Въпреки стряскащите данни за нивата на корупцията във властта, обявени от ежегодния доклад на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), управляващите не се разпознаха като фактор за това. Подкупите са се върнали на нивата от 2000 г., когато течеше непрозрачна приватизация, като през м.г. е имало 1.3 млн. корупционни сделки. Всеки пети бизнесмен се оплаква от корупционен натиск от страна на държавни служители, показва проучването на ЦИД.
Вместо да се "приземят" поне малко, представителите на властта го удариха на реторика, сякаш става дума не за тяхното управление, а за нечие друго. Президентът Росен Плевнелиев, който беше номиниран от ГЕРБ и преди това беше министър в първото правителство на Бойко Борисов, се възмути, че "народът на Ботев и Левски е сочен като пример за корумпирана нация в Европа". Той определи корупционните практики като "арогантна и непоносима за гражданите злоупотреба с власт", но пропусна да коментира ролята на правителството за това.
Президентът посочи енергетиката като особено чувствителен сектор, който трябва незабавно да бъде реформиран, за да се предпази от корупционни зависимости. Според него всеки българин плаща за провала на енергийните проекти, но отново не стана ясно защо. "Ако можехме да отсеем проекти като "Белене", "Цанков камък", КТБ, фалиралите банки през 1996 -1997 г., съсипаната приватизация и всички десетки милиарди, преминали през ръцете на държавата, къде щяхме да сме сега", попита безадресно президентът. Той не каза нито една критика към съпартийците си, които едва ли ще го предложат за втори мандат. Президентът подкрепи антикорупционния закон и даде знак, че ще го пусне, ако мине на второ четене.
Авторката на въпросния закон Меглена Кунева благодари за подкрепата на държавния глава, която усещала постоянно и навсякъде. Тя използва микрофона, за да рекламира спорния си проект, който мина на първо четене с големи критики. Тя обяви, че не Брюксел, а българските граждани го искали. Подобна теза е доста странна, като се има предвид, че на практика няма проучване, което да подкрепя проекта, а пък критиките срещу него идват от всички страни и гилдии. След като нахвали законопроекта си, Кунева обяви, че по жребий България се е паднала да бъде проверявана какво прави по конвенцията за корупция на ООН в периода 2020-2025 г.
Министърът на правосъдието Екатерина Захариева също използва форума, за да похвали проекта си за промени в закона за съдебната власт, който също бе приет наскоро на първо четене.
Според вътрешния министър Румяна Бъчварова "лекарството срещу корупцията е откритото и електронно управление". Тя пък се похвали с това, което е направила за отворени данни. Бъчварова твърди, че вече били отворени 320 бази данни, а сега предстояло това да бъде сторено за още 60.
"Политиците стигат до там, докъдето им позволим", обяви председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов. Той припомни скандала с препратения му от премиера Бойко Борисов SMS в разгара на дискусията дали ВСС да прекрати без последствия за никого проверката по "Яневагейт".
Още на по темата в Наблюдател
Властта не се разпозна като виновник за стряскащата корупция
Виновник ... или бенефициент?