:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,203
Активни 588
Страници 2,768
За един ден 1,302,066

ЕП гласува Великобритания да си тръгне бързо от ЕС

Найджъл Фарадж говори като победител пред евродепутатите, които го освиркаха
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер се опитва да попречи на фоторепортер да снима евродепутата Найджъл Фарадж, вдъхновил референдума за напускане на Великобритания, преди началото на извънредната сесия на ЕП заради резултатите от британското допитване.
Евродепутатите гласуваха на извънредно заседание вчера резолюция, с която призовават Великобритания бързо да напусне ЕС. Часове преди срещата на евролидерите, евродепутатите дискутираха разгорещено резултатите от референдума, на който британците избраха да напуснат общността. В залата на мястото си като евродепутат бе и лидерът на британската Партия на независимостта Найджъл Фарадж, вдъхновител на референдума за Брекзит.

При откриването на извънредната сесия председателят на Европейския парламент Мартин Шулц отбеляза, че това е безпрецедентен случай на толкова спешно свикване на пленарна сесия, но такова е и решението на гражданите на Великобритания да напуснат ЕС. Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер произнесе реч пред депутатите, в която изрази съжалението си от резултата от вота на Острова, но също настоя за бързи процедури. Очакваме яснота от Лондон, не днес или утре, но бързо, поясни Юнкер. Видимо огорчен от ситуацията в съюза след британския вот, Юнкер коментира и критични публикации в европейски медии за лидерството му и за качествата му, както и спекулациите, че ще подаде оставка заради влошено здраве и заради референдума. Не съм болен и уморен, оставам на мястото си и ще се боря до последен дъх за обединена Европа, каза Юнкер. Той заяви, че е забранил на състава на ЕК да води преговори с британското правителство по условията за напускането на общността. Няма да има преговори, преди да има уведомление за напускане по чл. 50 от договора от Лисабон, добави той. Същата позиция отстоява и германския канцлер Ангела Меркел.

Докато говореше на френски език за това, че референдумът е показал волята на британците, от банките зад него, където е мястото и на Фарадж, се чу ръкопляскане. Юнкер се обърна на английски език към него и останалите английски депутати първо с предупреждението, че за последен път аплодират в тази зала. После попита защо са в пленарната зала, след като са гласували за напускане на ЕС.

Освиркан, Найджъл Фарадж говори като победител пред колегите си и им припомни, че още преди 17 г. ги е предупредил какво ще се случи някой ден. Тогава ми се смеехте, каза Фарадж, който се въздържаше от публични изявления в родината си след референдума. Той нападна депутатите, че никога не са работили нищо друго, освен да депутатстват.

Вчера евролидерите се събраха на среща в Брюксел, на която основна тема бе Брекзит. Сред страните от ЕС има различни очаквания за съдбата на общността след британския референдум. В навечерието на срещата обаче британският премиер бе категоричен, че той и неговото правителство няма да задействат чл. 50 от Лисабонския договор.
 Доналд Туск, председател на Европейския съвет: "ЕС е готов още днес да започне процеса на развод с Великобритания, макар и без какъвто и да е ентусиазъм. Срещата на 27-те страни от ЕС без Великобритания може да се проведе през септември в Братислава."

ПОЗИЦИИ

Кой с какви искания отиде на Европейския съвет

България уважава волята на британските граждани, но иска ЕС да демонстрира сила, единство и прагматизъм и да вземе навременни и адекватни решения за последващи действия. Не бива да се допуска период на несигурност, който може да има сериозни политически и икономически последствия.

Франция иска да се премине бързо към процедурата по напускане на Великобритания, за да се преодолее несигурността в ЕС, която подхранва евроскептицизма.

Германия е по-склонна да даде на Великобритания "разумен период от време" и настоява, че преговори не бива да започват, преди да е задействан чл. 50 от Лисабонския договор.

Белгия иска Камерън незабавно да изтегли Великобритания от ЕС.

Ирландия е готова да бъде посредник и да потуши гнева към Великобритания.

Унгария не бърза с Брекзит.

Швеция е готова да даде време на Великобритания да задейства процедурата, макар че в самата Швеция нарастват призивите за референдум за бъдещето на страната в ЕС.

Италия настоява за бърз развод, за да успокои собствения си пазар.

Чехия не настоява Великобритания да напусне начаса, но не иска да чака и до октомври задействане на процедурата.

Полша не иска да се бърза и е загрижена за съдбата на милионите поляци, живеещи във Великобритания.

Холандия настоява до Брекзит да се стигне "спокойно и стъпка по стъпка".

Малта не иска на съвета да се оказва натиск на Великобритания да задейства чл. 50.
1
1253
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
28 Юни 2016 20:45
Allow U.K. to Pursue Global Ambitions, Farage Tells EU https://www.youtube.com/watch?v=9C5Q0Cw-69I

EU's Juncker Blasts Ukip's Farage: 'Why Are You Here?' https://www.youtube.com/watch?v=WTIwgCvc0Ps
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД