107 млн. лв. за нисколихвени кредити е заделило социалното министерство по ОП "Развитие на човешките ресурси", съобщи министърът Зорница Русинова в Кърджали. Сумата ще се разпределя приоритетно между млади предприемачи и социални предприятия, като ще може да се кандидатства догодина, уточни Русинова, цитирана от пресцентъра на ведомството. Инструментите за финансиране са два - кредитиране с ниска лихва под пазарните нива или с гаранционен фонд, като ще се започне с ниски лихви. От МТСП очакват висока активност от младите българи, защото ще има отделни схеми за хора до 29 г., за стартиращи предприятия, за предприемачество, за самонаемане. "Това трябва да реши част от проблемите в регионите с висока безработица", каза Русинова.
Преди да започне раздаването на тези пари обаче, от оперативната програма ще бъдат дадени други 5 млн. лв. по схемата "Подкрепа на предприемачеството". Тези пари ще са достъпни от есента за "местни консорциуми между финансови и нефинансови институции, общини и неправителствени организации да издирят и подготвят предприемчиви българи да развият план за собствен бизнес чрез консултации в юридическата и финансовата сфера". Проектите тук трябва да са между 100 хил. лв. и 392 хил. лв. Бенефициентите ще трябва да популяризират сред работещи и безработни българи започването на собствен бизнес, да организират обучения и консултантски услуги, "свързани с развитието на предприемачески, управленски и бизнес знания и умения и разработване на бизнес идеи и бизнес планове" и др. Целта е, когато бъде отворена схемата с ниските лихви, "да има готови бизнес планове, с които предприемачите да могат да кандидатстват".
По друга схема - "Активни", ще се обучават младежи за парамедици. Подготовката ще се извърши в 7 спешни центъра в страната с 26 млн. лв. в следващите 2 г.
ИНФРАСТРУКТУРА
От края на август до края на септември ще бъде отворена за прием схема с бюджет 300 млн. евро, предназначени за всички видове малка по мащаби инфраструктура. Парите са по програмата за развитие на селските райони, а проектите се очакват от общините, съобщи земеделският министър Десислава Танева в Кърджали. Всяка община може да се кандидатства с не повече от 3 проекта, като лимитите за пътна инфраструктура са 3 млн. евро, за водна - 2 млн. евро, за социална - 1 млн. евро, а за културна - 200 хил. евро. Предимство ще имат общините, в които безработицата е по-висока, населението е повече и т.н, поясни министър Танева.
Идеално! Задава се нова още по-голяма криза. В такава обстановка взимането на нови кредити е вид самоубийство. Парите ще бъдат пръснати за облага на кредитополучателите и нищо няма да се подобри на края. На всякъде е пълно със стотици магазинчета, които продават едно и също. Много услуги се дублират, а основните неща са внос. Без национална концепция за икономика, селско стопанство и социално развитие, всички пари хвърлени на населението ще се появят на запад под формата на недвижими имоти и инвестиции. ЕС създава корупция, която му гарантира подчинението на олигархията и политическите проститутки.
„Българската“ мечта (на лумпените) е да се разтворят, размият, влеят в ЕС и САЩ.
Всеки „българин“ знае 100 причини защо „нищо не става“ и защо „най-добре децата да идат да си оправят живота някъде на запад“.
Тогава и остатъците от българската държава пречат, нали искаме всичко да ни е западняшко, те да ни дават съвети, да ни казват къде и на какво да сядаме, кого да лаем и къде да ближем.
Нищото – президент, изпълнителната власт, Народното събрание и съдиите (продуктите на българската демокрация) крещят с един глас „не щеме ний държава, дайте ни пари“. Те са отговорни само пред ЕС и НАТО.
Ако една армия окупира една страна и избие 2 милиона от населението е геноцид. Ако с 2 милиона населението на една страна намалее за 2 поколения, това не е ли геноцид?!