Генералният секретар на Спортния арбитражен съд в Лозана Матийо Рееб обявява пред насъбралите се пред сградата на съда репортери решението относно 68-те руски лекоатлети. |
РОК и IAAF имаха арбитражно споразумение, според което CAS е последна инстанция за разрешение на спора за участието на 68-те атлети в Рио `16. Искът в CAS бе подаден на 2 юли, делото започна на 19-и, а решението бе оповестено вчера. Сред 68-те, подали иска, бе и Дария Клишина (двукратна еврошампионка в скока на дължина в зала). На нея обаче IAAF преди две седмици даде разрешение да участва в Рио `16, защото живее във Флорида и е проверявана за допинг от чуждестранна лаборатория, така че решението на CAS не я засяга.
Въпреки вчерашното развитие за руските атлети остава малка надежда да бъдат допуснати до участие в Рио под олимпийския флаг, а не под руския.
"Тъй като МОК не бе участник в арбитража, CAS реши, че не е в неговата юрисдикция да определя има ли МОК пълномощия да приема или отклонява заявка на РОК за участие на руски лекоатлети в Рио `16. По същата причина CAS реши, че не е в юрисдикцията му да определи има ли МОК пълномощия да приема или отклонява заявка от РОК за участие на лекоатлети в Рио, както под руски флаг, така и в качеството на неутрални спортисти", пише в решението.
Това означава, че може да се изпълни намекнатото преди месец от президента на МОК Томас Бах, че някои от чистите от допинг руски лекоатлети може да получат индивидуална покана да се състезават като неутрални спортисти, защото Рио `16 е под юрисдикцията само на МОК, без IAAF да има право на вето. Друг е въпросът, че МОК ще обяви в началото на следващата седмица решението си за Русия след доклада на независимата комисия "Макларън". В понеделник комисията обяви, че руските власти са ръководели схеми за допингиране на спортисти, че на зимните игри в Сочи `14 са подменяни шишенцата с проби на руските олимпийци, както и че руски спортисти в 20 от 28-те олимпийски спорта са се ползвали от системата за допингиране в Русия.
Комитетът си даде този срок, "за да проучи легални начини за евентуално спиране на всички руски спортисти от олимпийските игри в Рио де Жанейро". Срещу това назряващо решение обаче се обявиха международните спортни федерации по летните видове спорт. Вчера те се събраха да обсъдят ситуацията и да излязат със становище.
Руският спортен министър Виталий Мутко обяви, че докладът на комисията "Макларън" е повлиял на решението на CAS.
"Президентът (б.р. - Путин) даде оценка на доклада. Ние неотклонно ще следваме препоръките. Ще направим проверка, всички хора, назовани като изпълнители, са временно отстранени. В близките дни спортното министерство и правителството ще създадат специална независима комисия, която ще проучи всичко", каза Мутко.
Той заяви още, че е необходимо да се създаде обща антидопингова програма, валидна за целия свят, и предложи Русия да я финансира.
"Трябва да се създаде такава програма, а не да се наказва някоя страна. Русия ще ви помогне, ще я финансира, ако не знаете как. Дайте да носим заедно отговорност за нея, да се разберем, да накажем виновните, а след това да изградим система, която да не дава грешки", заяви още Мутко и допълни, че Русия е готова да сътрудничи за повторните тестове на допинг пробите на руските олимпийци от зимните игри в Сочи `14.