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД