Усвояването на средства по новите оперативни програми за периода 2014-2020 г. изостава сериозно спрямо плановете. От началото на 2016 г. изплатените средства са 189 млн. лв. Заедно с парите от 2015 г. общата сума достига скромните 273 млн. лв. Това е далеч под планираните от кабинета разходи по оперативните програми за 2016 г. - 2.9 млрд. лв.
По данни от информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС (ИСУН) до момента усвояването по всички програми е достигнало едва 1.66% от общия им бюджет. Единствената оперативна програма, която има по-осезаемо изпълнение, е програмата за развитие на човешките ресурси, където изпълнението е 6.24%. Следват програмата за храните и оперативна програма "Транспорт" със съответно 3.34 и 3.2% изпълнение. При останалите програми усвояването е под 1%.
От данните става ясно, че изхарченото дотук не покрива и на половина получения аванс от 5% по оперативните програми. Според справка, получена от екипа на вицепремиера Томислав Дончев, досега авансовото финансиране възлиза на 736.8 млн. лв., а единствената програма, която усвоява средства над аванса, е тази към социалното министерство.
При това темпо управляващите органи надали ще успеят да наваксат до края на годината. Неизпълнението няма да е катастрофа за бюджета, защото при ниско усвояване на фондовете няма да бъде платено и планираното национално съфинансиране, т.е. бюджетът ще спести разходи. Съфинансирането на оперативните програми за тази година е в размер на около 800 млн. лв. Забавянето обаче ще доведе до спиране на потока от допълнително финансиране към реалния сектор и до проблеми с важни проекти в области, които разчитат изцяло на еврофондовете. Страната ни още не е заплашена от риск да губи пари заради ненавременно усвоени средства, но закъснението ще трябва да се наваксва в следващи години, което крие риск от ударно и съмнително като качество изразходване на средства.
Ниското ниво на финансиране и почти преполовената календарна година явно не притесняват кабинета. Това стана ясно от успокояваща реч, която вицепремиерът Томислав Дончев изнася пред колегите си министри на последното заседание на правителството. Той обясни, че акредитацията на управляващите програмите министерства е на път да приключи и те вече ще могат не просто да ползват получени аванси, а и да подават искания за междинни плащания. "Прегледът на работата и темпото, сравнено с другите държави, с предишния програмен период, са добри. Аз наскоро гледах една справка за броя оперативни програми, които са акредитирани в различните държави членки, тук България категорично стои добре. Като сравним ситуацията с предишния програмен период, средно се движим около една година напред и като период на одобряване, и като темп на плащане", заяви Дончев, но все пак призова министрите оттук нататък темповете да са "още по-високи".
На този фон вчера offnews.bg писа, че дирекция "Одит" към генерална дирекция "Земеделие и развитие на селските райони" на Европейската комисия е изпратила писмо на 29 април 2016 г. до българските власти, в което поставя под въпрос всички плащания по селската програма, извършени през 2015 г. Според информацията комисията към момента отказва да признае тези разходи и ще продължи да ги проверява заради съмнения в работата на избрания в последния момент одитор, който да провери дейността на Държавен фонд "Земеделие".
Земеделското министерство сключи договор за одит на фонда за извършените плащания в периода 16 октомври 2014 г. - 15 октомври 2015 г. в последния момент с процедура на договаряне, след поредица провалени обществени поръчки. Така за сертифициращ орган бе избрана фирмата "Грант Торнтон", която сключи договор на 1 декември 2015 г., да провери всички плащания до края на март. За този период по програмата са извършени плащания, в размер на 552 млн. евро. "В писмото на ЕК се изтъква, че работата на Сертифициращия орган е неприемлива на този етап както поради методологични слабости, така и поради факта, че Сертифициращият орган не е имал достатъчно време да извърши в пълнота нужните проверки поради късното му определяне", се твърди в информацията на offnews. Окончателното решение по казуса щяло да се вземе на среща, насрочена за 8 октомври.
До редакционното приключване на броя в. "Сега" не получи коментар от Европейската комисия и фирмата одитор - "Грант Торнтон". На свикана спешна пресконференция самото земеделско министерство отрече информацията и увери, че няма никакви спирани пари и направените плащания през 2015 г. вече са възстановени от ЕК. "Това са обективните числа, оттук насетне молбата ми е да бъдат съгласувани с министерството всякакви появили се спекулации", коментира зам.-министър Васил Грудев. Това обаче не означава, че комисията не може да изиска от България да възстанови тези суми. Най-вероятният механизъм за това е те да се прихванат от парите по новата програма за развитие на селските райони.
Лъжливия Дончев, пак маже като дърт циганин!
Предишния програмен период 2007 и 2008-ма бяха нулеви но 2009-та вече всичко работеше с пълна пара!
А и какъв е тия гербаджийски почин да се хвалиш, че си толкова зле колкото предишния път?
Нали са мнооооо добри? Пък и 2-рия път уж трябва да имат опит вече?
Крадлива пасмина....