Ричард Макларън изнася данни от доклада на независимата комисия, чийто шеф е, на пресконференцията в Торонто. |
Комисията бе сформирана през май, за да разследва обвиненията на бившия шеф на московската антидопингова лаборатория Григорий Родченков. В интервю за в."Ню Йорк Таймс" емигриралият в САЩ Родченков обяви, че по искане на висши спортни функционери и под тяхна закрила е изготвил схема за допингиране на руските спортисти, а освен това пробите на руснаците в Сочи`14 са били подменяни преди анализа. Няколко десетки руски олимпийци, в това число поне 15 медалисти, са били допингирани, заяви още Родченков.
На практика всички обвинения от интервюто са потвърдени с доказателства в доклада на комисията "Макларън". Тя твърди, че подготвянето на схемата за допинг измама на игрите в Сочи`14 е започнало още с обявяването през 2007 г. на руския град за домакин на олимпиадата. Руските олимпийци са знаели, че няма да имат проблем с положителни допинг проби. На Родченков е бил даден списък с 37 елитни състезатели, от които се очаквало добро класиране в Сочи`14, и той е изготвил схема, по която да приемат допинг.
Самата допинг лаборатория в Сочи пък е била да се построи така, че да може да бъдат подменяни пробите на руските олимпийци. Това наистина е ставало през малка дупка в стената между хранилището и съседно помещение, както твърди Родченков. Това се е осъществявало след полунощ, когато в лабораторията не е имало чуждестранни служители на МОК. Всичко е ставало под ръководството на зам.-министъра на спорта Юрий Нагорних, а физическата подмяна е осъществявал агент на руската служба за безопасност (ФСБ) Евгений Блохин, който е имал акредитация за достъп до помещенията като "инженер водопровод/канализация".
Разследването е обхванало общо 577 проби, за които московската лаборатория, чийто шеф е бил Родченков, е давала фалшиви резултати. Спортният зам.-министър Нагорних е решавал кои проби да бъдат прикрити. Най-много изчезнали позитивни проби са в леката атлетика - 139, следвана от щангите 117, неолимпийските спортове 37, параолимпийските - 35, борбата - 28, кану - 27, и колоездене - 26.
Според доклада системата за прикриване и подмяна на допинг проби е работила "поне до апил 2015 г."
"Аз съм напълно убеден в своя доклад", заяви Макларън.
В четвъртък Изпълкомът на МОК трябва да решава в Лозана какви мерки да предприеме срещу Русия във връзка с доклада на комисията. Най-тежката санкция е страната да не бъде допусната до олимпиадата в Рио`16.