Държавната администрация ще може да назначава допълнително колкото си пожелае хора на срочен договор, които да работят по европроекти. Това предвиждат поправки в Закона за администрацията, одобрени от парламента миналата седмица. Вносителите от БДЦ го мотивираха със слабия капацитет на държавните структури, които са управляващи органи по оперативните програми. Известно е, че работещите по европроекти са най-добре платените в държавната администрация.
Външните хора ще се назначават само за срока на съответната дейност по проекта, а възнагражденията им се изплащат с европари. Така няма да се натоварва допълнително държавният бюджет, няма да се създават нови щатове и да се увеличава числеността на администрацията, мотивират се вносителите.
И сега има възможност да се наемат хора за тези цели на длъжността "сътрудник по управление на европейски проекти и програми". Заплатите им също се осигуряват за сметка на оперативните програми. Те обаче се назначават в рамките на утвърдената численост на персонала, което според вносителите не дава възможност да се решават временни задачи, изискващи ангажирането на повече хора за фиксиран период от време.
НАСТАВНИЦИ
Чиновници, заемали длъжности, които администрацията определя като "ключови", ще ги изпълняват съвместно с млади служители за период до 6 месеца, като за това време трябва да действат като техни наставници, за да им предадат своя опит и познания. За това време по-опитният чиновник ще получава 50% от заплатата за длъжността с добавките за ранг, квалификация и опит, а бъдещият му приемник - 50% от минималния размер на основната заплата за длъжността.
|
|