Известният украински журналист Павел Шеремет загина вчера при взрив на бомба в колата, с която пътувал. Информационният уебсайт "Украинска правда" съобщи, че Шеремет е загинал при експлозия, след като влязъл в колата, за да отиде на работа. Автомобилът е бил собственост на Олена Притула, която е съосновател и собственик на "Украинска правда". Притула е била и партньор в живота на Шеремет. Руският в. "Новая газета" цитира приятели и роднини на двамата, които им се оплаквали, че са били следени през последно време. Ден преди убийството на Павел Шеремет неизвестен нападна с нож главния редактор на украинската версия на сп. "Форбс" Мария Лидван, която получи леки наранявания на ръцете и лицето.
Зорян Шкиряк, съветник на украинския вътрешен министър Арсен Аваков, заяви във "Фейсбук", че под автомобила на Шеремет е било поставено самоделно взривно устройство. По думите му бомбата е била или със закъснител, или с дистанционно управление. Предполага се, че тя е съдържала около 600 грама тротилов еквивалент. Главният прокурор Юрий Луценко заяви, че става дума за убийство и има две основни версии за мотиви - професионалната дейност на журналиста и опит за дестабилизация на страната. От украинското МВР добавиха, че разглеждат няколко версии, между които и "руска следа". Началникът на украинската национална полиция Хатия Деканоидзе каза по телевизията от мястото на взрива, че лично ще надзирава разследването. Тя добави, че в разследването ще участват агенти от американското ФБР и Европол. Украинският президент Петро Порошенко изрази своите съболезнования на близките на Шеремет и каза, че е наредил на правоохранителните органи да проведат "бързо разследване на това престъпление".
"Украйна става братска могила за журналисти и за журналистиката", заяви чрез "Фейсбук" говорителката на руското външно министерство Мария Захарова по повод убийството на журналиста. Той бе "професионалист, който не се страхуваше да казва на властта какво мисли за нея. На различни власти - по различно време. И бе уважаван заради това", написа Захарова. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа осъди убийството и призова украинските власти да проведат обстойно разследване и да изправят извършителите пред правосъдието. Председателят на ПАСЕ Педро Аграмунт определи престъплението като нападение срещу свободата на медиите. Ръководителят на представителството на ЕС в Украйна ЯнТомбински призова властите да проведат бързо разследване и да потърсят отговорност на виновните за убийството.
Украинската журналистическа общност беше потресена от убийството на другия съосновател на "Украинска правда" Георгий Гонгадзе през 2000 г. Тринайсет години по-късно за престъплението беше осъден бивш служител на вътрешното министерство, но разследването така и не установи неговия поръчител.
има две основни версии за мотиви - професионалната дейност на журналиста и опит за дестабилизация на страната. От украинското МВР добавиха, че разглеждат няколко версии, между които и "руска следа".
Айдяяяя, пак намериха "руска следа" и "дестабилизация на страната". То пък една стабилна страна. Щом ФБР и Европол разследва, одма ще намерят руска следа.