Гражданските инициативи по закона за прякото участие придобиват все по-голяма популярност напук на депутатите. Проверка на "Сега" показа, че в момента в ход са десетки местни инициативи, чрез които хора от различни населени места се стремят да издействат от кмета, общинския съвет или областната управа решение по конкретен проблем. В същото време депутати от различни парламентарни групи се чудят как да обезсмислят тази законова възможност. Миналата седмица народни представители изказаха мнение пред "Сега", че би трябвало властта да се освободи от отговорност да взема решения по исканията на граждани.
Последната местна инициатива е в Ловеч, където над 900 души се подписаха срещу намерението на общината да ликвидира кухните в детските градини и ясли, а малчуганите да минат на кетъринг. В последните дни на май тръгна обществена поръчка за външна доставка на храна, което принуди родителите да предприемат контрамярка. Хората внесоха подписката в хартиен вид, но администрацията ги върна, защото законовото изискване е да се представи и в електронен вариант. В разградската община Завет жителите настояват за ремонт на пътя до областния център, най-вече в участъка край село Веселец. Инициатива има и в Раднево, където тлее етническо напрежение след скорошния побой - хората искат да се провери законността на строежите в ромската махала. В костинбродското село Градец пък местната инициатива вече се увенча с успех - след събрание, инициативен комитет и подписка жителите пожелаха селището да придобие статут на кметство, а общинският съвет се произнесе положително.
Гражданска инициатива е в ход и в Пловдив - за намиране на дом на операта, предстои във Варна, където жителите на южните квартали настояват да се издири алтернативен на Аспаруховия мост достъп до града. (Съоръжението е в ремонт, който ще продължи няколко години.) Инициатива наскоро имаше и в София и тя бе срещу изгарянето на отпадъци в Голяма столична община. Русе, Велинград и Банско са част от другите по-големи селища, в които в последните 2-3 г. гражданите също излязоха с искания.
--------ПРОЦЕДУРА
Гражданската инициатива като форма на пряко участие във властта е привлекателна, защото може да се осъществи по сравнително лека процедура. Предложения към местната власт се отправят след провеждане на събрание с 50 местни жители с избирателни права и създаване на инициативен комитет от 5 души. Нужна е и подписка без изискване колко точно да са парафите. Практическото приложение обаче е съпроводено с парадокс - по-голям брой подписи означава по-голяма тежест за съответното предложение пред властта, но голямата бройка води до големи неприятности при обработката на данните в електронен вид, както и до по-продължителна проверка от ГРАО.
|
|