Корумпирани полицаи са закриляли срещу заплащане каналджии и директно са участвали в трафик на мигранти към сръбската граница. В работното си време срещу такса "спокойствие" те осигурявали безпрепятствено преминаване на колите с чужденци, а в почивните си дни сами са се занимавали с каналджийство. Това заявиха от прокуратурата часове след като четирима служители на областната дирекция на МВР-София бяха арестувани. Разследващите обаче не споменаха и дума дали над полицаите е имало чадър от по-високо ниво. Това е една от малкото операции срещу служители на реда, макар да е публична тайна, че каналджиите няма как да работят без полицейски протекции. Акцията по залавянето им и бе предхождана от протест на сръбското правителство, че се налага армията им да се включи в опазване на общата ни граница заради масовото нахлуване на нелегални мигранти откъм България. Тогава главният комисар Георги Костов отвърна, че "Сърбия няма повод за притеснение от гледна точка на сигурнoстта, но не е коректно да се коментират действията по охрана на граница на съседна държава". В началото на тази седмица граничари задържаха 40 афганистанци, 11 пакистанци и 5 сирийци при опит да преминат българо-сръбската граница.
Разследването срещу четиримата полицаи е започнало през април, обясни зам.-шефката на спецпрокуратурата Детелина Йотова. Първоначално то е било за каналджийство, но след това са събрани данни за взиманите подкупи. Обикновено парите са давани от шофьора на т.нар. пилотна кола, който се движел пред натоварените с бежанци автомобили. След плащането минавали и самите чужденци. Полицаите са контролирали отсечката от София до Драгоман, твърдят разследващите. В четвъртък вечерта на един от тях са предадени 150 евро в белязани банкноти и след това е започнала акцията. В нея са участвали предимно служители на дирекция "Вътрешна сигурност". Делото се наблюдава от новоизбрания шеф на спецпрокуратурата Иван Гешев и заместничката му Йотова. Полицаите са в ареста, днес спецсъдът трябва да реши дали да ги задържи.
Разследващите отказаха да съобщят кой е предал белязаните пари. Стана ясно обаче, че по делото не са арестувани каналджии. У сочения за лидер на полицейската престъпна група, Георги Ж. освен белязаните пари са открити и 600 евро, оръжие, както и т.нар. "прави телефони", използвани за разговор само с един човек. Подобен апарат е намерен и у друг арестуван - Продан Г. У него са открити 4650 евро и турски лири. У един от арестуваните са намерени пушки за около 35 хил. лв. "Смятайте как служител с 1000 лв. заплата ходи с такива пушки в колата си", коментира шефът на "Вътрешна сигурност" Румен Ганев. Намерени са карти на сръбски мобилни оператори и голямо количество жълт метал, за който се предполага, че е злато, но експертиза все още не е направена. Според разследващите корумпираните полицаи са пропускали нелегално влезли у нас мигранти два-три пъти седмично.
Корумпираните полицаи са разполагали с модерна термовизионна камера, за да следят къде са патрулите на Гранична полиция. По думите на Румен Ганев МВР не разполага с толкова модерна техника. Полицаите демонстрирали и висок стандарт на живот - единият карал скъп мерцедес. Според Ганев те са били заслепени от алчност и не са издържали на "сериозния корупционен натиск".
|
|