Берлин има план да затегне фискалната дисциплина в ЕС и в страните от еврозоната, писа в. "Ханделсблат". Германският финансов министър Волфганг Шойбле е изготвил проект, който предвижда да се засили финансовият контрол при спазването на фискалните правила в държавите членки след решението на Великобритания да излезе от ЕС. В документа, озаглавен "Инициативи след референдума във Великобритания", се посочва, че "на страните членки не трябва да се разрешава да пренебрегват задълженията си за стабилен бюджет и структурни реформи, целящи икономически растеж". Берлин предлага също "право на отхвърляне", което може да се прилага за проектобюджетите на страните от еврозоната и да действа като стимул за предприемането на реформи. Предвижда се също и въвеждането на икономически препоръки, съобразени с условията във всяка държава и обвързани със структурните фондове на ЕС. Според предложението на Министерството на финансите на Германия ролята на ЕК трябва да се сведе до "пазител на договорите", а мониторингът на бюджетната политика на страните - членки на ЕС, да се осъществява от независим орган, пише в. "Ханделсблат".
Британският в. "Дейли експрес" твърди, че ЕК планира да въведе единната европейска валута във всички страни - членки на ЕС, включително и в България. Според изданието двигател на идеята е председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. Той настоявал за бързото й реализиране след решението на Великобритания да напусне ЕС. Според Юнкер въвеждането на еврото във всички държави от ЕС щяло да доведе до "задълбочаване на европейската интеграция". Страните, които са извън еврозоната, са България, Полша, Румъния, Унгария, Хърватия, Чехия, Дания и Швеция.
ЕК представи вчера предложението си за евробюджета за 2017 г., съобщиха от пресцентъра на институцията. Той е в размер на 134.9 млрд. евро и е съсредоточен върху основните политически приоритети на Европа - подпомагане на възстановяването на икономиката, подобряване на сигурността и преодоляване на хуманитарните предизвикателства в съседните на ЕС държави. "ЕС е изправен пред огромни предизвикателства и в тези трудни времена един целенасочен и ефективен бюджет на ЕС не е лукс, а необходимост. Той служи като буфер срещу сътресенията, дава тласък на икономиката и помага за решаването на проблеми като бежанската криза", заяви еврокомисарят, отговарящ за бюджета и човешките ресурси, Кристалина Георгиева.
И сега кво излиза
- че докато англия беше в ес дисциплина можело и да няма
- че докато англия беше в ес не отговаряхме на условията, а щом англия поиска да излезе от ес изведнъж почнахме да отговаряме на условията