Властите в Турция затвориха 130 медии, съобщи Си Ен Ен Тюрк, като показа и списък на печатните и електронни издания, които вече няма да съществуват. Сред тях са 3 агенции, 16 телевизии, 23 радиостанции, 15 списания и 45 ежедневника, сред които и в. "Заман", чието управление през пролетта пое държавата, тъй като го свързваше със смятания за главен организатор на неуспешния преврат Фетуллах Гюлен. Часове преди това бяха издадени заповеди за арест на 47 бивши журналисти от в. "Заман". Прокуратурата не се интересува какво са писали или коментирали тези репортери и редактори, а какво знаят за мрежата на Гюлен и как това може да помогне за разследването на опита за преврат, твърди пожелал анонимност високопоставен източник, цитиран от агенциите.
Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу съобщи, че 88 души са отстранени от оглавяваното от него ведомство след неуспешния опит за преврат от 15 юли. Вътрешният министър Ефкан Ала обяви, че за неуспешния опит за преврат досега са арестувани над 15 000 души. Сред тях са около 10 000 военни, от които близо 8000 очакват да бъдат изправени пред военен съд.
Турция получава сведения от разузнаването, че Гюлен може да напусне територията на САЩ, където в момента живее в изгнание, предупреди министърът на правосъдието Бекир Боздаг в интервю за тв "Хабертюрк". Според него имамът можел да избяга в Австралия, Мексико, Канада, Южна Африка или Египет. Премиерът на Египет Шериф Исмаил категорично отрече твърденията, че Фетуллах Гюлен е искал убежище в страната, писа в. "Хюриет". Той обаче каза, че Кайро ще разгледа подобна молба, ако я получи.
Прокуратурата в Одрин повдигна обвинение срещу "Терористичната организация на Фетуллах Гюлен" (ФЕТО), че привърженици на мюсюлманския проповедник са били обучавани от ФБР и ЦРУ, предаде местната НТВ. Според прокуратурата при подбора на свои членове организацията е подлагала кандидатите на тестове за интелигентност и е инфилтрирала в държавните институции само тези, които покажат най-добри резултати. Прокуратурата също така посочва, че процесът е започнал още в края на 70-те години на ХХ век. "Организацията, от една страна, е обучавала кадри чрез своите образователни институции, а от друга страна, е засилвала своята активност и в други сфери", се казва още в обвинителния акт, в който са включени 43 предполагаеми поддръжници на Гюлен, 19 от които вече са арестувани.
Междувременно стана ясно, че турският президент Реджеп Ердоган е решил да оттегли всички съдебни дела, които бяха заведени от негово име срещу опозиционни лидери, писа в. "Хюриет". "Като резултат той оттегля всички случаи, заведени срещу опозиционни лидери, в знак на солидарност между политическите партии", каза източник, пожелал анонимност.
Прокуратурата също така посочва, че процесът е започнал още в края на 70-те години на ХХ век. "Организацията, от една страна, е обучавала кадри чрез своите образователни институции, а от друга страна, е засилвала своята активност и в други сфери", се казва още в обвинителния акт
От края на 70 - те досега никой не е имал нищо против обучението на кадри и пр. Сега Ердоан изведнъж си намери враг, в името на когото да дерибейства и да наложи авторитарната си власт.