:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,603
Активни 693
Страници 9,168
За един ден 1,302,066

България ще се дели на нови области заради европейските пари

След 2020 година София ще се оформи като отделен регион
Лиляна Павлова
Ново административно деление на България се задава във връзка с миграционните процеси и изискванията на ЕС за усвояването на еврофондовете. Това стана ясно от думите на регионалния министър Лиляна Павлова по време на форум по оперативна програма "Региони в растеж" в Бургас.

"България е сравнително малка държава, така че броят на общините и областите спрямо средноевропейските страни винаги е бил обект на анализ", коментира Павлова. Тя обясни, че има европейски регламент за брой население и вид на услугите, които се предоставят на територията на дадена област. За изпълнението на сегашния програмен период до 2020 г. страната ни отговаря на изискванията, но след това ще трябва да ги преразгледаме, защото е вероятно да не отговаряме на регламента заради броя на населението и миграцията към големите градове.

В момента България се дели на 28 области. "Прекрояването" на броя им ще се наложи за подготовката на следващия програмен период. Според Лиляна Павлова роля в това решение играе и Брекзит. "След 2020 г. София ще формира отделен регион", съобщи още министърът. Сегашните 6 района за планиране на инвестициите - Северозападен, Югозападен, Северен и Южен централен, както и Североизточният и Югоизточният ще бъдат преразгледани. Подробности за новото деление не бяха дадени.

С тези перспективи е съобразена и сегашната програма "Региони в растеж", в която се дават повече правомощия на общините. Чрез нея за първи път се делегира правото и отговорността те да бъдат междинни звена и да определят проектите, които ще получат пари. Одобрява се инвестиционната програма на съответната община, а тя планира конкретната инвестиция, избира проектите и следи за изпълнението им. Това право е дадено на 39 големи градове. 1.5 млрд. лв., или половината от програма "Региони в растеж" до 2020 г., ще се разпределят от общините.



ФАКТИ

Наблюденията на ИПИ за усвояемостта на европейското финансиране на областно ниво сочат, че Габрово продължава да е областта с най-бърз темп по този показател. Похарчени са 166.5 млн. лв. до средата на май 2016 г., или средно по 1444 лв. на човек. Разликата с област Бургас вече е минимална - там усвоените средства са 585.3 млн. лв., но заради по-голямото население на областта това прави средно по 1414 лв. на човек. Темпът на усвояване от общините като цяло е изключително неравномерен. В съотношение с населението той варира от 4773 лв. на човек в Созопол до нула лева в Грамада. Преди дни еврокомисарят Кристалина Георгиева предупреди, че България вече изостава в усвояването на европарите, а заради британския референдум бюджетът на ЕС ще бъде допълнително ограничен.
7
6114
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
04 Юли 2016 20:28
Да се разкара тая, и мисля че нещата ще потръгнат. Не им отърва децентрализацията, ама няма накъде да шават. Най-много се краде в София.
04 Юли 2016 20:37
Ново административно деление на България се задава във връзка с миграционните процеси и изискванията на ЕС за усвояването на еврофондовете.


Нямам никакво намерение да чета тази пр.....тия! След това начало, няма смисъл!

ПП И друго се "задава"..............


04 Юли 2016 22:33
Тя,Софията,отдавна е поставена в „паралелна реалност” спрямо останалата част на държавата,на която все още е столица,де.
05 Юли 2016 11:15
Тва от кога го разправям. Не може да има общини по 5000 човека или области под 200 000. За какво качество на услугите или еквивалентност може да говорим? Да не говорим, че това са едни администрации, които само затъват в дългове и накрая държавният бюджет поема сметката, вместо тия пари да се дават за нещо смислено.
Община (село) Хитрино - население 6 400 човека. Кмета (от ДПС) беше купил (за сметка на общината) мерцедес за 110 000 лв.
Област Видин - зор, зор 100 000 човека, че те в Люлин са два пъти повече.
и прочия

05 Юли 2016 11:21
А, то делението е ясно от години - София и ... България.
05 Юли 2016 11:28
Наблюденията на ИПИ за усвояемостта на европейското финансиране на областно ниво сочат, че Габрово продължава да е областта с най-бърз темп по този показател. Похарчени са 166.5 млн. лв. до средата на май 2016 г., или средно по 1444 лв. на човек. Разликата с област Бургас вече е минимална - там усвоените средства са 585.3 млн. лв., но заради по-голямото население на областта това прави средно по 1414 лв. на човек. Темпът на усвояване от общините като цяло е изключително неравномерен.

За тези наблюдение на тоз печално известен ИПИ не знам, но по мои наблюдения огромна част от нарочените за усвояване средства всъщност се присвояват.
Да не отваряме дума, че Софиянски и неговата тогавашна администрация са направо херувими, сравнени със сегашното Бургаско общинско гюбре...
05 Юли 2016 14:18
Не може да има общини по 5000 човека или области под 200 000.
В Швейцария има кантон с 15х души, със собствена столица и правителство. Половината от другите кантони са под 100х души, и имат дори собствени парламенти. Проблемът изобщо не е колко са общините и областите, ами защо 80% от бюджета отива в София, след като там живеят 20% от хората.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД