:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,187
Активни 757
Страници 18,752
За един ден 1,302,066

Банките в Европа и Япония се бунтуват заради лихвения процент

Финансови гиганти обмислят да трупат депозити в скъпоструващи сейфове вместо в ЕЦБ
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Централата на Европейската централна банка в германския град Франкфурт на Майн.
Банковите институции в Европа и Япония се бунтуват срещу централните банки заради политиките им на отрицателен лихвен процент, като една голяма германска банка отиде и по-далеч с идеята да пази излишъците от депозитите в сейфове, съобщи в."Файненшъл таймс", цитирайки източници от финансовите среди. Намерението на германската банка "Комерцбанк" да помисли дали да не складира парите в скъпоструващи сейфове вместо в Европейската централна банка (ЕЦБ) бе изразено едновременно с предупреждението на най-голямата финансова група в Токио, че ще напусне 22-членния клуб на първичните дилъри, които търгуват с японския суверенен дълг.

Месеци наред ЕЦБ и Японската централна банка прилагат отрицателни лихвени проценти към банковите депозити в опит да накарат банките да вложат парите си в реалната икономика чрез по-активно кредитиране на бизнеса. Тази политика всъщност таксува банките, които пазят излишъци от налични пари. Мярката намали печалбите на банките в Европа и Япония. Особено недоволни са германските финансови институции, които обвиняват президента на ЕЦБ Марио Драги, че наказва тези, които спестяват, като по този начин подрива банковия бизнес модел. Според Германската централна банка през м.г. тази политика е струвала на германските финансови институции 248 милиона евро.

В същото време ЕЦБ започна да изкупува в сряда и корпоративни облигации като форма на парични стимули. Тя вече е купила държавни облигации за 1 трилион евро. Решението за този вид дългови книжа бе взето преди време, но датата бе оповестена след края на изнесеното заседание на институцията във Виена миналата седмица. Тогава стана известно също, че на 22 юни ЕЦБ ще предложи дългосрочни операции по рефинансиране (TLTRO), давайки на банките достъп до финансиране при нулеви или отрицателни лихви. ЕЦБ представи през март мащабен пакет от стимули за засилване на растежа и инфлацията, но много от мерките като въпросните евтини банкови кредити и изкупуването на корпоративни облигации не бяха въведени веднага.

ИЗКУПУВАНЕ

ЕЦБ изкупува активи на стойност 80 млрд. евро месечно, полагайки усилия да ускори инфлацията, която вече трета поредна година не успява да достигне целевите малко под 2% и остава под нулевото равнище заради силното обезценяване на енергийните суровини. Покупките са насочени към облигации на Telecom Italia, Generali и Telefonica, споделят пред Блумбърг запознати лица.
5
2360
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
10 Юни 2016 09:53
Вместо да "обмислят" какво да си правят парите, да започнат най-накрая да финансират реалния бизнес и реалната икономика. Това беше и е целта на ниските лихвени проценти. Айде стига са висяли на врата на централните банки.
10 Юни 2016 14:06
Dedovec
10 Юни 2016 09:53

Времето е несигурно и хората избягват да теглят кредити.. независимо на каква лихва. Да не говорим, че има куп нови изисквания при тегленето на кредити.. Може би просто хората или са вече до гуша затънали в кредити или изобщо не им е до кредити. Последната криза от 2008ма.. явно добре им се е отразила.

Още нещо - хората си имат всичко, за какво да теглят кредити? За нов телефон? За ново жилище? Ама то старото още не е остаряло достатъчно. За нова кола? След като "старата" е на цели 5 години? Или - за правене на бизнес.. ама то новите бизнеси/стартъпи/ не използват банките за набиране на средства. Щото са силно рискови. Реално хората/фирмите няма за какво да теглят кредити.
10 Юни 2016 14:13
Примката се затяга около врата. Не може цял живот да се живее само от заеми, икономиката и растежа и да се осигуряват от свръхпроизводство и свръх потребление. Винаги в един красив момент мандалото лопва.
10 Юни 2016 14:15
Фирмите не теглят кредити.. щото сметките им няма да излязат. Че то по-лесно е да се цоцат помощи от ЕС.. упс - фондове. Реално фондовете/помощите заместиха кредитирането. Вярно, че има съфинансиране.. ама то е 1/5 да речем от цялата сума.

Всъщност даже още преди кризата 2008ма.. когато започна да се надува имотния балон.. той беше направен точно защото нямаше на кого банките да раздават кредити.. та го измислиха балона.. раздаваха кредити на калпак/на нинджи даже/и той взе че се пукна. Сега никой не иска пак да се опари по същия начин.

Явно има нужда от смяна на модела... хората си имат къщи.. значи няма да е там бума, сещам се за варианти.. където да има нужда от толкова големи суми.. ама няма да ви харесат.

Прекалено много пари има напечатани по света.. а хората нямат нужда от чак толкова стоки.. че да покрият тия пари. Печатането на нови пари.. всъщност усложнява проблема, вместо да го решава.
10 Юни 2016 14:17
Времето е несигурно и хората избягват да теглят кредити.. независимо на каква лихва

Едва ли има "сигурни времена" (тва се разбира апостериори).

Dedovec
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД